Öz Disiplin Nasıl Kazanılır? 20 Altın Öneri

Düşündüm de şu yaşıma kadar hep bir çaba içindeyim. Ancak o verdiğim “çaba” hiçbir zaman yeterli olmadı. Çünkü öz disiplin sahibi bir birey olamadım. Olmak istedim mi? Dürüst olmak gerekirse istemedim. Sadece istediğimi düşündüm. İstediğini düşünmekle, istemek zaten aynı şey geri kafalı. Keşke geri kafalı olsaydım da aynı şey olsaydı. Maalesef değil.

Güzelim öz disiplini evirdim çevirdim, altını üstüne getirdim kitapların. Google amcanın, uzmanların söylediklerinin, bir de güzel kendi deneyimlerimin, yorumlarımın. E tabi güzelde bir içerik ortaya çıktı. Amacım bir şeyler öğrenebilmek ve sizlerin de ihtiyacı olan o bilgileri üretebilmekti. Sizlere bir değer katabilirsem ne mutlu bana.

Önemli: Sadece bilgi vermedim. Öz disiplin için yapmanız gerekenler, öz disiplinin insan psikolojisindeki yerini, nasıl ulaşabileceğinizi, nasıl ulaşamayacağınızı, gözle görülen yanını, görülmeyen yanını, sözde olanını, eylemde olanını. Son olarak karışı karışına öz disiplin sahibi olabilmeniz için çözüm önerilerini de sundum.

Öz Disiplin Nedir?

Öz disiplin, davranışlarınızı, duygularınızı ve yaptığınız eylemleri tamamen kontrol edebilme kabiliyetinize denilebilir. Öz disiplinin bir beceri olduğunu düşünenlerdenim. Tabi ki becerinin yanı sıra pratikle birlikte güçlenen bir yetenek olduğunu da düşünüyorum.

Günümüz dünyasında “öz disiplinli” olduktan sonra başarının yarısını tamamlıyoruz diyebilir miyiz? Bence gayet diyebiliyoruz. Çünkü öz disiplin demek belirlediğin hedefler doğrultusunda kuşkusuz bir şekilde yürümek demek. Hayallerinin peşinden kusursuz bir şekilde ilerlemek demek.

Öz disiplinin iç motivasyonla da fazlasıyla alakalı olduğunu düşünüyorum. Kişi kendini ne kadar iyi motive edebilirse, o kadar disiplin sahibi olmaya yelteniyor. Bir zaman sonra kişinin motivasyonu yokken dahi ardındaki “iç ses” onu motive etmeyi biliyor.

Herkesin aklında bu soru, öz disiplin nasıl sağlanır?

Birçok kişi iradelerinin ve öz disiplinlerinin az olması sebebiyle “başarısızlık” kavramıyla mücadele ediyor. Bu kavramla mücadele eden kişi sayısı azımsanmayacak kadar çok. Ancak öz disiplinin ve iradenin terbiye edilip, geliştirilebilen bir kavram olması her zaman bir “umudun” olduğunun göstergesi.

Elbette sevgili okur, ne zannettin, gül gibi üşengeçte olabilirsin, güzelim tembelde olabilirsin. Amma yılın sonunda kendine verdiğin sözleri tutmaya başlayınca, öz disiplin sahibi de olabiliyorsun, iradeni de terbiye edebiliyorsun. Anlatmak istediğim mesele, şu an ne olduğun değil. Ne gibi özelliklere sahip olmak istediğin.

Öz disiplin, iç motivasyon, irade, ahlak, saygı vs. bu kavramların hepsinin birbirine sıkı bir şekilde bağlantılı olduğunu görüyoruz.

İşin güzel tarafı da yeterli bir şekilde “öz disipline” ulaşmaya başladıktan sonra git gide mutlu olmaya başlıyorsunuz. Bugün de bunu yaptım, şu sorumluluğu yerine getirdim vs. bunlar insana mutluluk katıyor. Bir şeyleri başardığınızı hissediyorsunuz.

Öz disiplin Nasıl Kazanılır? Disiplinli Olmanın Yolları Nelerdir?

Öz disiplin nasıl geliştirilir? İrade ve disiplini bir kas grubuna benzetiyorum. Bu kasları geliştirmek ve büyütmek bizim elimizde. Sürekli spora gitmen gerektiğini ve istediğini söylüyorsun. Ancak başlamıyorsun; başladığın vakit 2 ay sonra sıkılıp bırakıyorsun. İki ayı sonunda sporu bırakmayanlar, irade ve disiplin kaslarını çoktan geliştirenler.

Yani öz disiplini bir kas, bir beceri olarak görmeniz gerekiyor. Bir sorun veya “bende yok ya!” değip kesip atacağınız bir özellik diye değil. İşte öz disiplini geliştirme yolları:

Kendinizi İyi Tanıyın

Sen bir insansın sevgili okur, robot değilsin. Hemen hemen hiç kimsenin doğuştan bir “öz disipline” sahip olmadığını bilmelisin. Yani bu unsurda seni ne itiyor, neden disiplinli olamıyorsun? Bu tarz soruların cevabını kendi benliğini tanıdığın için verebilmen lazım. Kendinizi tanımanın çeşitli yolları:

 • Öz farkındalığınızı geliştirerek.
 • Öz benliğinize değer verdiğinizi hissettirerek ve kendi duygularınızı analiz ederek.
 • Kendinize başka bir gözle bakarak yorumlamak.

İlk temel kural kendini tanı.

Küçük Adımlarla Başlayın ve Kendinizi Mutlu Edin

Küçük adımları şöyle anlatayım: Disiplinsiz olduğunuzu düşünüyorsunuz ve aşmak istedikleriniz var. Bunlardan bir tanesi sabah yatağınızı toplamak olsun. Her sabah yatağınızı toplamayı başarmaya ve alışkanlık haline getirmeye başladıktan sonra disiplinin getirdiği “mutluluk” hissini ve o azminizi kendinize kanıtlayacaksınız.

Ufak bir örnek daha küçük adımlara devam edeyim: Şınav çekmek istiyorsunuz fakat bunun için zamana ihtiyacınız var. Bir an önce birinci günden ikinci aya kadar uzanan bir yolda olduğunuzu düşünmelisiniz. Hemen ilk gün harekete geçmeniz gerektiğini düşünmelisiniz. Yani ilk gün “iki tane şınav” çekmeniz, diğer günlere sizi motive edecek.

Kendinizi bu küçük adımlar sayesinde mutlu etmeyi bilin ve öğrenin. Bu hissiyatın tadını almaya başladıktan sonra inanın bana, birçok disiplin gerektiren şeyi yapmaya gayret göstereceksiniz. Çünkü o “artık başarılıyım” hissiyatı sizi fazlasıyla kamçılayacak.

Derhal “küçük adımlar listesi” oluşturun ve bu adımları tek tek yerine getirmeye başlayın.

Konsantre Olmayı ve Odaklanmayı Öğrenin

Bir işe kusursuzca odaklanmayı ve konsantrasyonunuzu bozmamaya öğrenmelisiniz. Bir şeyle ilgilenirken, başka bir şeyle ilgilenmekten vazgeçin. Bu duruma küçük küçük kendinizi hazırlayarak başlamalısınız. Örneğin: Yemek yerken, televizyon veya video izlemekten vazgeçin ve sadece yemek yemeye odaklanın. Veya koşarken sadece vücudunuzu ve ayaklarınızı hissedin.

Bunlar gibi birçok örnek verilebilir. Yani anlayacağınız bilinçli farkındalığınızı geliştirebilirsiniz.

İlgili İçerik: Bilinçli Farkındalık Nedir?

Alışkanlıklarınıza Dikkat Edin

Kötü alışkanlıklarınız varsa, disiplinli olmanız bir hayli güç olabilir. Bağımlılıktan tutun, fazla uyku uyumaya kadar gereksiz ve size faydası olmayan alışkanlıklarınız “öz disiplinli” olmanıza engel olabilir.

Haliyle iyi alışkanlıklar kazanmanızı öneriyorum. Kendinize belirleyebileceğiniz bir hedef “kötü alışkanlıklardan kurtul!”

Alışkanlıklarınızın yapınıza ve kişiliğinize de etkisi olduğunu unutmayın. Güzel bir alıntıyla bu maddeyi taçlandırmak isterim.

Sözlerinize dikkat edin, düşüncelerinize dönüşür. Düşüncelerinize dikkat edin, duygularınıza dönüşür. Duygularınıza dikkat edin, davranışlarınıza dönüşür. Davranışlarınıza dikkat edin, alışkanlıklarınıza dönüşür. Değerlerinize dikkat edin karakterinize dönüşür. Karakterinize dikkat edin, kaderinize dönüşür

Kendinizi Motive Etmeyi Bilin

Kendinizi motive etmeyi bilmek için “iç motivasyonunuzun” olması lazım. Kendinize değer vermeli ve kendinize olan inancınızın da olması lazım. Bu kavramlar yokken, kendinizi motive edebilme ihtimaliniz çok düşüktür. Ve hemen pes edebilirsiniz. Pes ettikten sonra kimse sizi ayağa kaldırmayacağı için ayağa da kalkmazsınız.

Olumsuz bir iç sese sahipseniz, bu iç sesi olumluya dönüştürebilmeye çalışmalısınız.

İlgili İçerik: İç Sesi Susturmanın 10 Yolu

Zaman Yönetimi Yapmayı Öğrenin

Başarılı insanların hepsinin “zaman yönetimi” konusunda oldukça iyi olduklarını biliyorsunuzdur. Başarılı kimliklerinin almalarındaki temel sebep zamanı iyi ve verimli kullanabilmeleri. Sizin zaman yönetiminiz nasıl? Zamanınızı nasıl yönetiyorsunuz? Zaman yönetimi yapabilmeyi istemeli ve yollarını aramalısınız.

Kendini Meşgul Etmeyi Öğren

Boş kaldıkça sığlaşıyorsunuz. Bu sığlaşma kendi halinde sizi “tembellik, üşengeçlik, halsizlik ve bitkinlik” bağlantılarına doğru çekiyor. Sürekli düşünmeye ve hiçbir şeyi başaramadığınızı görüyorsunuz. Bu şekilde bir yerlere gelmek çok zor.

Kendinizi meşgul etmeye odaklanın. İlla ki bir uğraşınız olsun; bu o “anı” geçebilmek için bir oyun bile olabilir. Sizi eğlendiren, sizi geliştiren, eğiten, öğreten şeylerle ilgilenmeyi bilin.

Boş durmaktan ve sosyal medyada takılmaktan vazgeçin. Sosyal medyanın sizi sığlaştırmasına müsaade etmeyin.

Meşgul olun. Böylelikle düşünmeye dahi vaktiniz olmasın.

Günlük, Aylık, Yıllık Hedeflerinizi Belirleyin

Günlük, aylık ve yıllık yapacağınız bir hedef listesi sizi “ne yapacağımı biliyorum” kararlılığıyla yalnız başınıza bırakır. Bu yalnızlıktan asla korkmaz ve çekinmezsiniz. Çünkü kendiniz için bir şeyler yapmaya çalıştığınızın farkındasınızdır. Bu farkındalıkla birlikte hedeflerinizin ve bir amacınızın olduğu size “disiplin” için ayrı bir motivasyon kaynağıdır.

Öz disiplin sağlayabilmek için bu hedef listesini kendiniz güzel bir şekilde hazırlamalısınız.

Yapmak istedikleriniz vs. her şey bu hedef listesine dahildir.

Planlı ve Programlı Olmaya Çalışın

Planlı olabilmeniz için, program oluşturmanız gerekir. Öz disiplin edinebilmenize neden olacak hedefleri belirleyin. Ve planınızı, programınızı bu duruma göre sürdürün.

Plan yapmaya alıştıktan sonra -arada sırada aksatılsa da- iyi şeyler başarabilmek için daha fazla plan yapıyorsunuz. Garip bir durum fakat yararlı.

Ertelemenin Ne Olduğunu Öğrenin

Ertelemenin ne olduğunu biliyor musunuz? Bir tembellik değil. Bunun kesinlikle bilincinde olmalısınız; ertelemek “duygusal” bir hazdır. Bu hazzın tadına varmak için sürekli bir şeyleri ertelemeye alışmış ve kendinizi tembellikle suçlamaya başlamış olabilirsiniz. Ancak kendinizle yapmanız gereken tek şey “duygu kontrolünü” sağlayabilmektir.

Duygu kontrolünü sağlayabilmek, disiplini inşa eder.

İlgili İçerik: Ertelemek Nasıl Geçer?

Aşırı Düşünmekten Kaçının

Düşündükçe sadece bahane üreteceksiniz. Çünkü rahatınız bozulacak; biraz sonra bir kez daha rahatınız bozulacak. Bir türlü rahata eremeyeceğinizi zannedeceksiniz. Bu düşünce topluluğuyla birçok kişi disiplinsiz bir şekilde hareket etmeyi seçiyor.

Bu durumu şöyle açıklamak gerek: İnsan beyni hayatta kalmaya tasarlanmıştır. İnsan beyninin hayatta kalma dışında başka bir düşüncesi olmadığı için, kendine zahmetli gelen bir şeyi “başka zaman yaparım” diyebilecek kapasitededir. Bu sizin disiplininizle alakalı olsa da “disiplinsiz bir bireyseniz” beyninizi dinlersiniz.

Burada vereceğim tavsiye, beyniniz sizi değil, siz beyninizi yönetin. Bunu öğrenin.

Disiplinsizliğin Neden Kaynaklandığını Öğrenin

Neden disiplinsiz oldunuz? Bu zamana kadar alışkanlıklarınız mı engel oldu? Yaşadığınız hayat mı, çevre mi, dostlarınız mı, aileniz mi? Nerelerde disiplinli olmanız gerekiyor? Bu soruları anlamlı cevaplara ulaştırın.

Disiplinsizliğinizin temel kaynağını öğrenin ve harekete geçin. Potansiyelinizin sonunu görün; sınırlarınızı zorlayın.

Disiplinli Olmayı Alışkanlık Edinmeye Çalışın

Disiplinli olmaya başladığınız ilk haftalarda, zorlanacağınızı hatta pes edebileceğinizi dahi görebilirsiniz. Bu durum sizi yıldırmamalı, disiplinli olmayı alışkanlık haline getirene kadar ilerlemeye devam edin. Bu ilerleyiş, kendinize olan inancınızın olduğunu size kanıtlar. Ve ayrı bir öz güvene sahip olmaya başlarsınız.

İstediğiniz öz güven ve inançla birlikte zamanla disiplinli olmaya alıştığınızı göreceksiniz. Bahsedilen 21 gün kuralını uygulamaya çalışın. Yirmi bir gün boyunca yapmanız gereken her şeyi yapmaya odaklayın kendinizi.

Başarısızlıktan Asla Korkmayın ve Pes Etmeyin

Mükemmeliyetçi misiniz? Bu mükemmeliyetçilik sizi başarısız olmaktan korkutur ve asla başlayamazsınız. Disiplinli olmaya bir anda başlamayacaksınız; zaman, sabır ve azim sonucunda öz disiplin sahibi bir birey olabilirsiniz. Ancak bu sürecin içinde bazen “disiplinsizlikler” yapıp bunları aşmaya çalışabilirsiniz. Kusursuz değilsiniz; bunun farkında olarak ilerleyin.

Yeter ki pes etmeyin ve devam edin. Devamlılığı sürekli tutturmaya ve sağlamaya çalışın.

Psikolojinize ve Ruh Sağlığınıza Önem Gösterin

Net bir şekilde söylemeliyim ki bu ikisinden birisi sağlıksızsa öz disiplin konusunda sorunlar yaşamaya başlarsınız. Bu sorunlar zamanla psikolojinizi ve ruh sağlığınızı daha derinden etkilemeye başlar.

O sebepten dolayı psikolojinizi ve ruh sağlığınızı sağlıklı tutmaya bakın.

Her şey hakkında yorum yapmayın, çok düşünmeyin, kendinizi yıpratacak kadar beklentiye girmeyin, her şeyi dengede tutmaya bakın. En önemlisi de kendinize önem gösterin ve değer verin.

Psikolojinize ve ruh sağlığınıza önem göstermek için yapmanız gerekenler:

 • Egzersiz yapın ve günlük yürüyüşlere çıkın.
 • Sağlıklı beslenin.
 • Düzenli ve sağlıklı uyku uyuyun.
 • Karamsarlıktan uzak durun.
 • Pozitif bir zihne sahip olun.
 • Fazla hayalperestlikten kaçının.
 • Maneviyatınızı güçlendirin.

Kararlı Olun

Bir kez pes ederseniz, bir daha başlamayabilirsiniz. Bu yolda kararlı olabilmek, size gerçekten inanılmaz bir tutku kazandırabilir. Disiplinli olmaktan mutlu olmaya başladığınız zaman, bu dediklerimi anımsayabilirsiniz.

Şöyle bir toparlayalım, öz disiplinli olabilmek için yapmanız gerekenler:

 • Kendinizi tanıyın ve kararlı olun.
 • Ne yapmanız gerektiğini net bir şekilde öğrenin ve kendinize hedefler belirleyin.
 • Küçük adımlarla öz disiplininizi geliştirmeye başlayın ve mutlu olun.
 • Günlük, aylık ve yıllık hedef listesi yapın ve amacınızı bildiğiniz için kendinizden emin olun.
 • Günlük planlar yapın ve hepsini yerine getirin.
 • Kendinize, psikolojinize ve ruh sağlığınıza dikkat edin, önem gösterin.

Öz Disiplinin Faydaları Nelerdir?

Psikolojide disiplin, beyninizi anlayabilme ve kontrol edebilme kabiliyetinize de denilebilir. Bu kabiliyete ulaştıktan sonra tabi ki faydalarını da göreceksiniz. Bu faydalar doğrultusunda “kişisel gelişiminizin de” hızlanacağını söylemek mümkün. İşte öz disiplinin faydaları:

1.Kaygı, stres ve endişe gibi duygulardan arınırsınız.

Kendiniz için bir şeyler yapabildiğinizi görmek ve bir şeyleri tamamlamak size kendinizi iyi hissettirir. Kaygı ve çeşitlerinden “davranışlarınızı” kontrol edebilmek ayrı bir başarıdır.

2.Kendinize olan güveniniz ve motivasyonunuz artar.

Bu artış kendinizi kontrol edebilme hissinden kaynaklanır. Öz güven ve motivasyon konusunda “kendinize” ihtiyaç duymanız ayrı bir özellik ve haliyle güzelliktir.

3.Mutlu hissedersiniz.

Hedeflerinize ve yapmanız gerekenlere ulaşmaya başladıkça kendinizi mutlu hissedersiniz. Bu mutluluk hissiyatı disiplininizin olduğu için sürekli bir şekilde devam eder.

4.Ruh Sağlığınızı Pozitif Yönde Etkilersiniz.

Psikolojik ve ruhsal olarak kendinizi daha sağlam hissedersiniz. Bu sağlamlık hayat konforunuzu genişletir ve size kendinizi iyi hissettirir.

5.Odaklanma Kabiliyetinizi Geliştirir

Olaylara daha bitirici ve odaklanabildiğinizi görürsünüz. Bu durum sizi fazlasıyla kamçılar ve odağınızın dağılmasına asla müsaade etmemeye başlarsınız.

6.Kişisel Gelişiminizde Fayda Sağlar

Kişisel gelişiminizi, öz farkındalığınızı, öz saygınızı ve öz değerinizi pozitif yönde etkiler. Bunun sebebi kendi kararlarınıza ne kadar sahip çıktığınızı “kendinize” hissettirmenizdir. Daha mantıklı hareket etmeye ve olgunlaşmaya başlarsınız.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir