ÖZSAYGI KAZANMA YOLLARI: En Büyük Kazanç Özünüzde Saklı

Özünün içerisinde var olan “saygı” kavramını keşfetmek mi istiyorsun? Saygının ne kadar çeşitli bir olgu olduğunu biliyorsunuz, dünyanın her yerinde birçok saygı anlayışı bulunur; bunların en bilineni ise kişinin kendi özüne duyduğu saygıdır. Özüne duyduğun saygı karakter oluşumunda seni birçok yönde öne çıkarır ve farkındalığını artırır. Belki en çok saygıyı diğer etkenlere duydunuz ve bu karmaşıklığın içerisinde kendinizi unuttunuz. Saygınızı yitirecek kadar hayattan kopmadığınız için bu yazının içerisinde olduğunuzu düşünüyorum; ilerleyen satırlarda “özsaygı kazanma yollarından” bahsedeceğim. İnsan kendi “değerini” keşfetmeye başladığı sıra özündeki saygıyı da görmek istiyor. Bu saygıyı fütursuzca ve saygısızca birçok faktör sebebiyle hiçe saydığınız oldu mu? Belki de fark edemeden kendinizi birçok meselede çiğnediniz; ve bu birikim size kendinizi unutturdu, lafı uzatmadan özsaygı kazanma yollarından bahsetmeye başlayayım.

Kendinizi Tanıyın

Kendini tanımayan, özelliklerini, duygularını, karakterini bilmeyen birisi kendisine saygı duyamaz. Kendinizle alakalı özellikleri, davranışları, duygu durumlarındaki tepkilerinizi, hobilerinizi, fobilerinizi bir kağıda yazarak kendinizi tanımaya ilk adımı atabilirsiniz.

Kendinize Güvenin

Özsaygı konusunda listemde güven birinci temel kural olarak yer alıyor. Öz güvene sahip bir bireyin kendine saygı duyması gerektiğini anımsayabileceğini düşünüyorum; her konuda kendinize güvenmelisiniz.

İletişiminizi Güçlendirin

İnsan ilişkileri hayatımızda oldukça önemli bir yere sahiptir. İletişim sizi birçok noktaya taşıyabilir; bununla birlikte özsaygınızı da iyi iletişimleriniz sayesinde kazanabilirsiniz. Unutmayın iyi iletişim sadece “diksiyon” değildir.

Spor Yapın

Spor yapmak, size gerektirdiği kadar güven ve saygı kazandırabilir. Spor yapmanın kanıtlanmış birçok faydası bulunmaktadır; bunlardan bir tanesi de sporun özgüven getirdiğidir. Özgüveninizin yerinde olması halinde özsaygıya erişebilmeniz oldukça kolaylaşacaktır.

Yazı Yazın

Gün içerisinde içinden atamadıklarınızı bir kağıt parçasına geçirebilirsiniz. Bu durumda sizin rahatlamanız neden olacaktır; ayrıca öz farkındalığınız ve öz saygınızda gelişim gösterecektir.

Kitap Okuyun

Kitap okumak birçok temel konuda sizi geliştirir. Gün içerisinde rahatlamanıza ve stresten arınmanıza neden olmakla birlikte öz farkındalığınızı, genel kültürünüzü ve öz güveninizi de geliştirmektedir. Gün içerisinde en azından 15 ila 20 sayfa kitap okumanızı tavsiye ediyorum.

 

Meditasyon Yapın

Çeşitli meditasyonlar yaparak birçok özelliğinizi keşfedebilir ve geliştirebilirsiniz. Meditasyon ruh ve beden sağlığınıza iyi gelmekle birlikte psikolojinizi de fazlasıyla katkı sağlamaktadır. Özsaygı, öz farkındalık ve öz güven gibi benliğinizle alakalı durumları fark edebilmenizi ve bunları geliştirebilmenize neden olabilir.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir