Onaylanma İhtiyacı: Herkesi Memnun Etme Hastalığı

Onaylanma İhtiyacı

Birilerini sürekli memnun etmeye mi çalışıyorsunuz? Yada birilerini memnun etme ihtiyacına mı girişiyorsunuz?  Bu çabanızın altında yatan nedenlerden bir tanesi sürekli onaylanma isteğinden doğuyor olabilir.

Rutin ve yoğun hayatımızın içindeki kargaşadan çıkıp, ruhunuzun en derinlerinde yatan onaylanma ihtiyacını fark edebilmeniz oldukça zor olabilir. Ancak gözle görülebilir bir gerçek vardır ki, o da onaylanma isteği.

Başkalarını memnun etmek için yaşarsan, herkes seni sever, ama kendin hariç.

Onaylanma İhtiyacı Neden Olur?

Onaylanma ihtiyacının birçok sebebi olsa da, bu ihtiyacın doğuşunun aile yapısı, küçük yaş deneyimleri (çocuklukta yaşanılan durumlar), büyüdüğü ve tanıdığı topluma kadar uzandığı biliniyor.

Yani küçüklükten bu yana onaylanma ihtiyacına sahip olabilirsiniz. Bu ihtiyacında özünüze zararlarını görüyor olabilirsiniz.

Onaylanma ihtiyacı duydukça benliğinize duyduğunuz saygı git gide azalır. Ve böylelikle özünüzle çatışma harbine girişebilirsiniz. Bu durumsa çeşitli psikolojik ve ruhsal sorunların önünü açar.

Benliğinize duyduğunuz saygının azlığı doğrultusunda, başkalarının kararlarına önem verme ve onların kararlarını alma gereği duyarsınız.

Onaylanma İhtiyacı Nedir?

Onaylanma ihtiyacı, bireylerin devamlı doğrulanma isteğine denilebilir. Onay almayı isteyen kişinin, çeşitli karakterlere büründüğü düşünülüyor. Yani şöyle: Onaylanma ihtiyacına sahip bir bireyseniz, içinde bulunduğunuz ortama göre renk değiştiriyor olabilirsiniz. Psikolojide onaylanma isteğinin karşılığı da budur. Sürekli değişim göstermeye çalışan kişi, psikolojik olarak en memnun edici maskeyi giymek zorundadır.

Sürekli bir şekilde kendi varlığınızla alakalı “doğrulama” ve “onaylanma” iç güdüsüyle hareket edersiniz. Başkaları için yaşar, başkalarının kararlarıyla hareket eder ve onlara göre şekillenmeyi kendinize bir görev bilirsiniz.

Onaylanma İhtiyacının Belirtileri

Onaylanma bağımlılığının belirtileriyle birlikte “zararları” olarak da söylenebilir. İşte onaylanma ihtiyacının zararları:

 • Onaylanma ihtiyacınız maksimum seviyedeyse, kendinizle alıp veremediğiniz birçok durumunuz olabilir. Kendinizden ziyade, başkasının sizin fikrinize katılmaması sizin için bir tehdittir. Yani birinin sizinle hemfikir olmaması, sizi çabucak incitebilir ve üzebilir. Belki de kendinizden dahi utanabilirsiniz.
 • Bu doğrultuda söylediğiniz sözleri yumuşatmaya, kendinizden alıp “karşıt fikirli” düşünceye doğru yöneltmeye başlayabilirsiniz. Yani düşüncenizi geri çeker, kendi düşüncenizi, diğer düşünceye göre uyarlamaya çalışırsınız.
 • Sizin için “hayır demek” oldukça zor bir mesele olabilir. Çünkü insanların takdirini ve memnuniyetini almak; hiç kimseyi reddetmemekten geçer.
 • Şöyle mi düşünüyorsunuz: Bir arkadaşınızın söylediği bir şeyi yapmak istemeseniz dahi, yapmak istiyormuş gibi göstermek. Aslında içinizden “hayır, canım istemiyor!” algısıylayken karşınızdaki kişiye “evet, tamam vs.” cevaplarını mı veriyorsunuz?
 • Başkalarıyla aranızdaki sınırlardan bir habersiniz ve herkesin sizin sınırlarınızı ihlal ettiğini görüyor olabilirsiniz. Bu durum sizi üzse de “olan oldu!” değip geçiştirmeniz an meselesi değil mi? Böylelikle kendinize olan inancınız, güvenciniz, sevginiz ve saygınız yerle bir oluyor. Ve bir kuş misali uçup gidiyorlar. E haliyle yetersizlik hissiyatı da baş gösteriyor.
 • Haklarınızı savunamaz hale de gelmiş olabilirsiniz. Beğenmediğiniz iadesi yapılması gereken bir malın, iadesini yaptırmaktan kaçabilirsiniz.
 • Belki de karşınızda sizi inciten birisi var ve bu kişinin laflarının altında kalıyorsunuz. İçiniz içinizi yer ve kendinizi uykudan yoksun bırakırsınız.
 • Her şeyin kusursuz olmasını mı düşünüyorsunuz? Yani mükemmeliyetçilik var mı?
 • Kendinizi sürekli bir şekilde insanlara beğendirmeye mi çabalıyorsunuz?
 • Etik ilkelerinize uygun olmayan davranışları yapıp, insanların beğenisini ve memnuniyetini kazanmaya çalışıyor musunuz?

İşin garip ve ironik tarafı ise onaylanma ihtiyacına sahip olan insanlara saygı duyulmaz. Ve bu ihtiyacın asıl amacı “bana saygı ve sevgi duyulsun” algısıdır.

İnsanları tamamen razı ve memnun etmek çok zordur. Bir kimsenin bütün insanları kendinden hoşnut etmesi mümkün değildir.

Değişimin satırlarla anlatılamayacak kadar kolay olmaması, sizi sürekli onaylanma ihtiyacına sürükleyebilir. Ancak değişmek isteyen bir bireyseniz, kesinlikle bu ihtiyaçtan kurtulabileceğinize emin olabilirsiniz. Konuyu fazla derin işledim; şimdi size bu ihtiyaçtan kurtulmak için yapmanız gerekenleri tavsiye edeyim.

İnanın bana, hayat, başkalarının ihtiyaçlarını gerçekleştirmek için uğraşılan çabaya yetmeyecek kadar kısa. Hayatınızı neden insanların ihtiyaçlarına göre yönetiyorsunuz?

Onaylanma ihtiyacı her insanda olabilir; ancak kendini yok sayıp, sürekli başkalarını memnun etmeye çalışan kişilerde, bu ihtiyaç birçok sorunun nedenidir.

Şöyle söylemiyorum: Kimse onaylanmak istemez. İlla ki her insan, beğenilmeyi, sevilmeyi ve bir şeylerinin takdir edilmesini sevebilir. Ancak özellikle birilerine bir şeyleri kanıtlamaya çalışmak ve bu doğrultuda eylemler yapmak, sağlıksız bir durumdur.

Onaylanma İhtiyacı Testi

Onaylanma ihtiyacına sahip olup, olmadığınızı aşağıda vereceğim sorulara verdiğiniz cevaplar doğrultusunda anlayabilirsiniz.

 • Sürekli kendinizi birilerine kanıtlamak zorunda hissediyor musunuz?
 • Etik ilkelerinizi yok sayıp, birilerinin beğenisini ve takdirini kazanmaya çalışıyor musunuz?
 • Mükemmeliyetçi misiniz?
 • Her şeyinizin kusursuz olmasını mı bekliyorsunuz?
 • Herkesi memnun etmeye mi çalışıyorsunuz?
 • İnsanların söylediklerini çok fazla umursuyor musunuz?
 • Kendi düşüncelerinizin olduğunu düşünüyor musunuz?
 • Sürekli değer görmek için bir şeyler mi yapıyorsunuz?
 • Sevgi yoksunluğu çekiyor musunuz?

Bu soruların onaylanma ihtiyacı testi için yeterli olacağını düşünüyorum. Bu kadar konuştuk da, inanılmaz bir sorun olduğunu söyleyemeyeceğim; birkaç teknikle ve uygulamayla baş edebileceğiniz bir şeyle karşı karşıyasınız.

Kısaca tavsiyelerimi bırakıyorum.

Onaylanma İhtiyacı Nasıl Geçer?

Onaylanma İhtiyacı Nasıl Geçer?

Öncelikle belirtmeliyim ki, bu ihtiyaç kesinlikle sizin algı ve farkındalığınız sonucunda geçecek. Algı ve farkındalıkla birlikte, bu sorunun geçmesini ne kadar istediğinizde önemli tabi. Gelelim naçizane önerilerime:

 • Onaylanma ihtiyacının farkındalığıyla yaşayın. Bu sorun küçüklükten gelme bir problem; ancak aşabilmek için bir süre böyle hissedebileceğinizi kendinize hatırlatın.
 • Kendinizi kimseye kanıtlamaya çalışmayın; kimseyi memnun etmek zorunda olmadığınızı kendinize hatırlatın. Bunları söylüyorum ama kesinlikle bir kez yaparsanız, ne demek istediğimi anlayacaksınız. Göreceksiniz bir kez olunca, ikincisi de oluyor. AAA diye şaşakalıyorsunuz inanın.
 • Kendinizle alıp veremedikleriniz olabilir. Ancak hep bir sürecin içinde olduğunuzu düşünüp, bu süreci nasıl atlatacağınıza ve çözümlerinize odaklanmalısınız.
 • Öz saygı kazanmanın yollarını araştırın. Ve özünüzdeki saygıyı kaybetmenin nelere yol açtığını öğrenin.
 • Özünüze saygı duyun. Özüne saygı duyamayan, hep bir şeylerle çatışır ve en sonunda kendini yer bitirir. Saygıyı kazanan, sevgiyi ve değeri de kazanıyor.
 • Bir şeyler kötü ve sağlıksız gitmiş olabilir. Ancak değişebilirsiniz; değişime ve dönüşüme daima hazır olun. Kendinizi sürekli bir kişiye itmeyin. İnsanlar dönüşmek için bu dünyaya geliyor.

Herkes memnun kalsın diye koştururken, halayı kaçıran düğün sahibi gibiyim.

Esenle ve farkındalıkla kalmanız dileğiyle. Yeni yazılarımı takip etmek için e-posta bültenine abone olabilirsiniz.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir