Reddedilme Korkusu Nedir?: Kalıplaşmış İnançlarını Fark Et

Reddedilme Korkusu

Reddedilme korkusunu, birçok korkuyla karşılaştırabiliriz. Düşünüyorsunuz şimdi, başka hangi tür korkular var ki? Yeni tanıştığınız birisini düşünün, iş görüşmelerinizi ve birisine duyduğunuz en ufak hoşlantıyı düşünün. Bazen birçok şey endişe, korku ve yanında tecrübe getirebilir. Reddedilme korkusu, sizi düşüncelerinize tutsak bırakan bir endişeden başka bir şey değil.

Bu korkunun neden olduğundan, nasıl geçeceğine kadar birçok konu başlığından bahsettim. Gelin hep birlikte yazımı inceleyelim.

Reddedilme Korkusu Neden Olur?

Reddedilme korkunuzun birçok sebebi olmasıyla birlikte en başta çocuklukta yaşadığınız durumlarla alakalı olduğunu belirtmeliyim. Çocuklukta yaşadığınız tecrübeler doğrultusunda, bu korkuyu şiddetli bir şekilde hissediyor olabilirsiniz.

Herkes tarafından dışlanmış, her girdiği ortama ayak uyduramayan ve bu tecrübeler doğrultusunda sürekli kötü duruma düşürüleceğine inanan bireyin girdiği korkuya, reddedilme korkusu diyebiliriz. Her yeni bir durumda “acaba beni anlayacaklar mı?” veya “acaba anlaşılacak mıyım?” tarzında kaygı durumlarına düşmeniz, reddedilme korkunuzu da oldukça tetikler hale getiriyor.

Nereden mi biliyorum? Bir zamanlar bende bu korkudan nasibimi alıp, hemen konuyu araştırma girişiminde bulunmuştum. Biraz da tecrübeli olduğumdan, size rahat bir şekilde yazabiliyorum.

Aslında bu korkunun temeli bazı doğru olmayan “inançlardan” kaynaklanıyor. Ve temel sebeplerinin başında da “özgüven problemi” geliyor diyebilirim. Kendinize dönüp şöyle bir bakın, öz güvenli misiniz?

Özgüven probleminin yanı sıra içine kapanık bir yapıya sahip olmakta “reddedilme” korkusuna sahip olan kişilerin en fazla taşıdığı özellik.

Reddedilme korkusu psikolojisi, yaşanılan geçmiş deneyimler ve bazı kötü kalıplardan ibarettir. Sürekli bir şekilde reddedilmeye maruz kalan kişinin beyninde, değersizlik kavramı oldukça kendini göstermeye başlamıştır. Kendini değersiz ilan eden kişi, bu saatten sonra bir “değeri” olmadığını düşündüğü için bu tarz meselelerde çeşitli korkularla mücadele etmeye çalışır.

Halbuki buradaki temel sorun kişinin kendini “değersiz” görmesidir.

Soruyorsunuz, o kadar anlattın şimdi biz ne yapacağız? Aslında formül basit. Kendi değerinin farkında ol ve bünyene reddedilmeye karşı bağışıklık kazandır.

Sonuçta her insanın düşüncelerinin ve beğenisinin göreceli olduğunu unutmamak lazım.

Haydi aradığınız başlığa geçelim, orada maddeler halinde bu korku için tavsiyelerimi belirteyim.

Reddedilme Korkusu Nasıl Geçer?

Korkudan arınabilmeniz için ilk olarak farkındalığınızı geliştirmenizi tavsiye ediyorum. Ancak bu farkındalıkta bazı uğraşlar sonucunda gelişecektir. O sebepten dolayı vereceğim maddelere odaklanarak, öz farkındalığınızı da geliştirebilirsiniz.

Özgüveninizi Keşfedin

Özgüven problemi yaşıyorsanız, muhtemelen her konuda düşünceli ve kaygılısınızdır. İnsanın kendine güveni olmayınca, inancı ve motivasyonu da zayıf kalıyor. Böylelikle birçok meseleden uzakta, sorumluluk almadan ve sürekli bir şeyleri zihninde tartarak, harekete geçmeden yaşıyorsunuz.

Bu sorunu yaşıyorsanız, ilk olarak özgüven eksikliğinizin neden kaynaklandığına dair bilgi sahibi olun. Psikolojide farkındalık, inanın bana birçok sorunun sonunu getiriyor. Kendinizle alakalı bütün meselelerin başı, farkındalıktır.

Bir şeylerin sizinle alakalı olmadığını anlayınca, sizin de özgüveninizin ayağa kalktığını göreceksiniz.

İlgili İçerik: Özgüven Eksikliği Nasıl Giderillir?

Kendinizi İyi Tanıyın

İnsan kendini nasıl iyi tanır? Sorusuyla başlamak istiyorum. İnsan kendini “soru sorarak” ve farkındalıkla tanır diyebilirim. Bu soruyu birçok şekilde açabilir ve konuşabiliriz. Ancak zamanınızı bu soru başlığının altında almak istemiyorum.

Sadece kendinizi tanımanız gerektiğini bilmenizi istiyorum.

Kendinize En Fazla Ne Olacağını Sorun

Ne olabilir ki? Denemekten hiçbir şey kaybetmeyeceğiniz gibi, reddedildikten sonra da hiçbir şey kaybetmiyorsunuz. En fazla reddedileceksiniz, ki bu da olası bir durum değil mi sevgili okur? Sence de herkes birbirini beğenmek zorunda mı? Şöyle bir düşünsene, içten içe bir şeyleri analiz edip, beğenmediğin olmuyor mu?

Bazen ego zapt edilmeli diye düşünüyorum. 😊

Reddedilmeye Karşı Bakış Açınızı Değiştirin

Reddedilme karşı bakış açınızı nasıl değiştirirsiniz? Çok basit. Şu an inanılmaz zor bir olay gibi gözüken reddedilmenin, utanç verici ve rezil bir şey olduğunu düşündüğünüzün tam tersi olarak bir düşünce metodu geliştirmelisiniz.

Reddedilmenin utanç verici olduğunu düşünmek yerine, tecrübe ve fikir verici bir şey olduğunu düşünmek daha doğru olacaktır. Çünkü her insanın düşüncesi ve beğeni algısı farklıdır.

Bakış açınızı ve kavrama verdiğiniz anlamı değiştirmeyi düşünün. Gerçekten çok yararlı oluyor; bu sadece reddedilmekte değil, başarısızlıkta, tecrübe edinmekte, başarı da… böylesi gider durduramayız. Kavramlara kattığınız anlamları iyi bilmelisiniz.

Reddedilme Korkusunun Üzerine Gidin

Reddedilmenin tadını almaya başlayın. Sürekli bir şekilde reddedilmeye başladıktan sonra tabiri caizse aklınıza bağışıklık yapacak bu durumdan artık çekinmemeye başladığınızı göreceksiniz.

Bu korkunun üstüne gitmedikçe, daha fazla korkacaksınız. Beyninize reddedilmenin “hiçbir şey” olduğunu kanıtlamak için, bu durumu fazlaca tecrübe etmelisiniz. Hayatınızda en fazla kaç kere reddedilmiş olabilirsiniz ki? 20? 30? 50? Belki de hiç birisi. Sadece 2-3 kez reddedilip, bundan sonra da hayata karşı tutsak olmaya başlamış olabilir misiniz?

Bu söylediklerimi güzel bir düşünün derim. Belki size faydaları dokunur. Bir sonraki yazımda görüşmek üzere sevgili okur; birbirimize değer katabilmemiz dileğiyle. Farkındalık ve sağlıkla kalın. 😊

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.