Olumlu Düşünmek İçin Ne Yapmalısınız?: Aslında Olumsuz Bir İnsan Değilsin

Gün içerisinde erişebildiğiniz haber, dizi, film, kitap ve birçok olumsuz insan sayesinde nelere maruz kaldığınız hakkında fikriniz var mı? Birinin başına gelecekse sizin başınıza gelir öyle değil mi? Gelmez efendim gelmez. Durup durmadık bir anda başınıza gelecek bir kötülüğü mü düşünüyorsunuz? Herhangi bir durumda en olumsuza odaklanıp kendinizi strese mi sokuyorsunuz? Olumlu düşünmenin yollarını mı arıyorsunuz? Olumsuzluğu bir yaşam tarzı haline getirdiyseniz, bu yazının içerisinde bulunanların size iyi gelip gelmeyeceğinden şüphe duymayarak, sabırlı bir şekilde yazıyı takip edebilirsiniz.

O halde başlıyorum.

Şu zamanlarda ne de güzel kötümseri oynuyoruz, ne de güzel “kötümser kaslarımızı” çalıştırıyoruz. Ne de olsa kötüyü görebiliyoruz; o vakit olumsuz bir insan olma yolunda ilk adımı atmış oluyoruz. Olumsuza odaklanmak, olumsuzu oluşturmaktır sevgili okurum. Zihnin kodlarına verdiğiniz olumsuz birçok mesajın sizi karamsar ve olumsuz bir insana dönüştürdüğünü biliyor muydunuz? Siz istemeden veya farkında olmadan bilinçaltınıza gelen kodların bir süre sonra otomatik bir şekilde sizi strese soktuğunu ve olumsuza teşvik ettiğini söylemek zor değil.

Olumlu düşünebilmek ve olumsuz düşünmekten kurtulmak için yapmanız gerekenleri anlatmak için sabırsızlandığımı bilmenizi isterim. Belki sizde sabırsızlanıyorsunuz fakat birkaç şeyi fark etmenin bu konu hakkında sizi daha bilinçli hale getireceğini düşünüyorum.

Uzmanlar tarafından zihinsel kaslarımızın olduğu söyleniyor. Zihninizde odak noktanız olumsuzluk olunca sürekli bir şekilde çalıştırdığınız “kötümser kasları” güçlenmeye başlıyor. Böylelikle oluşan otomatik düşünce dalgaları sizleri sıkıntı-stres-endişe üçleminin içine sürüklüyor. Üç ay boyunca yaptığınız bir sporu düşünün, her gün ayrı bir şekilde yönlendirdiğiniz kaslarınız güçleniyor ve şekilleniyor. Ayrıca ilk hafta bu durumu yadırgayan bedeniniz diğer günlerde normalleşiyor. Bu bağdaştırmayla birlikte demek ki neymiş? Olumsuz düşünmek bir yerden sonra istemsiz hale geliyormuş. Yani “ben neden böyleyim?” veya “ben olumsuz bir insanım” deyip bir köşeye atmakla ömür geçmezmiş. Kesinlikle söylemeliyim ki bu farkındalığı edinmek “olumsuz düşünmekten” kurtulmak için ilk adımdır.

Sabredebildiyseniz beklediğiniz noktaya geldik. Sıradaki başlığımız TA-TAAA 😊

Olumlu Düşünme Teknikleri Nelerdir?

Karamsarlıktan nasıl kurtulurum? Pek tabii aklınıza gelen soruların başında olan bu sorunun da cevabı sizlere vereceğim tekniklerin içerisinde yer alıyor. Olumsuz düşünebiliyorsanız, olumluda düşünebileceğinize inanmalısınız. Bu durumun zaman alacağını söylemek tabi ki zor değil. Ancak olumsuz düşünmenin tersine tastamam olumlu düşünmeye başlayabileceğinizi de söylemek mümkün. Elbette bu durum bazı düşünme teknikleriyle gerçekleşecek.

Peki nedir bu düşünme teknikleri?

Olumlu Düşünme Teknikleri

Şükran Günlüğü Tutun

Şükran günlüğü bu tekniklerin arasında en etkilisi diyebilirim. Sizden yapmanızı istediğim, varlığı için şükrettiğiniz veya iyi ki var dediğiniz şeyleri günde sadece 3 “madde” ve farklı şeyler yazmak suretiyle bu günlüğe yazmak. Mesela iyi ki sağlığım var, iyi ki harika bir sevgiliye sahibim, iyi ki öz farkındalığım var. Sıra 2. Güne geldi, iyi ki bugün Fatih’le karşılaştım, iyi ki kendime inancım var, şükürler olsun güzel bir aileye sahibim… İnanın bana ilk başta ne kadar kolay geldiyse, sonraları o kadar zorlaşacak bir günlük tutacaksınız. Bu durumun ilerlemesinin ardından beyniniz istemsizce gün içerisinde olumlu ne yaşandığını veya nelerin olabileceğini düşünecek. Bu günlüğü her gün tutmayı kendinize bir alışkanlık haline getirdikten sonra olumsuza odaklanmaktan çok, olumluya yönelmeye başladığınızı hissedeceksiniz.

Hayatın size getirdiklerine karşı sürekli isyan veya şikayet ederseniz, bir süre sonra en ufak olumsuzluklar gözünüzde büyümeye başlar. Hayata karşı tavrımız çok net, pozitif yaşa, içine yönel, maneviyata önem ver ve mutlu ol.

Yaşadığınız Olumsuz Duruma Bakış Açısı Kazandırın

Derken? Ne demek olumsuza bakış açısı kazandırmak? Şöyle anlatayım. Her insanın başına olumsuz durumlar gelebiliyor. Ancak bunları yönetebilen insan sayısı pekte istenilen rakamda değil. Bu olumsuz durumları yönetebilmek için kafanızı kaldırmanız gerekiyor. Kendinize yaşadığım bu olumsuz durum bana ne kattı? Diye sorarsanız ilk bakış açısını elde etmiş olursunuz. Yani demek istediğim “her şerde bir hayır vardır” kavramıyla hareket etmeniz. Biliyorsunuz ki görmek istedikten sonra göremeyeceğiniz bir şey yok. Yaşadığınız en kötü durumları düşünün hepsi birer tecrübe değil mi? Anlayacağınız her olumsuz durumun bir olumlu tarafı vardır. Odağınız olumlu olduktan sonra gerisi gelecek.

Olumsuzluklara Saygı Duyun

Saygı mı duyalım? Şaka mısın sen diyorsanız elbette değilim. Bu kavramı geçmişe saygı ve kendinize saygı olarak da düşünebilirsiniz. Başınıza gelen olumsuz durumlardan ziyade, beyninizin içerisinde dönüp duran olumsuz düşüncelere de saygı duymalısınız. Bu zamana kadar olumsuz düşünen beyin, bir günde olumlu düşünmeye başlamayacak elbet. Bu durumu kabullenip, yürünecek yolda neler yapılabileceğini planlamak işi daha sağlıklı hale getirecek. Bu dönemin bir “süreçten” ibaret olduğunu beyninize ispatladığınızda her şeyin daha kolay olacağını göreceksiniz.

Kendinizi Koruyun

Sağdan gelen bir kroşeden veya alttan gelen bir aparkattan korunmak kadar psikolojik dayaktan korunmakta bir hayli önemlidir. Günümüz dünyasında olumsuza gitmek isterseniz çevre ve dijital dünya sizi koşmaya sürükler. Olumsuz düşünmeye zemin hazırlamak yerine olumlu düşünmeye zemin hazırlamalısınız.

Nasıl mı?

Pozitif düşünebilmek için zemin nasıl hazırlarsınız:

  • Haberleri izleme.
  • İşine yaramayacak sabah programlarını izleme.
  • Olumsuz çevreye kulak asma.
  • Olumsuz arkadaşlarınla daha az görüşmeye çalış veya imkanın varsa hiç görüşme.
  • Olumsuzluğun sana hiçbir şey katmadığını tekrar tekrar kendine anlat.
  • Her insanın düşüncelerinden “olumsuzluk” geçebileceğini kabul et. Bu durumu içerleme ve bir zaman sonra geçeceğini düşün. Düşünceleri önemsemezsen bir toz bulutu gibi dağılıp gidecekler.
  • Ruh sağlığınıza ve psikolojinizin durumuna önem verin. Böylelikle bu durumun farkındalığıyla kötü düşünce topluluklarının içerisinden çıkmayı deneyeceksiniz. Bu konuda Ruh sağlığını korumanın yolları yazım işinize yarayabilir.

Anın Tadını Çıkartın

Yoğun bir hayatın içerisinde olmayabilirsiniz, öğrenci olabilirsiniz veya çok fazla boş vaktiniz olabilir. Bu vaktin boşluğu halinde olumsuza yönelmek sizin için daha kolay olabilir. Anın tadını  çıkartmak bu evrede önemlidir; bazı farkındalıklar hayati önem taşır, hayat konforunuzu belirler ve yaşam kalitenizdeki çubuğun seviyesini gösterir. Anın içerisinde var olmayı öğrendikten sonra söylediğim teknikler eşliğinde olumluyu görmeye başlayacağınızdan şüpheniz olmasın.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir