Orucun Sağlığa Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Oruç, asırlardır yapılan bir ibadettir; bu ibadetin İslam dininde yeri önemlidir. Çoğu Müslümanın ibadet etmek amacıyla ramazan ayında oruç tuttuğu bilinmektedir. Orucun sağlığa birçok yönden faydası bulunduğu bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Orucun insan sağlığına olan faydalarını özellikle araştırdık; bu yazımızda orucun insan sağlığına faydaları ve bilinçsiz bir beslenme halindeki vücutta oluşabilecek zararları da göreceksiniz. Bu durumların yanında, sağlıklı bir bireyin oruç tutması dahilinde, doğru bir beslenme ile aşabileceği birçok durum bulunmaktadır. Oruç tutmanın sağlığa faydalarından ve bilinçsiz bir şekilde tutulan orucun sağlığa zararlarından bahsedeceğim.

Oruç bir ibadettir ve ibadetlerin her birinin insana iç huzur verdiği bilinmektedir. Orucun ilk olarak maneviyatı güçlendirdiğini ve ruh sağlığına iyi geldiğini söylememiz gerekiyor. Bunun yanında oruç hakkında bilinmesi gereken bir konuda, uzun süre aç kalan vücut, organların dinlenmesine neden oluyor. Bu süreçte vücut kendi sistemini toparlamayı başarıyor; bu durumsa insan sağlığına birçok yönden faydalı bir meseledir. Bu meseleye örnek gösterecek olursak, vücudun 11 ay içerisinde biriktirmiş olduğu zararlı toksinleri oruç tutmak yani aç kalmak yoluyla vücuttan atması bilimsel olarak kanıtlanmış bir durumdur. Ramazan ayında, oluşturacağımız bir beslenme programı halinde, zayıflama veya kilo alma gibi durumları kontrol haline alabiliriz. Su tüketimini artırırsanız ve iftarda az kalorili besinlerle karnınızı doyurursanız kilo vermeniz muhtemel bir durumdur; eğer bu durumun tersini uygularsanız, bilinçsizce değil de bilinçli bir şekilde öğünleri bölerek yemek yerseniz de kilo alabilme ihtimaliniz de yüksektir. Bilinçsizce beslenen kişininse, gün içerisinde oldukça halsiz ve mide sorunları yaşayacağı aşikar bir durumdur. Bu durumun halinde, kişi zararlı yağlardan ve şekerlerden kilo alır, bu durumsa obezitenin habercisi olabilir. Peki orucun sağlığa faydaları nelerdir? Orucun bilinçsizce yapıldığı takdirde sağlığa zararları nelerdir?  Bu konuları maddeler şeklinde açacağız ve araştırmalarımız sonucunda edindiğimiz bilgileri, açıklama ve tavsiye şeklinde yazımıza sunacağız.

Orucun Sağlığa Faydaları Nelerdir?

  • Orucun sağlığa faydalarından en önemlisi, maneviyatından ötürü ruh sağlığına verdiği yarardır. Manevi açıdan kuvvetli hissetmemiz, gün içerisinde ruhumuzdaki huzuru hissetmemizdeki temel nedendir. Orucun size kattığı ayrı bir iç huzur bulunmaktadır; bu durum ise hem bir ibadeti yerine getirmiş olduğunuzu hem de ruh sağlığınızın iyi gittiğini size bildirir.
  • Oruç, zararlı kan yağının düşmesinde özellikle etkili olan ve sindirim sistemindeki düzensizliklerin yok olup, sistemin dinlenmesine neden olur. Bu durum orucun insan sağlığına getirdiği en büyük faydalardan bir tanesidir; hafife alınmayacak kadar güzel sonuçları ortaya çıkmaktadır.
  • İftarda, fazla bir şekilde kalori almamaları halinde, kişi asıl olması gereken kiloda olabilir ve metabolizması hızlanır.
  • Oruç tutmanız halinde, kötü alışkanların hepsine elinizi kaldırıp dur diyebilirsiniz. Sigara, alkol, uyuşturucu ve diğer kimyasal maddelerden uzak kalmanıza neden olabilir.
  • Mide oruç esnasında dinlenme seviyesinde olduğu için, vücutta oluşabilecek birçok asit salgısı durdurulur ve midede bulunan kaslar gelişim gösterir. Bu durum midenin içindeki hücre zarının yenilenmesini ve mideye iyileşme fırsatı vermektedir. Bu yarar ise, mide rahatsızlıkları (Reflü, gastrit, ülser, kabızlık, ishal) yaşayan kişiler içinse önemli bir durumdur.

Yukarıda görmüş olduğunuz gibi orucun sağlığa olan faydaları dikkat çekecek kadar fazladır. Bu durum orucun sağlığa zararlarının olmadığını göstermez; bilinçsiz bir şekilde tutulan oruç bazen insan sağlığına zarar verebilmektedir. Vücuda istenilmeyen durumlar yaşatılırsa, bu durum vücudun sağlığı açısından tepki gösterebilir. Olumsuz birçok durumda, sağlığa zararları olan orucun asıl sorunu bilinçsizliktir. Peki orucun sağlığa zararları nelerdir? Bu sorunun cevabını ise aşağıda görmüş olduğunuz şekilde listeledik. Bu listede, araştırmalarımız dahilinde olan, tavsiyelerimiz ve açıklamalarımızla da işledik.

Orucun Sağlığa Zararları Nelerdir?

  • İftarda alınan kalori, istenilmeyecek kadar yüksek bir seviyede ise, kişinin midesi oldukça fazla bir şekilde şişer ve bu durumsa sindirim sisteminin kötü bir duruma gelmesinin habercisidir. Sindirim sisteminde yaşanılacak sorunlar, mide zarına zarar verebilir. Mide zarına zarar gelmesi halinde oluşabilecek birçok mide hastalıkları ortaya çıkar. Bu mide hastalıkları, reflü, gastrit, ülser, kabızlık ve ishal olabilir. Bu durumların yanında, oruçta bilinçsiz kalori almak, kişiye istemsizce kilo aldırabilir. Fazlaca alınan kalori, geceleyin rahatsız edici bir huzursuzlukla sizi bekleyebilir; çünkü mide gece sindirime geçer.
  • İki öğün olarak fazlaca kalori almanız halinde, böbrekleriniz oldukça yorulabilir ve kişinin kolestrolü artabilir. Sindirim sisteminizdeki sorunların meydana gelmesindeki sebep, böbreklerinizin yorulmasından dolayı olabilir. Sağlıksız beslenmek böbrekleri yorabilir; bunun yanında kolestrolünüzde yükselir.
  • Bilinçsiz bir şekilde beslenirseniz, romatizma ve kalp hastalıklarının da oluşmasına zemin açabilirsiniz. Bu durumdan da anlamanız gereken şey, iftarda yüksek miktarda alınan kalori size oldukça zarar vermektedir.
  • Fazla kalori tüketmenin getirdiği diğer zarar ise, kişinin kan dolaşımındaki hazımsızlık durumudur. Kan dolaşımında oluşan bozukluklar, yani kan dolaşımınızın aniden yavaşlaması durumu, sağlığınızı kötü açıdan fazlasıyla etkiler.

Oruç tutmanın sağlık açısından bilinmesi gereken durumlarına da böylece hakim oldunuz. Bilinçli bir şekilde oruç tutulduğu zaman, orucun insanın sağlığına birçok faydası bulunuyor; ancak bilinçsizce tutulan orucun sağlığa birçok zararı da bulunmaktadır. Bu ayrımı ve farkındalığı güzel bir şekilde yakalayabilirseniz, orucun size ve sağlığınıza iyi geleceğine emin olabilirsiniz. Orucun sağlığa yararlarını ve zararlarını işlediğimiz bu yazımızda, sizlere ayrıca tavsiyeler vermiş bulunduk; bu tavsiyeleri de yerine getirmeniz halinde, oruç sağlığınıza ve ruh sağlığınıza iyi gelecektir. Sağlıklı günler dileriz.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir