Sabahları Dinç Uyanmak İçin Yapılması Gerekenler: Sabahları Nasıl Enerjik Olunur?

Dinç Uyanmak

Sabahları dinç uyanmak için bu yazıyı okumalısınız desem, bana ne kadar inanırsınız? Biraz düşündürdüm sizi değil mi? İnanmazsınız fakat inanmak istediğinize o kadar eminim ki. Sabahları mutlu ve enerjik uyanmak isteyenlerin bu yazıyı okumasını  çok istiyorum. Onlar için yapılması gerekenler listesine birçok madde hazırladım.

Bu maddelere geçmeden önce bu konu hakkında sizi biraz bilgilendirmek istiyorum. Yapılan birçok araştırmanın ardında uzmanların verdiği 6 ila 8 saat arasında uyunan uykunun sağlıklı olduğu kanısına varıyoruz. Tabi ki bu uyku sağlıklı. Ancak sağlıklı uykunun yanında en önemli temel, uykunun kalitesidir.

Erken kalkınca yorgun ve isteksiz hissetmemek için uygulamanız gereken birçok yöntemin olduğunu biliyor muydunuz? Uykunuzu ne kadar kaliteli hale getirirseniz, o kadar sağlıklı ve iyi bir uyku uyumuş olursunuz.

Sabahları Enerjik ve Mutlu Uyanmak İçin Yapılması Gerekenler

Gözüken bilimsel verilere göre uykunun en verimli zamanı ise 22:00 ila 02:00 arasında yer almaktadır. Gece geç saatlere kadar uyumayıp, oyun oynuyorsanız muhtemelen sabahları yorgun uyanmak adlı sorunsaldan sizde nasibinizi alıyorsunuz. İşte sabahları dinç ve enerjik uyanmak için yapmanız gerekenler:

1.Uyku Düzeninizi Belirleyin.

Uyku sabah kalktıktan sonraki ruh halinizi belirleyen ilk etken olarak söylenebilir. Uyku düzeninin ve kalitesinin ruh sağlığına ve psikolojiye birçok etkisi var. Bu etkileri pozitif hale getirebilmek için yapmanız gereken uyku düzenini tutturabilmeniz. Uyku düzeni oturtabilmek 3 vardiya çalışan bir işçinin dahi yapabileceği bir şeydir.

Üç vardiya çalışan bir işçinin kendi uyku saatlerini belirlemesi ve onlara uyması kadar kolay bir mesele yoktur. Bu saatlere uyup uymamak size kalan bir tercihten ibaret. En basit şekilde kendinize 11 de uyuyup, 6 ila 7 arasında bir saati seçebilirsiniz. Veya 12 ila 7-8 arasını seçebilirsiniz. Ancak 22:00 ila 02:00 saatleri arasını aşarsanız, sabahki halinize acımıyorsunuz demektir.

Gece uyumamayı alışkanlık haline getirdiyseniz, kendinize bu alışkanlığı kırmanız gerektiğini söylemeniz gerekiyor. Bir kere erken uyuyup, ikinci gün gece tekrar uyumamaya başlarsanız, bu durumun hiçbir kıymeti olmaz.

2.Güne Meditasyonla Başlayın.

Güne farkındalıkla başlamak inanılmaz bir olaydır. Güne uyanmanın bilinciyle, bir günün daha size bahşedildiğini ve günün kıymetini anlamayı tarif etmek çokta zor değil. Güne başladığınızdaki bu farkındalık ve olumlama meditasyonu, size kendinizi inanılmaz huzurlu ve enerjik hissettirebilir.

Yaşamak istediğiniz hayatı yaşayabilirsiniz. Huzur ve mutluluk dışarıda değil, içiniz saklı. Para, şan, şöhret, mevki vs. hepsinin bir ilizyondan ibaret olduğunu düşünüyorum. İçine yönelmeyi bilmeyen insan sadece “mutlu olmak” ister ve mutlu olmak için harekete geçer. Kalıplar üzerinden ilerleyip, bir türlü mutlu olmayı beceremeyenlerden olmayın.

Güne meditasyonla başlayın ve kendinize ne olduğunuzu ve yaşınız her kaçsa o kadar yıl önce olmadığınızı hatırlatın.

3.Gece Uyumadan Önce Yapılacaklar Listesi Oluşturun.

Tabi işin ne yapmanız gerektiğini bilmediğiniz için “yataktan kalkmak” istememe kısmı da var. Peki ne yapmalıyız? Bu belirsizliği aşabilmek adına gece uyumadan önce gün içinde neler yapılması gerektiğini bir kağıda belirlemeliyiz. Bu durumun ardından daha rahat bir uyku çekeceksiniz. Uyandıktan sonra ise yapılacak her şey belli olduğu için belli belirsiz bir stresle mücadele etmek zorunda kalmayacaksınız.

4.Uyandıktan Sonra Duş Alın.

Uyandıktan hemen sonra güzel kokularla duş aldıktan sonraki halinizi merak etmiyor musunuz? Uyanınca nasıl elinizi yüzünüzü yıkıyorsunuz, tıpkı bu durum gibi uyandıktan sonra duş almayı da alışkanlık haline getirin. Duşu gözünüzde büyütmeyin, hemen karar verip girmeye başladıktan sonra zaten alışacaksınız. Her gün 2 dakika suyun altında durmaktan kaçınmayın.

Anlayacağınız duşa girmeye üşeniyorsanız, üşenmeyin. Gözünüzde büyütmeyin.

5.Sağlıksız Beslenmekten Vazgeçin.

Üstüne basa basa sağlıksız gıdalar tüketmekten vazgeçin. Bu maddeyi durumunuzun ne kadar sağlıklı beslenmeye yatkın olduğunu bilmediğim için “sağlıksız beslenmekten vazgeçin” diye yazdım. Yani cebinizin yettiğince sağlıklı beslenmeye çalışın. En azından günde 2 ila 3 yumurta tüketin. Akşam öğününüz protein ağırlıklı olsun. Baklagilleri tüketmeye özen gösterin. Şekeri hayatınızdan çıkartın.

Yapay ürünleri tüketmeyin. Kendinizi enerjisiz ve isteksiz hissetmenizdeki temel sebep sağlıksız bir beslenme şeklinizin olmasıdır. Yorgun ve bitkin hissetmeye alışmış, sabahları kötü uyanıyorsanız, beslenmenize çeki düzen vermeniz gerekiyor.

Özellikle günde almanız gereken su miktarını almayı ihmal etmemelisiniz. Bunun için ortalama bir rakam verirsek 2 ila 2,5 litre arasında su tüketmelisiniz.

6.Esneme Egzersizleri Yapın.

Esneme egzersizlerinin ardından ne kadar açıldığınızı ve rahatladığınızı hissetmeniz muhtemeldir. Ayrıca enerjinizin bir anda yerine geldiğini düşünmeniz için “esneme egzersizleri” yapmanız gerekiyor. Esneme egzersizlerini yaptıktan sonra rahatlama hissiyle güne başlayın.

7.Yatmadan Önce Kafein ve Şeker Tüketmeyin.

Bazı etkenler sabah uyandığınızda kendinizi kötü hissetmenize neden olabilir. Yatmadan önce tükettiğiniz kafein ve şeker gibi besinler sizi kendinize yorgun ve bitkin hissettiriyor. Kahve içerek uyku düzeninizi bozmaktan ve uyku sağlığına zarar veren şekerden uzak durmalısınız.

8.Ruh ve Beden Sağlığınıza Dikkat Edin.

Ruh ve beden sağlığı için kendinize ve düşüncelerinize dikkat etmelisiniz. Kötümser bir yapıya sahipseniz, ruhunuzda sağlıklı olmaz bedeninizde. Bunun en büyük temel sebebi ise düşüncelerinizle birlikte bedeninizin de hastalanmasıdır. Ruh sağlığına dikkat etmeniz beden sağlığını da iyi yönde etkileyecektir. Bu sayede kendinizi dinç ve enerjik hissetmeye başlayabilirsiniz.

Bütün bunlara rağmen sabahları dinç ve enerjik uyanamıyorsanız Sağlıklı Uyku İçin Yapılması Gerekenler yazımı da okumanızı şiddetle tavsiye ederim.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir