Panik Atak Bozukluğu Belirtileri: Panik Atağa Dair Her Şey

Panik atak bozukluğu, ani bir şekilde ortaya çıkan, kişide tedirginlik, endişe, korku ve kaygı oluşturan ruhsal bir bozukluktur. Yoğun bir şekilde yaşadığınız korku ve sıkıntı nöbetlerine de denilebilir. Bu atağın gerçekleşmesinin altında birçok sebep yatıyor. Kişilerin kontrol edemediği takdirde, hayatlarını tabiri caizse zehir eden bir rahatsızlıktır. Bu rahatsızlığı sadece edindiğim bilgilerle anlatmayacağım. Panik atağı tecrübe edenler tarafında olduğumu söylemek isterim.

Merak etmeyin aradığınız soru başlıklarını, istediğiniz tedavi önerilerini hepsini zamanı vaktin birinde bende araştırdım. Umarım size biraz olsun değer katabilir, faydalı olabilirim.

Öncelikle şunu iyi bilin ki korkulacak hiçbir şey yok. Korkuyu ve kaygıyı kendiniz ve düşüncelerinizle yaratıyor olabilirsiniz. Bunun psikolojik bir durum olduğunu bilin ve atlatılabilir bir şeyin içinde olduğunuzu düşünün.

Her insan bazen panik atakla karşılaşabilir. Gün içinde kendini gergin ve stresli hissetmesi sonucunda birçok panik atak semptomlarıyla karşı karşıya kalmış olabilir. Hatta durup durmadık yerde “çarpıntı” haline dahi yakalandığını düşünebilir. Oysa gün içinde sürekli bir şekilde yapmış olduğu stres kişinin kalp ritmini etkiliyor.

Yerli yersiz kalpte oluşan heyecanlanma hissiyatı, panik atak geçirmeden önce yaşanılan bir hissiyata da denilebilir. Bu hissiyatın tabi ki sadece panik atakla alakalı olduğunu söyleyemeyiz. Bu hissiyatı yaşayan herkesin panik atak geçirdiğini de söyleyemeyiz. Ancak panik ataktan önceki “korkudan” dolayısıyla heyecanlanma hissinin hissedildiği doğru.

Panik Atak Belirtileri Nelerdir?

Gelelim panik atak belirtilerine:

 • Çarpıntı.
 • Kalp hızında artış.
 • Terleme
 • Korku
 • Üşüme ve ateş
 • Bulantı ve karın ağrısı.
 • Soluğun kesilmesi veya azalması.
 • Nefes darlığı
 • Baş dönmesi ve bayılma hissiyatı.

Panik Atak Nasıl Gerçekleşir? Panik Atak Esnasında Ne Olur?

Bizzat kendimde panik atak geçirdiğimden biliyorum; bu atağı ilk geçirdiğim an “kondurmadım” sadece bir heyecandı, kalp atışlarım hızlandı, nefesimle kontrol etmeye başladım ve bitti. Tabi “bitti” diyorum da 10 dakika kadar bu atak sürdü.

Tamamen bittiğini düşünüyordum. Yani benim düşüncem bu yöndeydi. Ancak düşüncelerle kalmamış, kendimden bile gizlediğim bir korku haline gelmeye başlamış. Geçirdiğim panik ataktan korkmaya “acaba bir daha gelecek mi?” düşüncesiyle başlamışım. İnanılmaz bir kaygı hali ve her an heyecanlanma durumunun içindeydim.

Şöyle “kalp krizi mi geçirdim?” “bir daha yaşarsam ne olacak?” bu tarz kaygılar ve ölüm korkusu da gerçekten geliyor. Çünkü beynimiz yaşamaya odaklı olduğu için tehdit altında olduğunu düşünüyor. En ufak bir kavgada nasıl adrenalin pompalıyorsa vücut, bu korkudan dolayı da nabız hızlanıyor.

Bu durum panik atak geçiren her kişinin başına geliyor. Ancak bu süreci yönetebilmek tamamen sizin elinizde. Merak etmeyin, ne geçirdiğiniz, neyle mücadele ettiğinizi, ne için zorlandığınızı biliyorum. Sizlere faydalı olabilmek adına yazdığım bu yazıda, umarım biraz olsun faydam dokunur.

Ufak bir kaygı hali, belki de gün boyu yaşamış olduğunuz yoğun stres yüzünden kalp atışlarınız bir anda hızlandı ve bitti. Bu bitişin ardından acaba “bir daha hızlanacak mı?” kaygısı sizi kim bilir nerelere kadar sürükledi. Öncelikle böyle bir durum yaşadıysanız, tabi ki hastaneye gidip bütün kontrollerinizi yaptırmanızı tavsiye ediyorum.

İnsan o ruh halindeyken, bu söylediklerimin farkına kesinlikle varamıyor. Doktora gidip içinizi bir güzel rahatlatmanız şart. Bir şey olmadığınızı “benliğinize ve beyninize” kanıtlamanız lazım.

Panik atakla ilgili bilgi kısmına geçeyim ki, bu rahatsızlığı tanıyın ve ona göre hareket edebilin. Bakın bu rahatsızlığı anlamaya başladıkça, sizin kontrolünüz ve yönetiminiz altında olduğunu anlıyorsunuz. Yeter ki fark edin ve yönetmeyi bilin.

Üstüne biraz basarak söylemem gereken bir şey var. Burasına dikkat edin, hemen bir kez panik atak geçirdiniz diye panik atak bozukluğuna yakalandım düşüncesine girmeyin. Yönetmeyi öğrendikten sonra zamana bırakın ve bir haftadan sonra nasıl geçtiğini bile anlamayın.

 

Panik Atak Bozukluğu Neden Olur?

Panik atak bozukluğun kesin tek bir nedeni yok. Ancak şu ortadaki gün içinde yaptığınız stres ve durmadan kaygı hali, kalbinize ve daha birçok yerinize zarar veriyor. Bu atağın belirli bir sebebinin olmamasının yanında pek çok sebeple alakalı olabileceğini de söylemeliyim. Yine de bağlantılı nedenlerini aşağıya bırakıyorum.

 • Gün içinde yapılan aşırı stres.
 • Sürekli kaygı hali ve gergin hissetme.
 • Çocukluk döneminde yaşanılan çeşitli travmalar.
 • Cinsel istismar vs. nedeniyle oluşan travmalar.
 • Uyuşturucu madde kullanımı.
 • Aşırı sigara ve kafein tüketimi.
 • Çeşitli psikolojik rahatsızlıklar (obsesif-kompulsif bozukluk vs.)
 • Beyindeki dengesiz durumlar.

Araştırmalarımda atağı geçiren kişilerde rastlanılan diğer nedenler:

 • Düzensiz beslenme alışkanlığı.
 • Sağlıksız beslenme.
 • Çeşitli mide sorunları.
 • Alkol ve uyuşturucu bağımlılığı.
 • Kullanılan ilaçlar.

Yaşamış olduğunuz herhangi bir travma, fazlasıyla yaptığınız stres ve sürekli kaygı panik atağa neden olabiliyor.

Benim panik atak geçirdiğim günü çok iyi hatırlıyorum. O gün hiçbir şey yapmamış ve sadece düşünmüştüm. Bu sebepten dolayı o kadar çok kendimi sıktım ve gerdim ki, inanın bana bedenimde uyuşukluklar ve halsizlikler hissediyordum.

O günün gecesi panik atak geçirdim. Korkmaya başladım ve sürecim başladı. Sürecim çok kısa sürdü çünkü bu süreci nasıl yönetmem gerektiğini ve bunun benim elimde olduğunu öğrendim.

5 Adımda Panik Atak Sırasında Yapmanız Gerekenler

Bu adımları takip edip “panik atak anında” uyguladıktan sonra atağınızın geçtiğini görebilirsiniz.

1.Atağın Geldiğini Fark Edin ve Kendinizi Motive Edin

Bunun sadece bir atak olduğunu bilmek önemli. Bu farkındalık size atağın “ölüm tehlikesi” olmadığını bildirir. Bu bilinçle haliyle atağın son bulmasını beklemeye çalışırsınız. Bu bekleyişte tabi ki rahatlamak için uygulamanız gereken birkaç temel yöntem daha var.

Bu farkındalıkla kendinizi motive etmeye başlayabilirsiniz. Evet atak gelmiş olabilir fakat biraz sonra gidecek; hiçbir sorun yok. Sadece nefesime odaklanmalıyım. Sözcükleriyle kendinizi telkin etmenin ne kadar faydalı olduğunu uyguladıktan sonra göreceksiniz.

2.Kendinizi En Rahat Hissettiğiniz Konumda Durun

Kendinizi atak sırasında nasıl en “rahat” hissediyorsanız, o şekilde konumlanmalısınız. Duruş pozisyonunuzu iyi belirleyin ve kendinize odaklanmaktan vazgeçin. Sadece nefes alışverişlerinize dikkat edin. Dik durarak nefes alışverişlerinizde rahatsanız, naçizane tavsiyem dik durmaya ve nefes alışverişlerinizi düzgün bir şekilde yapmaya odaklanın.

3.Nefes Alışverişlerinizi Düzgün Yapmaya Çalışın

Nefes alışverişlerinizi düzgün bir şekilde yapmalısınız. Atak anında nabzınızın hızlanmasının psikolojik olduğunu biliyorsunuz. Panik ataktan kaynaklandığını bilmek; gerçekten de işin asıl meselesi.

Nefes alışverişinizi şu şekilde uygulamanızı tavsiye ediyorum: Burnunuzdan derin bir nefes alarak, ağzınızdan yavaş yavaş nefesinizi bırakın. Yavaş yavaş yapamıyorsanız, normal bir şekilde bırakmaya özen gösterin. Yani nabzınızın attığı gibi hızlı hızlı nefes almayı veya bırakmayı kesinlikle düşünmeyin.

4.Atak Sırasında Zihninizi Meşgul Edin

Atak anında zihninizin düşünce bağlantısının farkında mısınız? Düşünmeye başlayabilirsiniz; bu düşünceleri durdurmak için nefesinize odaklanacaksınız.

Atak anındaki düşünceleriniz sizi daha fazla telaşlandırabilir. Böylelikle kaygı seviyeniz artar ve kalp atışlarınızın hızı kesilmemeye devam eder. Kendinize oyalanacak bir meşgale bulun; en basitinden bir zihin oyunuyla 1’den 5’e kadar sayarak sadece nefesinize odaklanın.

Bu nefes oyunundan ziyade yakın zamanda olan bir olayı düşünmeye de başlayabilirsiniz. Yani algınızı dağıtın. Atak anında atağı kabul edin ve geçeceği zamanı bekleyin.

5.Korkuyu Yönetmeyi Öğrenin

Bu atağın neden geldiğini keşfetmelisiniz. Kaygılanmanız ve heyecanlanmanızdaki temel sebebin, kendinize dahi açıklayamadığınız bir korkuyla alakalı olabileceğini düşünüyorum.

O korkuyu yönetmeye başladıkça, yani panik atağın gelmesinden korkmamaya başladıkça veya bu durumu yönetmeye başladıkça, panik atağın zaman içinde kaybolduğunu göreceksiniz.

Bir tavsiye daha vereyim:

Atak Azalınca Duşa Girin

Atağın biraz azaldığını görünce, müsait bir zamandaysanız duşa girebilirsiniz. Duşa girdikten sonra fazlasıyla rahatladığınızı ve atağın geçtiğini hissetmeniz muhtemel. Tabi atak her geldiğinde duşa girmeyi denemeyin derim.

Panik Atak Bozukluğu Öldürür Mü?

Panik atak bozukluğundan şu zamana kadar kimsenin ölmediği tespit edilmiş. Kalp ritmini hızlandırdığı doğru fakat psikolojik bir durum yaşadığınızı aklınızdan çıkartmamalısınız. Söylediğim şeyleri yaptıktan sonra panik atağa bakışınızın da değişeceğine eminim.

Panik Atak Bozukluğunun Tedavisi?

Aslında kısaca panik atak bozukluğu, kendinizi dinlememeye alışarak, bedeninize odaklanmayı bırakarak ve çeşitli aktiviteler yaparak geçebilir. Kendi üzerimde denediğimden dolayı “geçebilir” diyorum. Araştırmalarda da uzmanların önerdiği birçok şey var. Bu önerilerden de bahsedeceğim.

Panik atağın geçmesi için yapılması gerekenler:

Bedeninize Odaklanmayın

Panik atak geçirdikten sonra sürekli bir şekilde bedeninize odaklanırsınız. Bedeninize odaklandıkça bu durum sizde “kaygı yaratmaya” başlar. Aslında bu durum “acaba” yine gelecek mi beklentisidir. Psikolojik olarak bu düşünce sizi “heyecanlandırır” ve atağı tekrar geçirirsiniz.

Kendi bedeninize odaklanmak yerine meşgul olmayı deneyin. Bir şeyler uğraşmaya başladıktan sonra bu algıdan uzaklaşacaksınız. Bedeninize odaklanmaya devam ettikçe, heyecan hissiyatı ve ataklar kendini göstermeye devam edebilir.

Korku ve Kaygınızın Nedenini Bulun

Psikolojide farkındalık mutluluktur. Bu cümleyi hemen hemen her yazımda yazıyorum. Çünkü bende bazı psikolojik rahatsızlıklar geçirdim. Bu rahatsızlıkların veya sorunların hepsini farkındalıkla aştığımı düşünüyorum.

İnsan hayattaki sorunları da gerekli “farkındalıklarla” aşıyor. Yeter ki farkındalığı keşfetsin ve keşfetmeye dair bir isteği olsun. Acaba niye böyle oluyor? Sorusu beni o kadar çok kamçılıyor ki. Çünkü her şeyin bir sebebi var.

Panik atağın tekrar gelmesinden mi kaygılanıyorsunuz, heyecan hissiyatının tekrar gelmesinden mi korkuyorsunuz? Panik atağın ardındaki sebebe ulaşabilir ve bu sebebi fark ederseniz, kilitli olan kapıyı açarsınız. Yani panik atağı yönetmeye başlarsınız; ve yavaş yavaş yok olmaya başlar.

Panik Atak Bozukluğunu Tanıyın

Bu atağı tanımak en başta bilmeniz gereken bir şey. Panik atak bozukluğun ne olduğunu, neden oluştuğunu ve kendinizin bir rahatsızlığı olmadığını, kendinize açıklamalısınız. Bu açıklamayı panik atak yaşayacağınızı hissettiğiniz bir anda da yapabilirsiniz. Bu atağın etkisini azaltabilir.

Atağı tetikleyen kaygı ve korkuyu yok etmiş oluyorsunuz sonuçta.

Önemsememeyi Öğrenin

Bu rahatsızlık herkesin başına gelebiliyor. Ancak hassas kişiler bu rahatsızlığı yaşıyor. Ne kadar önemserseniz o kadar büyüyecek. Ne kadar önemsemezseniz o kadar küçülecek. Ne varsa böyle değil midir? Kiminin umurunda olmayan bir şey, kiminin fazla umurunda. Bunun tek bir açıklaması var o da değer katmak. Panik atak bozukluğuna değer katıp, önemsememelisiniz. Çünkü öğrendiniz, daha önce kimse bu rahatsızlık sonucunda ölmemiş.

Kontrol etmeyi ve önemsememeyi öğrendikten sonra, korku ve kaygınızdan da arındığınızı göreceksiniz.

Endişelenmeyi ve üstüne telaşlanmayı bırakmalısınız. Bu endişe ve telaş yüzünden daha fazla panik atak yaşayacağınızı düşünün. Ne kadar kötü değil mi? Ancak endişe ve telaş gittikten sonra iyileşme kat edeceksiniz.

Hareket Halinde Olun

Hareket edin ve bir uğraşınız olsun. Gün içinde bomboş durmak yerine, bir şeylerle ilgilenmeyi ve uğraşmayı kendinize bir hedef haline getirin. Boş durdukça ister istemez bedeninize odaklanmaya başlıyorsunuz. Bu odaklanmada atağı etkiliyor.

Yeni Yaşadıysanız Zamana Bırakın

Yeni yeni heyecan hissiyatı ve panik atakla karşılaştıysanız, bu süreçte bilgilenmeniz çok iyi bir şeydir. Bu bilgiyle birlikte panik atağı çabucak atlatabilirsiniz. Yeni yaşadıysanız hissettiğiniz korkuyu fark ettiğiniz zaman 5-7 gün arasında panik atağın geçebileceğini göreceksiniz.

Unutmayın bunun için bilinçli ve farkında olmanız lazım.

Spor Yapın

Spor yapmanın panik atağa iyi geldiğini her yerde görebilirsiniz. Spor yapma imkanınız varsa kesinlikle spor yapmalısınız. Bunu kendinize de iyi bir şekilde anlatın ve kendinizi ikna edin.

En azından günlük egzersizler veya vücut ağırlığıyla şınav vs. yapmayı deneyin. Gerçekten faydasını göreceğinize emin olabilirsiniz.

Sağlıklı Beslenin

Beslenmenize dikkat ederseniz, gereksiz mide problemleri yaşamayacaksınız. Mide problemleriniz panik atağı tetikleyebilir. Midenizde herhangi bir şişlik veya sindirimde hazımsızlık olursa panik atağınızın fazlasıyla tetiklendiğini göreceksiniz.

Besinlerinizi küçültün ve protein ekleyin. Elinizden geldiğince protein tüketin ve fazla sağlıksız yağ tüketimini azaltın. Şeker tüketimini minimum seviyeye getirin.

Mide Sağlığınıza Önem Gösterin

Mide sağlığınıza kesinlikle önem göstermelisiniz. Gastrit ve reflü gibi mide rahatsızlıklarınız varsa beslenmenize dikkat etmelisiniz. Midenizin sağlıksızlığı panik atağı tetikleyebilir.

Gün İçinde Stres Halinden Kaçının

Gün içinde yaptığınız stresin haliyle panik atağınızı tetikleyeceğini söylemek mümkün. Stresin sağlığa birçok zararının yanı sıra kalp sağlığına da zararlı olduğunu bilmelisiniz.

Gün içinde girebileceğiniz herhangi bir stresten arınmak için kendinizi sakinleştirmeye ve farklı şeylerle ilgilenmeye çalışın.

Psikoterapi Alın

Psikoterapi almanız sizi “deli” yapmıyor. Öncelikle bu algıdaysanız kesinlikle çıkmalısınız. Bütün başarılı insanların bir psikolog ile görüştüğünü ve psikolojilerine önem gösterdiği biliniyor. Bu bilgiyle psikolojinizi ve ruh sağlığınızı yerinde tutabilmeniz için normal şartlarda da psikoloğa gitmenizi öneririm.

Not: Psikoloğun yazacağı ilaçlar sayesinde de bu rahatsızlığı kısa sürede atlatabileceğinizi düşünüyorum. Ancak şunu da söylemek tabi ki mümkün; ilaçsız bu hastalığı yenen birçok kişi var.

Gece panik atak geçirmekten korkulursa ne yapılmalı?

Bedeninizin en fazla farkında olduğunuz an uyku anıdır. O pozisyonda bedeninize odaklanmamanız mümkün değil. Bu durumu şöyle atlatabilirsiniz. Uyku ilacı alabilirsiniz. Tabi ki durumdan doktorunuza da bahsedip, doktorunuzun kararıyla almanız gerekiyor.

Panik Atak İlaçsız Atlatılır Mı?

Panik atak korku ve kaygının sonucunda gerçekleşen bir rahatsızlık. Kişi kendini ve hastalığı ne kadar rahat bir şekilde kavrarsa o kadar iyi sonuçlar ortaya çıkıyor. Panik atağı ilaçsız atlatmak mümkün. Birçok örneğiyle birlikte panik atağı ilaçsız atlatan sayısız insan var. Ancak kontrolden çıktığı düşünülüyorsa kesinlikle bir psikoloğa gidilmeli.

Gerektiği kadar elimde olan ve ayrıyeten tecrübe ettiğim önerileri de sizlerle paylaştım. Bunların en mühiminin korku ve kaygınızın altında olan şeyi bulmak. Neden bu hastalıktan korkuyorsunuz ve kaygılanıyorsunuz? Bu soruların cevaplarını alın ve farkındalıkla bu rahatsızlıktan kurtulacağınızdan emin olun.

Korkmayın çünkü bu rahatsızlığın belli bir zamandan sonraki tek sebebi korku.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir