Paxera 20 Mg Kullananlar: Paxera Ne İçin Kullanılır?

Paxera 20 mg, seçici serotinin geri alım inhibitörleri ismiyle yürürlükte olan ilaç grubuna ait bir antidepresandır. Bu antidepresanın reçeteli olduğu kesinlikle bilinmelidir. Yani reçetesiz hiçbir türlü kullanamazsınız. Paxeranın etkin maddesi serotonindir. Bu ilaç zihinde ve beyinde eksik olan serotonin için destek amaçlı kullanılmaktadır.

Beynin içinde doğal yollarla üretilen serotoninin azlığından dolayı meydana gelebilecek birçok psikolojik sorun bulunuyor. İlacın asıl amacı zihinsel dengeyi ve sağlığı yerinde tutabilmektir.

Paxera Nedir?

Paxera serotonin destekleyici bir antidepresan olarak biliniyor. Etkin maddesine “paroksetin” adı verilmektedir. Doktor reçetesi olmadan ilacın kullanılması mümkün değildir. Paxeranın psikolojik bir tedavi ilacı olduğunu da bilmenizde fayda var.

Beyindeki sinirlerle iletişim kurmak ve zihnin sağlığını pozitif yönde etkileyen bu ilaç, reçeteli haliyle çoğu kişi tarafından kullanılabiliyor. Ancak hamile bireyler tarafından kullanılması birçok doktor tarafından önerilmiyor. Yani hamileyseniz gittiğiniz psikoloğun bu ilacı yazabileceğini düşünmemelisiniz.

Kesinlikle unutmamanız gereken bir şey varsa bu ilacın “reçeteli” olduğudur.

Paxera hangi tedavilerde kullanılıyor?

Tedavileri çeşitli olsa da belirgin ve yaygın olan tedavileri panik bozukluk, depresyon, anksiyete bozuklukları, obsesif-kompulsif bozukluk, travma sonrası kullanımlar ve çeşitli stres bozukluklarında paxera ilacının kullanımı mevcuttur. Kullanımını dozunda ve yerinde yapabilmeniz için önerilerde bulunacağım.

Paxera Neden Kullanılır?

Paxera ilacının kullanım amacının birçok sebebi vardır. Bu amaç kesinlikle psikolojik ve ruhsal sağlık için. Saydığım depresyon, obsesif-kompulsif bozukluk, anksiyete bozukluğu, panik atak, stres bozukluğu… gibi rahatsızlıklar normal yaşamı tamamen aksatacak noktaya geldiğinde kullanımı söz konusudur. Bu rahatsızlıkları yaşadığınızda kendinizi bir sıkıntıdan diğer bir sıkıntıya sürükleme ihtimaliniz yüksek.

Sürüklendiğiniz sıkıntı ve sorunların yükselmemesi ve kendinizi biraz olsun rahat hissedebilmeniz için paxera adlı ilacı kullanıyorsunuz.

Örneğin, rahatsız edici birçok düşüncenin içindesiniz ve artık durum normalden çok daha kötü halde, psikolog bir hekimden randevu alıp ilaç isterseniz, bu ilacı size reçeteli bir şekilde verecektir. Veya kontrol edemediğiniz kaygı ve endişe durumlarınızda herhangi bir psikoloğa gittiğinizde bu ilacı size reçeteli bir şekilde verebilir. Hayatınızda çok mühim birini kaybettiniz ve travma geçirdiniz, kendinizi kontrol edecek halde dahi değilsiniz, doktordan reçeteli bir şekilde paxera alabilirsiniz.

Bu tür sorunların tedavisi için bu ilacı kullanıyorsunuz. Hapın etkisini kullandıktan sonra fark edeceksiniz. Zihninizi yeniden sağlığa kavuşturmak için ne kadar önemli bir hap olduğunu sizde “kullandıktan” sonra anlayacaksınız.

İnşallah sizde psikoloğa gitmenin bir “delilik” olduğu algısında değilsinizdir. Bu algıdaysanız, hiçbir zaman bu ilacı kullanma imkanınız olmaz. Çünkü reçeteli bir ilaçtır ve sadece hastasına verilir.

Bütün bu hastalıklarla önce mücadele etmeyi ve bu hastalıklardan kurtulma yöntemlerini araştırmanızı tavsiye ederim. İlla ben psikoloğa gitmem “bu hapı alamam” diyorsanız, sitemde psikolojik bütün hastalıkların makaleleri mevcut.

Psikolojide en mühim noktanın farkındalık olduğunu biliyorsanız, yaşadığınız rahatsızlıkların birçok fark edilmesi gereken noktası olduğunu bilmeniz gerekiyor. Merak etmeyin, hiçbir şey çözümsüz değil. İçiniz rahat bir şekilde araştırmalarınızı yapın. Devam ediyorum.

Paxera’nın Etkisi Nedir?

Vücut bütünlüğü için hormonlara ihtiyacımız var. Sağlıklı bir yapıya sahip olmamızdaki temel sebep hormonların değerleri ve oluşu. Mutluluk hormonu olarak adlandırılan serotoninin vücut bütünlüğüne ciddi manada faydaları bulunuyor. Bu hormonun eksikliği sonucunda da kişi kendini bitmiş, her şeyden yılmış hissetmeye ve umutsuzluğa hissetmeye meyilli oluyor.

Paxeranın mutluluk hormonunun azlığından dolayı kullanıldığını söyledik. Beyinde serotonin dengesini sağlayabilmek için paxera kullanılıyor ve kişi zaman içinde sağlıklı hale gelmeye yaklaşıyor.

Birçok psikoloji ilacının içinde serotonin bulunuyor. Beyindeki serotonin miktarının ne kadar önemli olduğunu şimdi anlıyor musunuz? Vücut bütünlüğünü ve zihnin yapısını koruyan bu hormonun ne olduğunu iyi öğrenmek istiyorsanız aşağıda bıraktığım yazıyı da okumanızı tavsiye ederim.

İlgili İçerik: Dopamin Açlığınızı Giderin

Paxera 20 Mg mi Kullanılır?

Bu konu hakkında özellikle detaylıca bir araştırma yaptım. Bazı hastalıklarda değişkenlik gösterilse de başlangıç seviyesinde paxera 20 mg kullanımı uzman doktorlar tarafından tavsiye ediliyor.

Hastalıklara göre mg oranlarını da sizlerle paylaşacağım.

Depresyon, anksiyete bozukluğu, çeşitli travmalar ve travma sonrası oluşan stres bozuklukları için başlangıç seviyesi: Günde bir kez 20 mg.

Bu hastalıklar devam ediyor ve ilacın kullanımı devamlılık gösterdiyse 20 ila 50 mg aralığında günde bir kez tüketmeniz öneriliyor.

Sosyal anksiyete, obsesif kompulsif bozukluk, sürekli olumsuz düşünmek ve aşırı düşünmek başlangıç seviyesi: Günde bir kez 20 mg.

Paxera 30 mg kullanımı, başlangıç seviyesinde değil devam süresinde kullanılabilir.

Yaşlılar için önerilen paxera dozu 10 mg ila 20 mg arasındadır. Tedavi ve sağlık durumuna göre ise 30 ila 40 mgye kadar çıkabilecekleri söz konusudur. Tabi ki doktor reçetesi ve izlenimiyle.

Bu hastalıkların sürecinde kullanım devam ediyorsa doz 20 mgden, 60 mgye kadar çıkıyor. Bu dozların ve kullanım şekillerinin hepsini psikolog doktorun yazdığı reçeteye göre hareket etmelisiniz.

Panik atak bozukluğu için günde bir kez başlangıç seviyesi 10 mg.

Paxeranın günde alınması gereken miktar 20 mg ila 60 mg olduğunu da söylemek gerek.

Paxera Nasıl ve Ne Kadar Süre Kullanılmalı?

Paxeranın kullanım biçimini tabi ki doktorunuzun verdiği reçeteye ve söylediklerine uyarak kullanmanız gerekiyor. Ayrıca bu tedavi durumunuz, gösterdiğiniz tepki ve tepkinin durumu, hastalığın ilerleyişi veya gerileyişine göre değişkenlik gösteren bir soru.

 • Mide sağlığınızın etkilenmemesi için ilacı yemeklerle birlikte kullanın. Bol su ile çiğnemeden ve ezmeden tüketin. Kullandığınız süre içinde alkol kullanmayın. Kendinizi bu süre içinde uykulu veya halsiz hissediyorsanız, araba, makine vs. tarzında hayati önem taşıyan işlerden uzak durun.
 • İlacın faydasını hemen göreceğini düşünmeyin. Kendinizi iyi hissetmeye başladıysanız bile her ihtimale karşı doktorunuza danışmaktan vazgeçmeyin. Bunun sebebi tedavinin sonunda semptomlar geri gelebiliyor.

Önemli Not: Paxerayı 18 yaşının altındaki kişilerin kullanımı yasaktır. Güne başlarken almanız gereken dozu almadıysanız, bir sonraki dozun zamanını beklemeyi ihmal etmeyin. Yani çift doz alarak fazla doz almış olmayın.

Paxera ile birlikte kesinlikle alkol kullanmayınız. Son olarak doktorunuza danışmadan veya sormadan kullanmış olduğunuz ilacı bırakmayın veya tükettiğiniz dozların sayısı artırmayın.

Paxera ne kadar süre kullanılmalı sorusunun cevabı ise kullanan hastaların tedaviye verdikleri cevapla alakalandırılıyor. Hastalar genellikle 2 ila 3 hafta içinde olumlu sonuçlar aldıklarını belirtiyorlar. Ancak ilacın gerçekten işe yaramasını istiyorsanız, bu zamanı biraz daha ileriye götürmeniz gerekebilir.

Farklılaşmış süreler içinde kullanımı gerçekleşebilir. Bu kişiden ve hastalıktan hastalığa göre değişkenlik gösteren bir süreçten ibarettir.

Örneğin panik atak geçiren kişinin kullanımı ardından 2 hafta içinde çok güzel sonuçlar alınırken, kronik depresyon sorunuyla baş eden birinin 2 hafta içinde tam olarak düzelmediği görülebilir.

Psikologların depresyon, panik atak bozukluğu, anksiyete ve diğer psikolojik rahatsızlıklar için önerdiği zaman aralığı 10 ila 12 haftadır. Tabi ki bu kullanım süreci doktorunuza ve durumunuza da bağlıdır. Kafanızda bir öngörü oluşması için bilgi veriyorum.

Fazla Paxera Kullanırsanız Ne Olur?

Paxerayı fazla dozlarda kullanırsanız beklenmedik sonuçlarla ve yan etkilerle karşılaşmanız muhtemel bir durumdur. Fazla kullanım sonunda bedeninizde fazlasıyla olumsuz tepkilerle karşılaşabilirsiniz. İlacın normal yan etkileri hafif halsizlik ve uyku durumudur. Ancak dozun fazla alınması halindeki yan etkileri sağlığı tehdit edecek cinste.

Paxeranın Yan Etkileri Nelerdir?

Doktorunuzun önerdiği dozu aştığınızda oluşabilecek yan etkiler:

 • Kan basıncı değişikleri. Bayılma ve baş dönme riskiniz artar.
 • Halsizlik, bayılma veya koma hali.
 • Mide bulantısı.
 • Ateş.
 • Bulanık görme.
 • Kaygı.
 • Uyuşukluk.
 • Kabızlık.
 • Zayıflık.
 • Ağız kuruluğu.
 • İshal.
 • İştah kaybı veya fazla iştah.
 • Cinsel işlev bozukluğu.
 • Kilo alma.

Paxeranın bırakıldıktan sonra bazı kişilerde yan etkilerine de rastlanılabilir. Herhangi bir hastalığın tedavisi bittikten sonra dozlar azaltılarak bırakılmalıdır. Bunu size doktorunuzda söyleyecektir. Ancak duymamazlıktan gelip bir anda bırakmamanızı öneririm. Doz azaldıkça gereksinimde azalır.

Hamileyken Paxera Kullanılır mı?

İlacın kategorisinin D olduğu biliniyor. Bu kategoride olan ilaçların çoğu hamilelik döneminde kullanılmaması gereken ilaçlardır. Dolayısıyla ilacın hamileler tarafından kullanılması kesinlikle sakıncalı ve tehlikeli bir durumdur. İlacı kullanıyorken hamile kaldıysanız, mutlaka doktorunuza danışın.

Paxera Yan Etkileri Ne Zaman Geçer?

Paxeranın yan etkileri ılımlı geçmeye başladıysa ve bunu fark ettiyseniz muhtemelen birkaç gün veya birkaç hafta içinden kendiliğinden kaybolacaktır. Şiddetli bir şekilde yan etkileri yaşamaya devam ediyorsanız kesinlikle doktorunuza danışmalısınız.

Paxerayı Nasıl Bırakırım?

Paxera kesinlikle tedavinizde size yardımcı olan faydalı bir ilaçtır. Ancak paxeranın kullanımından sonra tam anlamıyla iyileştiğiniz söylenemez. Zaten ilacın kesin faydasını hissedebilmek için kullanımından sonra 3-6 hafta geçmesi gerekiyor.

Paxerayı bırakabilmeniz için bu ilacın dozunu azaltarak bırakmanız gerekiyor. Bir anda paxeranın bırakılması önerilmediği gibi doğru da bulunmuyor. Paxerayı kademeli bir şekilde bıraktıktan sonra yan etkilerinden fazla etkilenmeden, tedavi sürecinizi tamamlamış olursunuz.

İlacı aniden bırakırsanız yaşayabileceğiniz muhtemel yan etkiler ise şunlardır:

 • Depresyon, kafa karışıklığı, duygu değişimleri, baş dönmesi, baş ağrısı, kol, bacak ve ayaklarda uyuşma, mide bulantısı ve uyku sorunları. Bu etkilerden bir veya daha fazlasını yaşadığınızı hissettiğiniz zaman doktorunuza danışmalısınız.

Paxera İlacının 2022 Güncel Fiyatı Nedir?

Paxera 20 mg 2022 fiyatı: Paxera 20 mg 28 Tablet (adet) 35 TL sadece eczanelerde satışı yapılmaktadır.

Paxera 30 mg fiyatı 28 Tablet (adet)  47 TL sadece eczanelerde satışı yapılmaktadır.

Paxera 10 mg 28 Tablet (adet) 17 TL sadece eczanelerde satışı yapılmaktadır.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir