Psikolojik Şiddet Nedir?: Psikolojik Şiddetten Kurtulmanın 10 Yolu

Psikolojik şiddet gördüğüm zamanlarda, kendimden bir haber, küçük bir çocuktum. Üstelik bir aile bireyinden bu “şiddeti” görmek beni sığlaştırmıştı. O zamanlar aklıma geldi; atlatması güç zamanlardı. Şimdi bu konuyu yazarken, bahsetmek istedim (bahsetsem hissettiğiniz dramdan bir film yazılabilirdi). Belki de benim gibi milyonlarca insan var. Bu durumu fark edip, çocuklukta gelişen birçok sağlıksız durumu “yetişkinlik” çağında atlatmak isteyen milyonlarca insan.

Bir topluluğun sorunlarına değinmeyi çok seviyorum.

Bu sorunlarla nasıl mücadele edilebileceğinizi, nasıl atlatılması gerektiğini ve bu şiddetin getirilerini sizlere anlatmak istiyorum.

Psikolojik Şiddet Nedir?

Psikolojik şiddet, kişinin başka bir kişiden sözlü, duygusal ve bedensel olarak aşağılanmak ve sindirilmek amacıyla kullanılan şiddete denilir. Bu şiddeti psikolojik istismar, duygusal şiddet veya duygusal istismar olarak da açıklayabiliriz. Bu tür şiddete başvuran kişilerin genelinde “kendilerinde bir problem” olduğu düşünülüyor.

Psikolojik şiddete maruz kalan birçok insanın “öz güveninde” ve “benliğinde” çeşitli problemler meydana geliyor. Meydana gelen bu problemlerin bir karşılığının da olduğunun bilincinde olmanızı isterim. Yani psikolojik şiddetin de bir cezası var.

Psikolojik Şiddet Örnekleri

Psikolojik şiddet gördüğünüzü anlamanız için birçok yol var. Ancak psikolojik şiddet tanımını tam olarak kavrayabilmeniz için “psikolojik şiddet örneklerine” göz atmanızı istiyorum. Annenin psikolojik şiddeti veya herhangi bir aile bireyinizin, arkadaşınızın uyguladığı şiddetler neredeyse birbiriyle aynıdır. İşte çeşitli psikolojik şiddet örnekleri:

 • Becerilerle ve yaptığınız işle sürekli bir şekilde alay etmek. Karşınızdaki kişi sizin becerilerinizi ve yaptığınız işleri sürekli küçümsüyorsa psikolojik şiddete maruz kalıyorsunuz demektir.
 • Çeşitli hak durumlarınızı görmezlikten geliniyorsa. Şöyle anlatayım: Bir kadın veya erkek cinsiyet fark etmeksizin haklarınızı görmezlikten gelip, sizi aşağılayan kişi psikolojik şiddet uyguluyor demektir.
 • Sürekli bir şekilde “kıskançlık” sıfatı altında haklarınızı kısıtlamak. Gideceğiniz yer, kıyafet, sosyal medyanıza müdahale derken, birçok özel durumunuza müdahil olmak.
 • Karşınızdaki kişi sırf kendi isteklerini yaptırmak için fazlasıyla küçük düşürücü ve hakaret ederek konuşmak (davranmak).
 • Argo sözler eşliğinde alay etmek. Alay konusunu abartıp, kişiliğinize saldıran bir kişi size psikolojik şiddet uyguluyordur. Bu mevki konusunda sizden üstünüz veya patronunuz da olabilir.
 • Kendi çıkarları uğruna sizi suçluluk hissiyatına itmeye çalışan birisi psikolojik şiddet örneğidir.

Eşinizden Psikolojik Şiddete Uğradığınızı Nasıl Anlarsınız?

Sevgilinizden gördüğünüz psikolojik şiddeti anlamanız için birçok yol var. Bu yolları söyleyeceğim. Psikolojik şiddete uğradığınızı anlamanız için maddeler sayacağım. Tabi bunlara psikolojik şiddetin belirtileri de denilebilir. İşte psikolojik şiddet belirtileri:

1.Sözel Bir Şekilde Tacize Uğramak

Ne demek istiyorum? Tabi ki küfür, hakaret ve argo kelimelerden bahsediyorum. Karşınızdaki kişinin ağzından küfür, hakaret ve argo kelimeler çıktığında kendinizi yetersiz veya fazlasıyla kötü hissedip dile getiremiyor musunuz? Dile getirince belki de sizde karşılıklı bir şekilde cevap veriyor olabilirsiniz. Bu sözlerle fazlasıyla haşır neşir olmaya başladıysanız ve karşınızdaki kişi umarsız tavırlarla hala devam ediyorsa, psikolojik bir şiddete uğradığınıza emin olabilirsiniz.

Psikolojik şiddete maruz kalırken, kendi ruhunuzu ve psikolojinizi de fazlasıyla yıpratıyorsunuz.

2.Sürekli Bir Şekilde Özgürlük Kısıtlanması

Oraya gitme, buraya gitme ve sürekli bir tehdit cümlesiyle eğitilmeye çalışma. Kendinizi kötü hissetmek için fazlasıyla yeterli bir sebep. Özgürlüğün kısıtlanması size karşı uygulanan bir psikolojik şiddet haline gelebilir. Her adımınızın yasaklanması size dünyayı tabiri caizse zehir edebilir.

3.Toplum İçinde Aşağılanma ve Hakaret

Herhangi bir kişinin yanında karşınızdaki kişi, size kötü davranır ve aşağıya çekmeye çalışırsa, psikolojik şiddete maruz kaldığınıza emin olabilirsiniz. Bu durumun bire bir psikolojik şiddetten daha ağır olduğunu söyleyebiliriz.

Bu durum nedeniyle benlik saygınız, benliğinize verdiğiniz değer vs. tümünü kaybetme ihtimaliniz yüksek. Depresyon, kaygı ve stres gibi sorunlarla da karşı karşıya kalabilirsiniz.

4.Arkadaş Çevrenizle Görüştüğünüzde Tartışmak

Karşınızdaki kişi, herhangi bir arkadaşınız, aile üyeleriniz veya iş arkadaşlarınızla her görüşmenizde ortaya bir sebep atıp, tartışmaya başlıyorsa, sizi baskı altına alıyor demektir. Bu baskıya da tam olarak psikolojik şiddet deniliyor. Bu durum karşısında yavaş yavaş kendinizce “görüşmemeliyim” kafasına dahi girebilirsiniz.

Burada sırf kavga etmemek için artık kimseyle görüşmemeyi seçen birçok kişi var. Bu şiddeti fark edebilmeniz son derece önemli.

5.Sürekli Evin İçinde Durmalıyım Baskısı

Evde durdukça kendinizi yaşamdan izole etmiş oluyorsunuz. Bu durum görmüş olduğunuz psikolojik şiddetle alakalı olabilir. Bir yere çıkarken veya başka bir yere giderken kendinizi baskı altında ve kötü hissediyorsanız, bu durum görmüş olduğunuz psikolojik şiddetle alakalıdır.

Şiddetin travmasına dönüşmüş bir trajediyle karşı karşıya olabilirsiniz.

Psikolojik Şiddet Çeşitleri Nelerdir?

Sıralı ve kısa bir şekilde hemen veriyorum:

 • Birden meydana çıkmak. Daha önce bir anda gittikten sonra aniden tekrar ortaya çıkıp, konuşmaya çalışması.
 • Çok iyi ve güzel vakit geçirilen bir arkadaşla, bir anda iletişimi kopartmak. Sonraki süreçlerde tekrar iletişim haline geçmek ve hiçbir şey yokmuş gibi davranmak.
 • Karşısındaki bireyi yalnızlaştırma isteği. Akraba, aile ve arkadaşlarının sizi sevmediğini söyleyerek üzerinizde psikolojik bir şiddet uygularlar. Bu durum sizi yalnızlaştırmak için kullanılır.
 • Aşırı kıskançlık. Giyimine, gideceği yere, yiyeceği yemeğe her şeye karışan kişi.
 • Akıl bulandırma. Düşünce ve fikirlerinizi manipüle etmek ve doğruluk payının olmadığına inandırmaya çalışmak.
 • Duygusal yıpratmaya denilir. Bu yıpratma bireyin evliliğimden memnun değilim, ilişkimden memnun değilim… tarzında söylemlerinden sonra ortaya çıkar.

Psikolojik Şiddetin Nedenleri Nelerdir?

 • Kişi karşısındaki kişiye psikolojik şiddet uyguladığının farkında olmayabilir. Ancak kimlik bozukluğu veya istediğini aktarırken başka yollara başvurma sorunları yaşıyor olabilir.
 • Fazla samimiyet ve gösterdiğiniz yakınlıktan dolayı psikolojik görme ihtimaliniz var.
 • Güç göstermek ve otorite sahibi olduğunu bildirmek için kişiler psikolojik şiddete başvurabiliyorlar.
 • İşsizlik ve kişinin kendini sürekli bir şekilde yetersiz hissetmesi.
 • Kültürel ve toplumsal faktörler.
 • Yetişme tarzı ve kültürü.

Psikolojik Şiddetten Kurtulma Yolları

Psikolojik Şiddetten Kurtulmanın Yolları Nelerdir?

Psikolojik şiddetle başa çıkabilmeniz için birçok durumdan faydalanabilirsiniz. En başta yapmanız gerekenleri anlatayım. İşte psikolojik şiddetle baş etme yolları:

Psikolojik Şiddete Uğradığınızı Fark Edin

Bir psikolojik şiddete maruz kaldığınızı idrak etmeniz, sizin bu farkındalık doğrultusunda hareket etmenize neden olur. Psikolojik şiddet insanın yapısını, kişiliğini ve psikolojisini fazlasıyla etkileyen bir unsurdur. Bu unsurun neden olduğu birçok şeyin farkına vardıktan sonra kendinize uygulanan psikolojik şiddete daha bilinçli bir şekilde karşılık verebiliyorsunuz.

Sizin farkındalığınızın ardından karşınızdaki kişinin size “bilinçli” bir şekilde psikolojik şiddet uygulamadığını düşünüyorsanız, karşınızdaki kişiyi psikolojik şiddet uyguladığına ikna etmeniz gerekiyor. Yani ben “isteyerek” yapmıyorum veya “kötü bir şey yapmıyorum” diyen birine bu durumu anlatmalısınız.

Kendinizi Kötü Hissettiren İnsanlardan Uzaklaşın

Çevrenizden ne kadar etkilendiğinizden haberdar mısınız? Kendinizi sürekli bir şekilde kötü hissettiren insanlardan uzaklaşmanız, benliğinize duyduğunuz saygının en büyük habercisidir. Psikolojik şekilde iyi hissetmeniz ve ruhsal sağlığınızın durumu vereceğiniz bu karar doğrultusunda değişim gösterecektir.

Psikolojik Şiddet Gördüğünüzü Karşınızdakine İspatlayın

Karşınızdaki kişi belki de “psikolojik şiddet” uyguladığının farkında değil. Bu bilinçsizlikle hareket etmesi yerine, sizin devreye girip bu duruma karşı kişiyi bilinçlendirmeniz gerekiyor. Kendinizi ne kadar kötü hissettiğinizi ve bu yaptığının bir şiddet olduğunu anlatmanız lazım.

Psikoterapi Alın

İşlerin içinden çıkamadığınızı hissettiğinizde yapmanız gereken en önemli şey psikoterapi almak. Psikoterapi almak kendinize yapabileceğiniz en iyi şeylerden bir tanesi. Sürekli bir şekilde psikolojik şiddete maruz kaldıysanız ve işin içinden çıkamıyorsanız, psikoterapi almanızı tavsiye ediyorum.

Psikolojik Şiddetin İspatını Nasıl Yaparsınız?

Psikolojik şiddetin ispatını her türlü sosyal medyadan mesajlaşma, gerekli tanık beyanı yani komşu, aile bireyi, çocuklar vs. ve son olarak whatsapp mesajlaşmalarıyla da psikolojik şiddetin ispatını yapmanız mümkün.

Psikolojik Şiddeti Cezası

Psikolojik şiddetin cezası Türk Ceza Kanunu’nun 86. Maddesinde de görüldüğü üzere “vücuda acı veren ve sağlığını ya da algılama yeteneğinin bozulmasına sebep yaratan kişi 1 ila 3 yıl arasında yargılanır”

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir