Psikopat Ne Demek? Psikopatların Kişisel Özellikleri Nelerdir?

Toplumda psikopat olan kişi sayısının çoğalmaya başlıyor. Psikopatların birçok özelliği ve kişisel yetenekleri olduğu da uzmanlar tarafından söyleniyor. Uyumsuz kişilik özelliklerine sahip olan psikopatlar, empati eksikliği, yetersiz tepkiler ve duygusal eksiklikler, davranış kontrollerinde sorunlar ve kriminal çeşitli davranışlarla toplumda varlıklarını sürdürüyorlar.

Psikopat Nedir?

Psikopat, toplumda seri katil olarak adlandırılan sosyopatik kişilere denilebilir. Bu kişilerin toplum üzerine fazlasıyla tehlike yarattığı ve sorunlarla karşı karşıya kaldığı biliniyor. Bu tutumda bulunan kişilerin, başka vatandaşların haklarını ve duygularını sömüren ve göz ardı eden kişiler olduğunu söylemek mümkün.

Psikopat olduğumu nasıl anlarım? Sorusunun cevabını merak ediyorsanız, yazının devamını okumayı ihmal etmeyin derim. Psikopatlığın çağı ve deneyimi yüzyıllardır devam ediyor; örnek verecek olursak Çinli Young adında ünlü seri katil, kadın ve adamlardan çok küçük çocuklara olan bakış açısıyla, onları öldürdüğünü söylüyor.

Aslında bakarsanız psikopatlığın psikolojideki açıklaması nöropsikiyatrik bozukluktur. Bu bozukluğa sahip olan kişilerde psikopatlık olabilir; psikopatlığın çeşitli dereceleri olduğunu da söyleyebiliriz. İşlenen çoğu suçta, psikopatların sorunlu ve suçlu olduğu açık ve net. Çoğu ilişkilerinde yıkıcı bir yapıya ve manipülatif bir tarza sahiptirler.

Genellikle herkesin de bildiği üzere herkesi “manipüle” ederler. Bu manipülede o kadar ustadırlar ki, karşınızdaki kişinin psikopat olduğunu anlayamazsınız. Kendinize yakın bir psikopatlaysanız, sizin duygularınızla ve kişiliğinizle hiç usanmadan oynayabilir ve sizi aldatabilir.

Birçok psikoloğun psikopatlık açıklaması var. Ancak en yaygınını şu üç kavramla anlatabiliriz:

 • Empati eksikliği.
 • Uyguladığı eylemlerden pişmanlık duymaması.
 • Suça karşı çekicilik duymaları.

Psikopatlık neden oluşur? Bu kavramın oluşmasındaki en faktörler: Genetik sebepler, çevresel faktörler, kişinin yaşam deneyimleri ve beyniyle alakalıdır.

Peki psikopatların özellikleri nelerdir? Sizlere bu özelliklerden de bahsetmek istiyorum

Psikopatların Kişisel Özellikleri Nelerdir?

Bu kişisel özelliklerine psikopatların belirtileri olarak da adlandırabiliriz. İşte psikopatlığın belirtileri:

 • Güvenilmez olmaları. Ve güvensizlik duyguları.
 • Her tür kalıba girebilirler.
 • İhtimal olarak intihar girişimleri.
 • Duygusal tepkilerde yoksulluk çekmek.
 • Sürekli öfke ve nefretle kaplı olmaları.
 • Pişmanlık ve utanç duygularında azlık ve yoksunluk.
 • İçgörü eksikliği.
 • Farklı antisosyal davranışlar.

Psikopatların bu kişisel özelliklerinden başka birçok davranışı da gözünüze batabilir.

Psikopatların Davranış Şekilleri Nelerdir?

İşte psikopat erkek davranışları:

 • Başkalarının duygularını önemsiyormuş gibi yapar. Bu durum ise en güzel ve iyi manipüle tekniğidir. Manipüle teknikleriyle hayatta kalmaya, toplum içinde durmaya ve sosyalleşmeye devam ederler.
 • Genelde soğukkanlı davranışlar sergilerler. Soğukkanlı davranışlarının arkasında hep bir neden ve sebep olduğunu anlayabilirsiniz.
 • Başka kişilerin hissettiklerini ve yaşadığı stresleri fark etmezler. Genelde başkalarının yaşadığı acıları ve hayat endişesini umursamazlar.
 • İlişkilerinde saçma ve yapay davranırlar. Bu davranışlarının ardından ortaya “boş ve sahte” ilişkiler ortaya çıkar.
 • Suçlarını gizlemek için normal bir yaşamın ardına sığınırlar.
 • Asla duygusal bağ oluşturmaya çalışmazlar veya oluşturamazlar.

Toplumdaki bilgi eksikliği nedeniyle “psiko” terimine çok farklı bir bakış açısı var. Psikopatik suçların birçok psikopat tarafından işlendiğin biliniyor; ve bu bilinmeyle birlikte suçların artış gösterdiği herkes tarafından görülüyor. Psikopatik davranışların anlaşılması halinde, alanında deneyimli bir psikoloğa tedavi olunmalıdır.

Psikopatlar Korkar Mı?

Psikopatların korku ve endişe sevilerinin az olduğu bütün psikologlar tarafından söyleniyor. Korku ve endişeden ziyade hüzün duygusuna kapılmadıkları da biliniyor. Empati kuramamalarındaki sorundan kaynaklanan bu durum, gerçekten de büyük bir sorundur.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir