Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?: Kendini Fark Edebilme Sanatı

Özgüven Eksikliği

Herkes öz güvenli bireyler olacak diye bir şey yok. Öz güven eksikliği yaşarken, kendinizi sürekli sorgulamak yerine, öz güveninizi nasıl yerine getirebileceğiniz için bir araştırmaya giriştiğiniz için, sizi canı gönülden tebrik ederim. Sürekli kendinizi soru silsilesine tutmayı bırakıp, sadece donanımlı hale gelmeye odaklanın. Biraz bu konu hakkında bilgi edindikten sonra uygulamaya başladığınız yöntemler sonucunda, öz güveninizin yavaş yavaş yerine oturduğunu hissedebilirsiniz.

Zaman zaman her birey öz güven eksikliği yaşayabilir. Genelde bu hissiyatın ergenlik ve yetişkinliğe ilk adım dönemlerinde görüldüğü tespit edilmiş. Ben fazla uzatmadan, sizi bu konuyla alakalı bilgilendirip, net bir şekilde çözümleri söylemek istiyorum.

İnsanın kendi kendini fethetmesi zaferlerin en büyüğüdür.

İlk olarak öz güven eksikliğine karşı bilinçlenmenizi istiyorum.

Öz Güven Eksikliği Nedir?

Öz güven eksikliği, kişinin kısaca kendine karşı güvensiz olma haliyle birlikte utanma, çekinme vs. duygulara maruz kalmasına denilebilir. Öz güvenin temelleri çocukluk dönemlerinde atıldığı için, bazı çocuklarda öz güven eksikliği problemleri meydana gelebilir.

Sanıyor musunuz ki, sadece çocuklukta görülür öz güven eksikliği; asıl mesele de bu, çocuklukta temelleri atılan güvensizlik ve utangaçlığın, yetişkinlikte daha şiddetli bir şekilde hissedilmeye başlaması, sosyal hayatta ve hayatın diğer sekmelerinde bireyi zorlar ve haliyle birçok sorun meydana gelir.

Bu sorunların başında sosyal anksiyete, depresyon, utangaçlık, obsesif kompulsif bozukluk ve anksiyete gelir. Bu sorunların en temel dayanağı, kişinin kendiyle bir bütün olamaması ve öz güven eksikliğiyle birlikte öz değer kavramının da yok sayılması ardından gelir.

Öz güven eksikliğine bütün yaşamınızı etkilemeye yetecek olumsuz bir duygudur diyebilir miyiz? Tabi ki diyebiliriz. Ne olduğunu anladık; sıra nedenlerinde, nedenlerinden sonra belirtilerine geçeriz. Ardından bu sorunla nasıl mücadele edeceğinize ve sorundan nasıl kurtulacağınıza.

Öz Güven Eksikliğinin Nedenleri

Öz güven eksikliğinin birçok faktöre dayalı olarak ortaya çıktığını biliyor muydunuz? Belki de fark etmişsinizdir; yine de uzmanların söylediği 4 ana unsuru sizlere söyleyeyim:

 • Genetik faktörler.
 • Etkilenilen kültür yapısı.
 • Toplumsal arka plan ve toplum.
 • Çocukluk.

Bu dörtlünün yanına çevre ve yetişkinlikte sürülen yaşam koşullarını da ekleyebiliriz. Sadece bu etkenler mi? Dalga mı geçiyorsun sevgili yazarım; hayır okurum, sadece genelleme yaptım.

 • Çeşitli istismarlar. Fiziksel, cinsel veya duygusal saldırıya uğrayan birçok kişide öz güven eksikliğinin oluştuğu, yapılan araştırmalarda görülmüş. Yani bu ne demek oluyor, çeşitli travmalar sonucunda da bireyler öz güven eksikliği yaşayabiliyor.
 • Ebeveynlerin karakteri ve yapısı. Bu tarz istismarların dışında, ailenizin içindeki baskıcı ebeveynleriniz sayesinde de öz güven eksikliği yaşayabiliyorsunuz. Yani despot ve baskıcı bir baba sayesinde, öz güven eksikliğiniz olabilir.
 • Ailevi sorunlar. Anne babanızın arasındaki ilişkide problemler yaşanıyorsa, öz güven eksikliği yaşayabiliyorsunuz. Yani bu durumda ihtimaller arasında bulunuyor; aileniz ile ilgili kötü anılara sahipseniz, öz güveninizden ziyade birçok öz duyunuz zedeleniyor. Kendinizle ilgilenmeniz gerekirken, birçok problemle mücadele etmeye çalışıyorsunuz.
 • Aşırı mükemmeliyetçilik. Her şeye aşırı mükemmeliyetçi yaklaşıyorsanız, öz güveninizde çoktan zedelenme olmuş olabilir. Çünkü her şeyin en mükemmelini kesinlikle yakalayamazsınız. Kendinizi ölçün, tartın ve analiz edin; eğer mükemmeliyetçiyseniz derhal bu sorundan kurtulmanın yollarını arayın. Önce kusurları sevmekle başlayın işe.
 • Irkçılığa uğramak. Irkçılığa uğramak kişilerde öz güven eksikliğine neden olabiliyor; ırkçılığa maruz kalan kişinin depresyon vs. yaşayabileceğini de söyleyebiliriz.

Sevgili Osho ne diyor sevgili okur?

Benim tüm öğretim şudur: Kendini kabul et, kendini sev ve kendini kutla!

Öz Güven Eksikliği Belirtileri

Öz güven eksikliğinin nedenlerini ve ne olduğunu söyledikten sonra belirtilerinden de bahsetmek istiyorum. Aşağıda göreceğiniz maddelerin arasında, birden fazla seçeneği kendinizde hissettiyseniz, z güven eksikliğine sahip olabilirsiniz. İşte öz güven eksikliği belirtileri:

 • Utangaçlık.
 • Karşındaki kişiyle göz teması kuramama.
 • Konuşma korkusu.
 • Sosyal anksiyete.
 • Hayata karşı ilgisizlik.
 • Tekrar tekrar düş kurmak.
 • Olumsuz zihin. Her olaya olumsuz tarafından bakmak.
 • Depresyon vs. duyguların sürekli tekrarlanması.
 • Sürekli stres ve endişe içinde olmak.
 • Aşırı kararsızlık.
 • Kendini iyi hissetmeme.
 • Kendini çirkin ve kötü hissetme.
 • Depresif ve agresif tavırlar.
 • Kalabalık korkusu.

Öz güven eksikliğinin de genel belirtileri bu şekildeydi. Peki asıl meseleye geldik; öz güven eksikliğinden nasıl kurtulursunuz?

Psikolojide Özgüven Eksikliği

Belirtileri ve nedenlerinden de anlaşılacağı üzere öz güven eksikliği psikolojide, kendini güçsüz, yetersiz ve çirkin gözüktüğünü zannetmek denilebilir. Psikolojik olarak birçok “zannetme” durumuna maruz kalıyor olabilirsiniz; yolun sonunda umarım “cidden bu kadar saçma şeylere mi takılıyordum” diye söylenirsiniz.

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir

Özgüven Eksikliği Nasıl Giderilir?

Öz güven eksikliği nasıl geçer? Gelelim aradığınız başlığa. Merak etmeyin her yerde gördüğünüz örneklerden vermeyeceğim; benimkiler biraz daha spesifik olacak. Uzatmadan naçizane öz güveninizi artırmak için tavsiyeler vermeye başlayayım. Bu konu ile ilgili başka yazılarımda sitede mevcut; okursanız faydalı olacağını düşüyorum. Yazının altına bırakacağım.

Öz Güvensizliğinizin Nedenini Bulun

Öz güvensizliğinizin hangi sebeplerden ötürü olduğunu anladıktan sonra “yani sizden bağımsız bir şey olduğunu” anladıktan sonra öz güven kazanmanız için daha motive bir şekilde hareket edebilirsiniz; ilk olarak kendinize neden saymalısınız. Ve bunun farkındalığıyla hareket etmelisiniz; psikolojide her şey farkındalık duyusundan sonra düzelmeye başlıyor.

Öz Farkındalığınızı Geliştirin

Dünyada neler olup bitiyor biliyor musunuz? Kaç milyon kişi ölüyor, kaç kişi savaşın içinde, kaç kişi bir suya muhtaç ve kaç kişi açlıktan ölüyor? Bunları hiç düşündünüz mü? Düşünmediyseniz, bu hayata doğduğunuzun nankörlüğünü yapmamanız gerektiğini şimdi anlamanız gerekiyor. Yani gerekli farkındalık meditasyonlarıyla öz güveninizi yükseltebilirsiniz.

İlk hedefiniz öz duyularınızı keşfetmek olsun. Yani öz farkındalık, öz saygı, öz şefkat vs. bu duyguları araştırın ve hangisinin sizde olup olmadığına bakın. Ve sonra çözüme koşun.

İlgili İçerik: Öz Farkındalık Nedir? Nasıl Geliştirilir?

Egzersiz Yapın

Egzersiz yapın dememdeki en temel amaç; öz güvenin artmasındaki en büyük sebebin, kişinin vücudunu sevmesiyle başlaması. İlk olarak fiziksel görüntüye çok takılan kişilerin, bu durumlarda egzersiz yapmasını öneriyorum. En başta benliğinize dair bir şeyi sevmiş oluyorsunuz. Bu sevgi aslında, özünüze duyduğunuz ilk sevgi olsa da, birçok sevginin de kapısını açıyor.

İnanın bana vücudunuzu sevdikten sonra, birçok şeyi de fark etmeye başlıyorsunuz. Bunca zaman ne öz güvensizlikmiş be! Diye sitem edecek hatta pişman olacaksınız.

Öz güven, büyük girişimlerin ilk şartıdır.

Donanımlı Hale Gelin

Okuyun, okuyun ve mutlaka okuyun. Bilgilenmek ve bu şekilde donanımlı hale gelmek, size ayrı bir farkındalık ve öz güven getirir. Bilginin öz güven getirmesindeki en temel sebep, bilgisizliğiniz ve bilinçsizliğinizdir.

Yani öz güvensizlik bir yerden de bilinçsizliktir aslında. İnsanın kendini fark etmesi ve yakalaması kolay olmasa da, zor da değildir. Her şey sizin elinizde.

İletişim Becerilerinizi Geliştirin

İletişim becerileri hayatınızın her sayfasında size yardımcı olacak, güçlü bir silah. Aslında bakarsanız, iletişim kuramamakta ayrı bir şekilde öz güvensizlik sebebidir. İletişim becerilerinize yeteri kadar hakim olmayı becerdikten sonra, öz güven eksikliği yaşamadığınızı hissedebilirsiniz.

Yeter ki bu becerileri geliştirmek için çabalayın. Uğraşın. Kendinizi daha iyi ifade edin, anlatın ve konuşun.

Çok Konuşmak Yerine Dinleyin

Kısacası dinlemeyi öğrenin; ne kadar çok konuşursanız, karşınızdaki kişinin söylediklerini dinlemez ve kendinizi öne çıkarmaya çalışırsanız, o kadar çok anlaşılmaz hale gelirsiniz.

Kendinizi anlamak, insanları da anlamaya çalışmaktır aslında. Yani karşınızdaki insanın size ne dediğini anlamlandırmaya çalıştıktan sonra illa ki kendinizi de anlamlandırmaya çalışırsınız.

Dinlemek bu açıdan bakarsak bir hayli önemli. Sadece bu açıdan değil; birçok açıdan dinlemek önemli. İhmal etmeyin derim.

Kendinizi Kimseye Kanıtlamaya Çalışmayın

Sizin kimseye kendinizi kabul ettirme gibi bir çabanızın olmaması lazım; çünkü sizde başlı başına bir bireysiniz ve düşünceleriniz var. Kimsenin sizi sevme zorunluluğu olmadığı gibi sizin de kimseyi sevme zorunluluğunuz yok.

Yani sağlıklı olanı bu demek istiyorum. Kimseye kendinizi kabullendirmeye ve onu sürekli memnun etmeye çalışmamanızı tavsiye ederim; çünkü bu durum benlik saygınızı bir hayli düşürür ve kendinize verdiğiniz önemi azaltır.

Ya ümitsizsiniz; ya da ümit sizsiniz. Ya çaresizsiniz; ya da çare sizsiniz.

Kendinizi Kimseyle Kıyaslamayın

Siz bir yarış atı değilsiniz; ve kimseyle bu dünyaya yarışmaya gelmediniz. Öncelikle bu konuyu şöyle anlatmak isterim: Kiminle aynı hayatı yaşıyorsunuz? Yada kiminle aynı özellikleri ve düşünceleri taşıyorsunuz. Bu imkansız değil mi? Şöyle bir düşünüp, tartarsak sizce de imkansız değil mi?

Sevgili okur illa biriyle kendini kıyaslayacaksan, bu kişi kendin olmalı. Hatta bu durumu kişisel gelişimini için ayrıca tavsiye ederim. Ben böyle yapıyorum.

Negatiflikten Uzak Durun

Bunca zaman çevreniz veya maruz kaldığınız film, roman vs. bu tarz şeylerle bütünleşmiş olabilirsiniz. Bu sebepten dolayı her şeye kötümser bakmaya meyilli bir hale gelmiş olabilirsiniz. Yani zihninizde daima olumsuz ve suratsız düşünceler meydana gelebilir.

İlk olarak zihninizin kodlarını dönüştürmeye çalışmalıda olabilirsiniz. Mesela sürekli memnuniyetsiz duracağınıza, bir kez hayata şefkatle bakmayı deneyin.

Yani olaylara ve etrafınızda olup bitenlere, olumlu bir şekilde bakmayı öğrenin. Bunun için elimde size göre bir şey var.

İlgili İçerik: Olumlu düşünme teknikleri nelerdir?

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.