Öz Saygı Nasıl Kazanılır? 25 Altın Öneri

Dünyanın her yerinde birçok saygı anlayışı ve türü bulunsa da, bunların içindeki en büyük saygı öz saygıdır. Öz saygı çağın içinde yer alan “birey olma” kavramına bire bir uyuyor. Kendine inanan kaç kişiyiz? Kaç defa başarısız olup, kendimize küsmedik, kaç defa hata yaptıktan sonra devam etmesini bildik? Potansiyelimizin ne kadarını kullanıyoruz ve farkındayız?

Öz saygı tamda bu soruların içinde yer alan cevaplarda belli oluyor. Kendinizle aranızın nasıl olduğunu merak ediyorum. Bana biraz müsaade et sevgili yazarım diyorsanız, çok düşünmeden size öz saygıyla alakalı bilmeniz gereken birçok başlık hakkında bilgilendirmeye başlayayım.

Sevgili okurum, düşük öz saygı, insanın kendine karşı bir anlayışı olmamasıyla ilişkilendirilebilir. Anlamı ise kişinin kendisini sevmemesinden, kendisine karşı acımasız davranmasına kadar yürüyüp gidiyor. Öz saygı eksikliğinin sebebi küçük yaş deneyimlerinden, çevresel faktörlere kadar uzanıyor. Ancak tabi ki bu şu demek değil, düşük öz saygısı olan insanlar gerekli öz saygıya asla ulaşamazlar! Böyle bir ifade yok, olamaz.

Bu yazıya belki de düşük öz saygınızı fark edip, gerekli öz saygıyı kazanmak için neler yapmanız gerektiğini öğrenemeye geldiniz. Hoş geldiniz, buralar aydınlıktır, buralar farkındalıktır, ışıl ışıldır.

Öz Saygı Nedir?

Öz saygı ne demek? Öz saygı, kişinin kendi değerine karşı davranışı ve bilincidir diyebiliriz. Kişinin özüne duyduğu saygı kadar güzel bir saygı var mı? Özünüze duyduğunuz saygının ardından bir diğer kişiye saygı duymaya başlıyorsunuz. Özünüze duyduğunuz saygının ardından dünyayı ve kendinizi tanımaya başlıyorsunuz. Özünüze duyduğunuz saygının ardından “farkındalığınızı” artırmaya başlıyorsunuz. Anlayacağınız öz saygı karakterinizin oluşmasında ve kişisel gelişiminizde önemli bir faktör olarak yer alıyor.

Hadi kabul edelim, bir zamanlar öz saygı ne demek bilmiyorduk. Artık öğrenmeye vakit ayırdık ve bu kavramın neden bu kadar önemli olduğunu ve ne anlama geldiğini öğrenmek istiyoruz. Bu kavramı öğrendikten sonra oluşacak farkındalıkla birlikte kendi “öz saygınızı” kazanacağınızdan şüphem yok. Sevgili okurum, öz saygınızı inşa etmeye başladıktan sonra kimseyle bir derdiniz kalmayacak. Çünkü öz saygı kendinize verdiğiniz önem, değer, anlayış ve nezaketle alakalı.

Öz Saygının Önemi Nedir?

Öz saygının önemi, öz saygının size katacağı duygu, düşünce, farkındalık ve değerle ölçülüdür. Öz saygıyı ne kadar önemsemeye başlarsanız, kendinize karşıda o kadar anlayışlı olmaya başladığınızı hissedeceksiniz. Kişisel motivasyonunuz, yetenekleriniz ve kişiliğiniz için öz saygının önemi tartışılmaz bir unsurdur.

Peki öz saygılı insanı nasıl tanırız? Tabi ki kişilik özelliklerinden, işte öz saygılı insanın kişilik özellikleri ve davranışları:

 • Kendilerini ve diğer insanları gerektiği yerde takdir etmesini bilirler.
 • İç dünyalarında kendileriyle iyi anlaşmaları nedeniyle gerektiği yerde yaratıcıdırlar.
 • Hayatın anlamını ve amacını bilen insanlardır.
 • Gerçekçi bakmasını bilirler.
 • İnsanları oldukları gibi kabul ederler.
 • Problem ve hatalarını kolayca çözebilmeye odaklanırlar. Hata yapmaları onlar için bir tecrübeden başka bir şey değildir.
 • Sevgi ve saygıyı ayırt edebilirler.
 • İnsan olarak değerlerini bilirler.
 • Diğer insanlara karşı oldukça saygılıdırlar.
 • İnsanlara karşı açık ve net bir şekilde kendilerini ifade edebilirler. Anlayacağınız iletişim kurmaktan asla çekinmezler.
 • Duygu ve düşüncelerini kabul ederler.
 • Duygu ve düşüncelerini kesintisiz paylaşabilirler.
 • Başkalarını değiştirmeye çalışmazlar.

Öz saygısı olan insanların, eleştiri kabul ettiği, hiç çekinmeden iltifat edebildiği ve alabildiği, hatalarını rahatlıkla kabul edebildiği gibi; fikir, düşünce, hareket, davranış veya herhangi bir olayda ne tepki verilmesi gerekiyorlarsa veriyorlar. Bu kişilik özelliklerinin ardından “öz saygılı birey” kavramının ne olduğunu da anladığınızı düşünüyorum. Yetmedi bana bir öz saygı örneği ver diyorsanız:

 • Sınavından düşük not alan bir öğrenci, sınavdan kalmasını başka nedenlere bağlamaz. Sınava yeteri kadar çalışmadığını ve çalışsaydı bu sonucu almayacağını bilir. Sınavdan kötü not alınca birey kendisini “yetersiz ve aptal” hissetmez.

Bu örneği verdin tamam. Peki düşük öz saygı örnekleri vermeyecek misin? Vereceğim. İşte öz saygısı olmayan bireylerin yaşadığı sorunlar:

 • Herkesi memnun etmeye çalışmak.
 • Başkalarının görüşlerinden ve düşüncelerinden fazlaca etkilenmek ve önemsemek.
 • Kendini sevmemek, değersiz görmek ve önemli olduğunu düşünmemek.
 • Sürekli suratsız ve öfkeli olmak.
 • Mükemmeliyetçi olmak.
 • Çeşitli öz güvensizlik durumları.
 • Sınırlarının olmaması.
 • Sürekli bir şekilde üzüntü, keder, efkar ve hüzün kavramlarının içinde dönüp durmak.
 • Fikirlerini söyleyememek.
 • Hayatın zor ve kötü olduğunu düşünmek.
 • Hayır demekte oldukça zorlanmak ve diyememek.
 • Sürekli bir şekilde endişe, depresyon, kaygı ve olumsuzluk duygularına kendini kaptırmak.
 • Kendini başkalarıyla kıyaslamak.
 • Sürekli zayıf yönlerine ve kusurlarına odaklanmak.
 • Güvende hissetmemek.

Öz Saygı Nasıl Kazanılır?

Öz saygı kavramından çeşitli bir şekilde bahsederek, aklınızda hiçbir soru işareti bırakmak istemedim. Öz saygınız ne durumda? Umuyorum kendinizi analiz ettiniz ve kendinize karşı dürüst olabildiniz. Öz saygınız az veya hiç yoksa merak etmeyin, size vereceğim öz saygıyı geliştirmenin yollarından sonra fikir ve çözüm elde edeceksiniz.

Size gerekli malzemeyi verip, inşaatı yapmanızı bekleyeceğim. O halde başlayalım.

Öz Saygıyı Artırmak İçin 25 Altın Öneri

1.İçinize Yönelin.

İlk maddeye istinaden burayı fazlasıyla önemsemenizi istiyorum. İnsan içine yöneldikçe kendini keşfeder. Kendini keşfeden insanın keşfetmek için birçok özelliği ve kişiliği vardır. İçinize yöneldikçe kendinizi bulacağınıza inanmalısınız. Bazı davranışları neden yaptığınızdan, duygu ve düşüncelerinizin neden geliştiğine dair de fikir sahibi olacaksınız.

2.Öz Değerinizi keşfedin.

İçine yönelmeyi başarmış birey, öz değerini de keşfetmelidir. Öz değerinizi “kendinize kanıtlamanız” gerekiyor. Bu sebepten dolayı kendinize değer verdiğinizi kendinize göstermelisiniz. Nasıl mı? Bir spor yaparak, bir yürüyüşe çıkarak, kendinize vakit ayırarak, kendi alanınızı yaratarak, kendinize bakarak, bazen kendinize de yardım ederek.

Öz değerinizi keşfedebilmeniz için kendinizi her halinizle kabul edebilmeniz gerekiyor.

3.Kendinizi Analiz Edin.

Kendinizi analiz edin derken söylemek istediğim “neden bu olaya böyle bir tepki veriyorum, neden böyle düşünüyorum, neden böyle hissediyorum” diyerek kendinize karşı dürüst olmayı bilirseniz, aşamadığınız birçok yolu aştığınızı görebilirsiniz.

4.Kendinize Karşı Anlayışlı Olun.

Şu vakte kadar hiçbir hatanızı kabul etmeyip, kendinize karşı acımasız davranmış olabilirsiniz. Haliyle bu davranışınız alışkanlık haline gelmiş ve kendinizi sürekli yetersiz hissetmeye başlamış hale gelmişte olabilirsiniz. Kendinize karşı anlayışlı olmaya adım adım başlamalısınız.

Karşınıza çıkan bir olayda kendinize karşı ne kadar acımasız davrandığınızı bu farkındalıkla hissedeceksiniz. Edindiğiniz “anlayış” farkındalığıyla otomatik gelen acımasız cümleleri kendinizle alakalı tutmayın.

Kendinize karşı anlayışlı olmak için ilk olarak bu farkındalıkla hareket etmelisiniz. Unutmayın ki bütün hareketlerinizi ve düşüncelerinizi bilinç altı kaydediyor. Her an bilinçaltınız kayıt altında.

5.Sosyalleşin.

Sosyalleşmeyi direk insan ilişkileri olarak algılamayın. Tabi ki insanlarla sosyalleşeceksiniz. Ancak tamamen sosyal bir yaşantınız yoksa bu duruma ilk olarak kendinizle vakit geçirerek başlamalısınız. Kendinizi tanıyarak ve diğer insanlarla iletişim kurabilme kabiliyetiyle sosyalleşmeyi deneyin.

Daha önce gitmediğiniz bir yere gidebilirsiniz. Daha önce tatmadığınız bir şeyi tadabilirsiniz. Daha önce birlikte yapmadığınız bir şeyi birlikte yapabilirsiniz. Sizin bileceğiniz iş, mesele hareket halinde olabilmek.

6.İletişim Becerilerinizi Güçlendirin.

Böylece öz güveniniz artacak ve kendinizi daha net bir şekilde ifade edeceksiniz. Kendinizi net bir şekilde ifade edebilmek size ayrı bir şefkat katabilir. İletişim becerilerinizi güçlendirmek için çeşitli diksiyon egzersizleri yapabilirsiniz.

Google amcadan diksiyon egzersizleri yazdığınız an karşınızda birçok sayfa bulabilirsiniz. Google amca yetmezse Youtube amcadan da bu isteğinizi gerçekleştirebilirsiniz.

7.Olumlu Bir İnsan Olun

Şu zamana kadar karamsar, olumsuz ve her daim şikayet etmeyi alışkanlık haline getirmiş bir insan olduysanız, olumlu bir insanda olabileceğinizi bilin. Ancak her an olumsuz düşünerek olumlu bir insan olmak imkansız. Bunun metotları ve metotlardan ziyade zamanla olacağını bilmelisiniz. Aşağıya ilaç bırakıyorum, bu ilacı bekletmeden içmenizi tavsiye ederim.

İlgili İçerik: Olumlu düşünme teknikleri nelerdir?

8.Sağlığınıza Dikkat Edin.

Sağlık hayattaki en önemli şey. Bazen fark edemeyecek kadar aklınızdan çıkıyor. Ancak sağlığınıza özen göstermezseniz, hayat kaliteniz ve konforunuz zedelenir. En azından sağlıklı beslenmeye dikkat etmelisiniz “gücünüzün yettiğince yumurta tüketmelisiniz” gücünüzün yettiğince sağlıksız besinler tüketmemelisiniz.

Sağlıklı beslenmeniz ruh sağlığınızı da diri tutar. Özellikle ruh sağlığınızı da yıpratmamak adına fazla kalorili besinler tüketmemenizi öneriyorum.

9.Hedefleri Olan Bir İnsan Olun.

Hedefsiz bir arabanın veya hedefsiz bir geminin yolunun olmadığı gibi hedefsiz bir insanın da yolu olamaz. Hedefler belirlemek, hayatın içinden gelenleri tartıp, ölçüp ona göre hareket edebilmek herkesin yapabileceği bir şey. Hedeflerinizin peşinden koşup, hayatınızı idame ettirmeyi istemelisiniz.

Yoksa her daim aileniz tarafından yönetilen bir çocuk olarak kalmaya devam edersiniz. Acı ama gerçek!

10.Olaylara Farklı Bakış Açıları Getirin.

Olayların arka yüzüne bakmayı da öğrenin. Arka yüzü değilse yan yüzüne, yan değilse üstüne. Yani herkes kendine göre haklı. Herkesin haklı olduğu bir taraf var. Bu sebepten dolayı haklı olmaya değil, olayların gereksiz olduğunu görmeye çalışın.

Empati kurabilmek ve olaylara farklı bakış açıları kazandırabilmek hayati önem taşıyor diyebilir miyiz? Diyebiliriz. Örnek olarak: Olumsuz bir olayla karşılaştınız “tamam kabul ediyorum başıma olumsuz bir şey geldi fakat tecrübelendim” diyebilmek çok farklı bir bakış açısıdır. Güçlü ve hayatlarında iyi yerlere gelmeyi başarmış insanlar bu bakış açısıyla hareket ediyorlar.

11.Anı Yaşamayı Bilin.

Anı yaşamak derken öyle baştan savma değil. Doya doya yaşamaktan bahsediyorum. Tüm vücudunuzu ve hislerinizi hissederek, karşınızdakini kusursuzca dinleyerek, hayata odaklanarak. Şimdiki anın en önemli an olduğuna ve geçmişin hiçbir öneminin kalmadığı farkındalığıyla.

İlgili içerik: Anı Yaşama Sanatı

12.Çevrenize ve Çevrenizde Bulunan İnsanlara Önem Gösterin.

Çevrenizde bulunan insanlara ve çevrenizde dönüp duranlara önem göstermelisiniz. Bilinçaltı her zaman kayıt altında, kötü ve olumsuz bir insandan “ben etkilenmem” derseniz bile etkileniyorsunuz. Hiçbir şeyden etkilenmeyeceğinizi düşünmeyin, başınıza gelince haykırarak bağırmak istiyorsunuz, etkilenmişim! Haykırdığınız kadar şaşırıyorsunuz, iş işten geçiyor.

13.Gerçekçi Olmayı Bilin.

Gerçekçi olmalısınız. Gerçek hedefler ve gerçek hayaller peşinden yürümelisiniz. Hayalinizin erişilmesi zor olması onun gerçekçi olmadığı anlamına gelmez. Sadece daha fazla çabalamanız gerektiğini anlamalısınız. Gerçekçi olmak “filmlerin ve romanların gerçek olmadığını” bilmek gibi bir şey. Gerçekçi olmak karşınızdaki olaylara mantığınızla bakabilmek demek.

14.Mükemmeli Aramaktan Vazgeçin.

Her zaman en iyiyi hedeflerseniz, hayattan tatmin olma imkanınız yok. Mükemmeliyetçi olmaktan vazgeçmelisiniz. Her olayda en mükemmelini düşünmenin psikolojide birçok yeri var. Gelin size vereceğim içeriği inceleyin.

İlgili İçerik: Mükemmeliyetçi misin?

15.Kendinizi Sürekli Motive Edin.

Daha önce “iç motivasyon” diye bir şey duydunuz mu? Dış etkenlerden bağımsız içinize yönelerek yaptığınız bir motivasyondan bahsediyorum. Mesela kimseden bir şey beklemeden harekete geçebiliyorsanız, yürüdüğünüz yola inanıyorsanız, kendinize olan iç motivasyonunuz var demektir.

Kendinizi her durumda motive edebilmeli ve cesaretlendirebilmelisiniz.

İlgili İçerik: Öz Şefkat Geliştirme Yolları

16.Her Gün Meditasyon Yapın.

Meditasyon her şekilde psikolojiye, bedene ve ruha faydası olan bir çeşit yöntemdir. Kendinize iyi bir cümle söylemeniz de bir meditasyon çeşididir. En küçük meditasyon çeşidinden, diğer çeşitlere kadar birçok meditasyon tekniğiyle farkındalığınızı ve benliğinizdeki değeri artırabiliyorsunuz. Ancak tabi ki süreklilik ve sabır bu yöntemde de geçerlidir.

Dene sevgili okur, hiçbir şey kaybetmezsin.

17.Hatalarınızı ve Başarısızlıklarınızı Kabul Edin.

Hatalarınıza karşı ne kadar anlayışlısınız. Ne kadar kabul edebildiğiniz probleminiz var? Yaptığınız bütün hataların bir sonraki doğruyu bulmak için bir fırsat olduğunu düşünün. Hayatınızda yaşadığınız başarısızlıkları bir tecrübe olarak kabul edin. Başarısız olmadan veya hata yapmadan hiçbir yere gelemeyeceksiniz.

Mükemmeli hedefleyerek, yavaşlamayın ve pes etmeyin. Yürüdüğünüz yoldan şaşmayın.

18.Şükran Günlüğü Tutun.

Bu günlüğü, günün sonunda “şükür edebileceğiniz veya iyi ki” ile başlayan bir cümleyle yazıyorsunuz. Örneğin: İyi ki bugün Ahmet’le güzel bir sohbet ettim, iyi ki babamla konuşabiliyorum, şükürler olsun tüm vücudumu hissedebiliyorum.

Bu her gün yazacağınız cümleler birbirinden farklı olmak zorunda. Bir ayın sonunda kendinizde ne kadar değişiklik olduğunu fark edeceğinizden şüpheniz olmasın.

Uygulandı, test edildi ve onaylandı. 😊

19.Okuyun.

Dergi okuyun, gazete okuyun, blog okuyun, kitap okuyun yeter ki okuyun. Bakış açılarınız değişsin, düşünceleriniz değişsin, belli başlı fikirleriniz oluşsun. Okumanın faydalarını say say bitiremeyiz. Okudukça ulaşın kendinize, bağdaştırın, empati kurun, anlayın.

20.Spor Yapın.

Temel tavsiyeler köşesinde spor yapmak var. Tabi 20. Sıraya attım ama ilk tavsiye kadar önemli. En azından gün içinde yarım saatlik vücut idmanları yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz. Sağlıklı bir vücuda erişebilirsiniz. Günde yarım saat, bir saat tempolu yürüyüşler yapabilirsiniz.

Ne demişler nerde hareket, orda bereket.

21.Kimseden Onay Beklemeyin.

Onay beklemeye devam ederseniz, her zaman onay isteyen birisi olmaya devam edeceksiniz. Onay beklemek sizi tutsak hale getirir. Onay beklerken özgür olduğunuzu hissetme şansınız yok.

22.Hayır Demeyi Öğrenin.

Hayır diyemedikçe, karşınızdaki kişileri memnun etmeye devam edeceksiniz. Kendiniz memnun olmadıktan sonra karşınızdaki kişinin memnuniyetini önemsemeye devam ederseniz, kendinize karşı saygınızı zedelersiniz. Kendinize karşı saygınızı kazanmak istiyorsanız, hayır demeyi öğrenin. Canınızın istemediği şeyleri yapmayın. Kendinizi ifade edin.

23.Hiçbir Yerde Kendiniz Olmaktan Çekinmeyin.

Bir fikrinizi belirtirseniz dışlanmayacaksınız. Kendinize göre doğru olan bir cümleyi söylerken çekinmeyin, her insanın düşüncesi aynı olmak zorunda değil. Kendiniz olmaktan ve kendi düşüncelerinizden asla çekinmeyin.

24.Öz Farkındalığınızı Geliştirin

Öz farkındalığınızı geliştirdikçe kendinize karşı da ayrı bir farkındalık yakalayacaksınız. Farkındalığın psikolojideki yerinin mutluluk olduğuna inanıyorum. Kendini fark etmek, çevreni, insanları ve hayatı fark etmek gibisi yok. Farkındalık oluştukça büyüyen bir olgu. Bir kez bir şeyleri fark etmeye başladıktan sonra acaba daha neleri fark etmedim diye sorguluyorsunuz. İnanın bana öz saygınızın ve değerinizin gelişimi içinde öz farkındalığınızı geliştirmeniz gerekiyor

İlgili İçerik: Öz Farkındalığı Artırmanın Yolları

25.Kimseyle Kendinizi Karşılaştırmayın.

Kimse sizin hayatınızla, sizin zannettiğiniz kadar ilgilenmiyor. Kimseyle aynı hayatı yaşadığınızda yok, kimse sizin yaşadığınız hayatın ve sizin yaşadığınız şeylerin aynısını da yaşamıyor. Kendinizden başka kimseyle ilgilenmemeyi öğrenmelisiniz. Kendinizle bir yarış halinde olmalısınız.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir