OLUMSUZ DÜŞÜNCELERDEN NASIL KURTULURUZ?

Olumsuz düşüncelerle ilgili olan bu yazıma başlamadan önce benim de önceden tamamen kendimi olumsuza yönelttiğimi söylemeliyim; bu yoldan sürekli kaçarken, çıkışının olduğunu tahmin bile etmiyordum. Olumsuz düşüncelerden kaçtıkça beynimle daha fazla savaş veriyor ve böylece onları daha da çok kendime çekiyordum. Bu durumdan tamamen kurtulmak için geniş çaplı bir araştırma yaptım; yaptığım araştırmalar da aldığım notlara tamamen uymaya özen gösterdim. Notlara uymaya başladıktan bir zaman sonra beynimin oluşumunu ve yapısını fark ettim; bu farkındalığımla birlikte olumsuz düşüncelerden tamamen uzaklaştım. Olumsuz düşünceler “akla gelen istenmeyen düşünceler” olarak da gösteriliyor. Bu yazımda birebir tecrübe etmiş olduğum bu durumdan nasıl kurtulduğumu sizlere de anlatmak istiyorum. Olumsuz düşüncelerden nasıl kurtuluruz? Sorusunun cevabını uygulamanız gereken maddelerle birlikte vereceğim.

Düşünceden İbaret Olduğunu Anlayın

Sizlere şunu söylemeliyim ki olumsuz düşünceler, insanın beyninin içerisinde bulunan kodlardan ibarettir. Birçok kişinin bu düşüncelerin “kendisine ait” olduğunu zannedip bu sorunun içerisinden çıkamadığı biliniyor. Yıllardır beynimizin içerisinde bulunan kod trafiği ve sizin isteğiniz doğrultusunda oluşmayan bu kodlamalar sizi yanılgıya sürükleyebiliyor. Beyninize istemsizce gelen bu olumsuz düşüncelerin, sizin düşünceniz olmadığının farkına varmalısınız; farkında olduktan sonra gerisinin pamuk ipliği gibi geleceğini söylemeliyim. Bu durumun sadece geçmişten kaynaklı birçok sebepten ötürü kodlama olduğunu kabul etmeniz, sorunun %70’ini çözdüğünüz anlamına geliyor. Yazının devamında da göreceğiniz üzere bu maddelerin oluşumunda temel kural farkındalıktan sonra oluşuyor.

Dikkatinizi Dağıtmaya Çalışın

Beyin bir duruma odaklanmadığı zaman yavaşlamaya başlar. Bununla birlikte düşünen bir yapıya sahipseniz; aklınıza vesvese veya olumsuz düşünceler gelebilir. Dikkatinizi dağıtmaya çalışmanızdaki temel sebep, odak noktasını değiştirmektir. Bir şeylerle ilgilenmenizin ardından olumsuz düşünce veya vesveselerden kolaylıkla arındığınızı göreceksiniz.

Beyninizi Analiz Edin

Beynimiz hayatımızın her anında zarar görebilmeye açıktır. Psikolojik anlamda rahat olan insanlar, beyinlerine zorlukların ne kadar “kolay” olduğunu anlatmayı bilenlerdir. Beyinle ne kadar savaş halinde olursanız, o kadar girdabın ve sorunun içerisine çekileceğinizi anlamanız gerekiyor; bu durumda beyninizle savaş vermeyi bırakıp başka aktivitelerle ilgilenmeniz lazım. Başka aktivitelerle ilgilenmeye başladıktan sonra beynin bir süre sonra bu sinyali size vermediğini göreceksiniz.

Şikayet ve İsyan Etmeyin

Hayatımızın her evresinde bazı problemlerle karşı karşıya kalabiliyoruz. Gün içerisinde yaşamış olduğunuz problemlere sürekli “şikayet etmek” yerine, onları nasıl düzeltebileceğinize odaklanmalısınız. Bu durumun başınıza geldiğini ve gelebileceğini de anlamanız gerekiyor; çünkü hiçbir şikayet o problemi düzeltmeyecek. Başımıza gelen olayları, durumları veya küçük sorunları şikayet veya isyan etmek yerine önümüze bakmamız gerekiyor. Şikayet ve isyan tamamen sorunları daha karmaşık hale getirmek için kullanılan söylevlerdir; hayatta odaklanmanız gereken şey başınıza gelen problemler veya olaylar olmamalı. Bu problemlerin ve sorunların hayatın içinde olduğunu kabul etmeli ve söylenmeden içerisinde bulunmuş olduğunuz durumu değiştirebilme yöntemlerini aramalısınız.

Anı Yaşayın

Geçmişe takılı kalan veya geleceğe kaygılı olan insanların, şimdiyi kaçırdığı ve hayattan uzak kaldığı biliniyor. Birçok uzmanın da sürekli bir şekilde “anı yaşayın” uyarısı bu sebepten ötürüdür; anda kalamayan bir birey düşünmeye ve düşüncelerinin esiri olmaya mahkumdur. İçerinizde varlığını göstermeyen kaygılarınız, bilinçaltınıza kodlanmış olumsuz düşüncelerle birlikte sizi buhrana sürükleyebilir. Anı yaşayarak, geleceği ve geçmişi sessize alabilmelisiniz; ilk zamanlar biraz zorlanmayla birlikte elde edilemeyecek bir durum değildir. Anı yaşamak, sizin sağlıklı olduğunuzu görebilmenizi de, olumsuz düşüncelere çekilmiş olduğunuzu anlamanızı da sağlayacaktır.

Olumsuz düşünen veya vesveseye tabi kalan insanların çoğu hasta olduklarını veya başka bir problemlerinin olduğunu düşünüyor. Oysa alışagelmiş bir durum olmaya başlayan gelecek kaygısı veya geçmişin izleri peşlerini bıraktığı zaman hiçbir sağlık sorununun olmadığını görürler.

Meditasyon Yapın

Meditasyon ruh ve beden sağlığınızı birebir sıfırlar. Bireyler hayatın her alanında strese, yorgunluğa veya korkuya maruz kalabiliyoruz; bu etkenlerin büyüyüp beyinde olumsuz düşünceleri oluşturması muhtemeldir. Her gün düzenli bir şekilde meditasyon yapmak, stresi ve korkuları en az seviyeye indirir; beden ve ruh sağlığına da oldukça katkısı bulunmaktadır. Zihnen kendinizi kötü hissettiğiniz zaman meditasyon yaptığınızda ne kadar rahatladığınızı, zannettiğiniz durumun aslında o kadar da kötü olmadığını anlarsınız. Meditasyonun insana bilimsel olarak kanıtlanmış birçok faydası bulunuyor; bu faydaların en önemlisi de öz farkındalığı geliştiriyor olmasıdır. Meditasyon yapmanızı olumsuz düşüncelerden kurtulmanız için gerekli buluyorum; sizde benim gibi not listesi çıkartıp, bu duruma son vermelisiniz.

Şükredin

Dünya üzerinde neler olup bittiğini, en basitinden Afrika’da her gün açlıktan binlerce insanın öldüğünü bildiğinizi düşünüyorum. Ölümün hiçte uzak olmadığı, her anımızın kıymetli olduğu bu dünyada, neden küçük sorunlara takılıyoruz? Belki de dertlenip, tasalanmak için bahane arıyoruz. Şikayet veya isyan etmek yerine şükretmenizi öneriyorum; bu durum zihinsel ve fiziksel bir şekilde rahatlamanızı sağlayacaktır. Sağlığınızın kıymetini illa hastanelerde anlamanıza gerek yok; sadece bir mezarlığın önünden geçerken mi ölümü hatırlamalıyız. Özel durumu olan bireyleri gördükten sonra mı aklımıza şükredeceğiz? Bu durumun farkına vardıktan sonra hayata nankörlük yaptığınızı da görüyorsunuz. İnanın bana sabah uykunuzdan uyandığınızda “sabah güneşine” bir tebessüm atarak, hayattaki bu varlığımıza şükretmek gibisi yok. Şükretmek size kıymet bildirtir; kıymet bilmeye başladığınız da hayat daha anlamlı gelmeye başlayacaktır.

Sosyalleşin

İnsan ilişkilerinden kaçıp, kendinizi odalara kapatıp oyun oynamak pek de iyi bir şey sayılmaz. Bir süreden sonra depresyon başlangıcı veya ruhsal başka sorunlarla karşı karşıya kalabilirsiniz; bu sorunlarla karşı karşıya kalmadan kendinizi evden dışarı atabilirsiniz. Küçük bir aktivite de olsa yapmanızı öneriyorum; buna verebileceğimiz en basit örnek, değer verdiğiniz bir arkadaşınızla kahve içmeye gitmek. Bu aktiviteleri de çoğaltmaya başladıktan sonra beyninize gelen olumsuz düşüncelerin ne kadar azaldığını da fark edebilirsiniz.

 

Sizlere olumsuz düşüncelerden kurtulurken uygulamanız gereken ipuçlarından bahsettim. Bu ipuçlarının birkaçını veya daha fazlasını uygulamaya başladıktan sonra oluşan değişimin farkına vardıktan sonra gerçekten şaşırıyorsunuz. Hiçbir şey göründüğü kadar büyük, düşünüldüğü kadar zor değil; içerisinde bulunmuş olduğunuz durumu değiştirebilirsiniz.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

3 Yorum

 1. Furkan fırat dedi ki:

  Çok yararlı bir içerikti teşekkür ederim

 2. Eray Uçan dedi ki:

  Bana gerçekten çok faydası oldu
  Teşekkür ederim

 3. Eylül dedi ki:

  Sayfayı yeni keşvettim ve düşünce yazıları oldukça yararlı buldum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir