Ruh Sağlığını Korumanın Yolları: Maneviyatın Önemi

Stresten gözümü açamıyorum, hayat kargaşasından değil kendi benliğimden yoruldum, hayattaki alanım neredeyse kalmadı gibi sözler size pek iç açıcı gelmiyor değil mi? Ruhunuzdaki sorunlar nedeniyle hayattan geri kalıyor veya hayatın içerisinde bıkkınlığınızdan başka bir şeyin farkında değil misiniz? Sizde “ruh sağlığını korumak için neler yapılmalı?” sorusunun cevabını mı arıyorsunuz?

Size soru sormaktan pek memnun olmasam da eğer bu sorunu yaşıyor ve mücadele etmeye çalışıyorsanız, bu yazının size yardımcı olmasını en az “sizin” kadar istediğimi bilmenizi isterim. Yazının devamında aklınızda bulunan birçok sorunun cevabını vermek için çabalayacağım; bunun yanında “ruha iyi gelen aktivitelerden” ve dolaylı yoldan da olsa psikolojiyi koruma yollarından da bahsetmiş olacağım. Bunca olan bitenin ardından bir de seni mi okuyacağım diyorsanız, benimde ruh sağlığımın iyi olmadığı birçok dönem oldu.

Fırsattan istifade ruh sağlığım iyi durumdayken, sizlere tecrübelerimden ve yaptığım araştırmaların sonuçlarından bahsetmek istedim. O halde sizleri de sıkboğaz etmeden kısa ve öz bir şekilde ruh sağlığınızı koruyabilmeniz için neler yapmanız gerektiğini söylemeye başlayım.

Derin Nefes Alın

Nefes almak ne kadar güzel değil mi? Bir nefesin değeri, dünyadaki hiçbir şeye değişilmez ve derin bir nefes gün içerisinde stresinizi tamamen götürebilir. Dolaşıma, kan basıncına, bağışıklığa ve tansiyona da olumlu yönde birçok faydası bulunmaktadır. Anlayacağınız derin nefes almak ruha olumlu yönde etki eder ve gün içerisinde çeşitli yönlerde rahatlamanıza neden olur.

Duygu ve Düşüncelerinizi Analiz Edin

Öncelikle duygu analizi yapabilmeniz için kendinizi tanımanız gerekiyor. Duygularınızın reaksiyonları ve duygu durumunuz ruh sağlığınızı belirli yönde etkileyebilir; duygu durumunuzun iyi olması halinde ruh sağlığınızı da dinç tutabilme imkanınız yüksek.

Düşünce analizi ise beklenti durumunuz ve istekleriniz doğrultusunda gerçekleşmelidir; bu durum gün içerisinde konforunuzu ve “stres durumunuzu” belirler. İstemeden beyninize bilinçsiz bir “kaygı” sokmuş ve bu kaygının neden olduğuna dair bir fikir sahibi bile olmak istememiş olabilirsiniz. Düşüncelerinizi analiz etmeye başladığınız zaman beyninizin içerisine gizlenmiş “kaygı sebebini” keşfedip onu sonlandırabilirsiniz. Gereksiz kaygı, endişe ve stres halinizden kurtulduğunuzda ruhunuzun ve bedeninizin rahatladığını fark edebilirsiniz.

İsyan ve Şikayet Etmeyi Bırakın

Küçük durumlardan şikayet etmekten ve başınıza gelen olaylar yüzünden isyan etmeyi acilen bırakmalısınız. Bunun en basit açıklaması olan oldu, bu durumların her insanın başına geleceğini savunup onları kabullenmelisiniz. Sürekli şikayet altında olan beyin, olumsuza yönelmeyi tabiri caizse kendine bir borç bilir; olumsuzlukla birlikte gelen birçok sorunla da karşılaşmanıza zemin hazırlanır. Bu sebepten dolayı bilinçaltınıza olumsuz “kod” göndermekten vazgeçmeniz gerekiyor; isyan ve şikayet yerine şükretmeyi ve kabullenmeyi öğrenmelisiniz. “Olumluyu çağıran olumluyu çeker, olumsuzu çağıran olumsuzu çeker” bu kavramı her gün kendinize hatırlatabilir ve bu doğrultuda yürüyebilirsiniz.

Dengeli ve Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı beslenme birçok meselede önemli rol taşıyor; bunlardan bir tanesi de ruh sağlığına katkısıdır. Beslenme, gün içerisindeki enerjinizi, yorgunluğunuzu, halsizliğinizi ve ruh halinizi birçok yönden etkileyebilir. Gün içerisinde su içmeyi de ihmal etmemelisiniz; doktorlar tarafından en az 2 ila 2.5 litre su tüketmeniz öneriliyor.

Stres Yönetimini Yapmayı Öğrenin

Gün içerisinde her insanın ayrı durumlarda strese girdiğini söyleyebiliriz. Stres durumu fazla abartılmamalı ve bu stresin kontrolünü eline almanız gerekiyor; olacak duruma “en fazla başıma ne gelebilir ki?” sorusunu sormanız ve bu durumun en kötü sonunu kafanızda tasarlayabilirsiniz. Stres yönetimi yapabilmeniz hayatınızda her alanda size yardımcı olacaktır. Stresin ruh sağlığına, psikolojiye ve beden sağlına fazlasıyla zararı bulunmaktadır; bu sorundan gerektiği kadar uzak durmalısınız.

Olumsuz Düşüncelerden Arınmalısınız

Ruha kötü gelen “olumsuzluklardan” uzak durmayı beceremiyorsan, olumlu bir insan olabilmek için adım atmalısın. Yeniliklere açık olmalı ve özeleştiri konusunda da yapıcı olabilmelisin. Hayata karşı beklentilerin, geçmişe olan saygısızlığın ve gelecekte bulunan endişelerin ruhuna zarar veriyor olabilir. Depresyon başlangıçları, fazla stresten gelebilir, dediğim gibi stres yönetimini iyi yapman gerekiyor.

Meditasyon Yapın

Günün başında, gün içerisinde veya günün sonunda sağlıklı bir meditasyon size şaşıracağınız kadar kendinizi güzel hissettirir. Ruh sağlığınızı korumanın en iyi yollarından bir tanesi, meditasyon yapmak olabilir.

Ruh sağlığı insan yaşamı için tıpkı beden sağlığı gibi hayati önem taşır. Size basit bir tavsiye vermek istiyorum; ruhani bir savaşın içerisine istemeyerek atıldığını fark ediyorsan, hayatında değiştirmen gereken birçok şeyin olduğunu düşünebilirsin. Bu durum istemsizce oluşmaya başlıyorsa, değişime yönelmelisin. Hayatınızda maneviyata verdiğiniz değeri çoğaltarak, kendi benliğinizle ulaşabileceğiniz değeri de yükseltebilirsiniz. Maneviyata verdiğin önemin yanı sıra, arkadaş çevreni, yaşadığın hayatın verimliliğini, genel bir bakışla analiz etmen sana iyi gelebilir. Umarım yardımcı olabiliyorumdur, sağlıcakla kal.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir