Sahip Olmanız Gereken 25 İyi Alışkanlık: Yeni Alışkanlık Kazanmanın Yolları Nelerdir?

İyi alışkanlıklar elde edebilmeniz için kendinize karşı tutumunuzdan, hayata bakış açınıza kadar kendinizi tanımanız ve kendinizle vakit geçirebilmeniz gerekiyor. Bu alışkanlıkları kazanabilmenizi canı gönülden isterim. Hangi alışkanlıkları kazanabilmeniz için aklınızda “fikir” oluşturabilmeye çalışacağım. Bu fikirle birlikte ilerleme kat edebilirseniz, ne mutlu bana.

Alışkanlıklarınız, benliğinizi, hayatınızı, konforunuzu, ruh sağlığınızı, psikolojinizi ve başarınızı belirler. Kendinize bir iyilik yapın ve kötü alışkanlıklarınızdan “vazgeçmeyi” yürekten isteyin.

Yeni ve iyi alışkanlıklar kazanmayı kafanızda belirledikten sonra “isteğinizin gücünden de” emin olmanız gerektiğini söylemem gerekiyor. Sadece 1-2 gün içinde alışkanlık kazanabileceğinizi düşünmemeniz gerekiyor.

Sürekli yaptığımız şey ne ise biz oyuz. O zaman mükemmellik bir eylem değil, bir alışkanlıktır.

Yeni Alışkanlıklar Nasıl Kazanılır?

Yeni alışkanlıklar kazanmak için elbette bilmenizi istediklerim var. Yeni alışkanlıklar hayatınızı tam anlamıyla değiştirebilmeniz için “yapıcı bir güç” niteliğindedir. Bu niteliği verimli bir şekilde kullanabilmeniz için 21 gün kuralına sadık kalabilmeniz gerekiyor.

Hayatınıza hangi alışkanlığı alacağınıza karar verdikten sonra o alışkanlığın, henüz hayatınızdaki bir alışkanlık olmadığını bilmelisiniz. Bu algıyla 21 gün ilerledikten sonra hayatınıza yeni bir alışkanlık kazandırdığınızı göreceksiniz.

Alışkanlık kazanmak herkesin söylediği gibi kolay bir eylem değil. Ancak istek doğrultusunda 21 “gün” sonunda fazlasıyla mümkün. İşte yeni alışkanlık kazanmanın yolları:

 • İstediğiniz alışkanlığın en kolay halini 1. Günden 21. Güne kadar kusursuz bir şekilde uygulamaya başlayın.
 • Bu alışkanlığın ilk başta “en kolay” halini uygulamaya çalıştığınızı unutmayın. Sıklığını ve dozunu kendiniz belirleyin.
 • Bir gün uygulayamayınca “alışkanlıktan” vazgeçmeyin. Motivasyonunuzu kaybetmeden yola devam edin. Kendinizi telkin ederek devam etmesini bilin.
 • Araştırmalarda bir alışkanlığın edilmesi için 21 günün yeterli olduğunu söyleniyor. Ancak bu durumun hemen 21 günde oluştuğunu idrak etmemelisiniz. Yirmi bir günün ardından istikrarlı bir şekilde alışkanlığınızı gerçekleştirmeye devam etmeye gayret gösterin.
 • Bir gün yapmazsanız, alışkanlığınızdan vazgeçmiş olmuyorsunuz. Bu durum size kendinizi kötü hissettirmesin.
 • Alışkanlıklarınız için süre belirleyin ve bu süreler doğrultusunda devam edin. Yani belki de bir alışkanlığa tamamen sahip olabilmeniz için 3 aya ihtiyacınız vardır. Bu süreyi kendiniz belirleyecek ve yılınıza yayacaksınız.

Farklı Alışkanlıklar elde etmenin kişide farklı şeyler uyandırdığını söylemekte mümkün. Sahip olmanız gereken 30 alışkanlıktan söz ederken, amacım sizlere hangi “alışkanlığı” elde edeceğiniz konusunda fikir sahibi olabilmeniz.

Her geçen yıl ayrı bir şekilde dönüşüyoruz. Nasıl bir insana dönüşmek istediğinizi kendiniz seçin. Şimdiki önemsemediğiniz o minik alışkanlıklarınız “gelecekteki sizi” tasarlıyor.

Dün akıllıydım, dünyayı değiştirmek isterdim. Bugün bilgeyim, kendimi değiştiriyorum.

İyi Alışkanlıklar

Sahip Olmanız Gereken İyi Alışkanlıklar Nelerdir?

İyi alışkanlıklar, hayata farklı şekilde bakabilmenizi ve başarılı olabilmenize neden olabilir. Çoğu başarılı insanların bu iyi alışkanlıklardan faydalandığını da söylemek mümkün.

Verdiğim bu 25 alışkanlık; başarılı insanların alışkanlıkları olarak da geçebilir. İşte başarılı insanların alışkanlıkları:

Yeni İnsanlarla Tanışmak

Yeni insanlarla tanışmayı bir alışkanlık haline getirmelisiniz. Çünkü yeni insan demek “yeni hayat” demek. Yeni hayat demekse birçok tecrübe, bilgi, his… her insanda başka bir şey keşfedeceğinizden emin olabilirsiniz.

Hobi Edinin

Bir hobi edinmeyi düşündünüz mü? Herhangi bir şekilde ilgi duyduğunuz bir alan olabilir. Hiç bilmediğiniz bir şey olabilir. Hobi edinmek kesinlikle “iyi alışkanlıklar” arasında üst sıralarda. Bunun sebebi hobinin eğlencenin dışında bir tutkuya dönüşebilme şansıdır.

İlgili İçerik: Tek Başına Vakit Geçirmek

Sade Yaşamak

Karmakarışık kıyafetleri seçerken zorlanıyor musunuz? Ya da giymediğiniz birçok kıyafetiniz, kullanmadığınız fazla eşyanız var mı? Hayatı sade bir şekilde yaşamayı deneyin. Biraz daha minimalist yaklaşmayı öğrenin. Benliğinizle daha iyi anlaşabilmek için materyalist düşünce yapısından kurtulmanız gerekiyor.

Fazla Su Tüketmek

Fazla su tüketimine alışmalısınız. Bu durum gün içindeki enerjinizden, sağlığınıza kadar uzanıyor. Önemi tartışılamayacak kadar fazla. Günde 2 ila 2,5 litre su tüketmeye özen gösterin.

Dinlemeyi Öğrenmek

Dinlemeyi alışkanlık haline getirin. Kusursuz bir şekilde insanları dinlemeye odaklanmalısınız. Burada insanların yapısını, psikolojisini ve ne anlattığını tamamen anlamanız gerekiyor. Karşınızdaki insanları nasıl dinliyorsunuz? Sadece önemsediğiniz insanları mı dinliyorsunuz? Ya da insanları tam olarak dinliyor musunuz?

Sohbet esnasında dinlemek yerine, bir sonraki söyleyeceğinizi düşünmemelisiniz.

Meraklı Olmak

Merak etmek, hayatınıza birçok şey katacak. Meraklı bir kişiliğe sahip olmayabilirsiniz. Ancak merakın insana kattıkları bir hayli fazla. Merak eden insan kendini daha iyi anlar, hayatı daha iyi tanımlar, amaçlarını daha iyi belirler ve sonucunda daha donanımlı bir kişiliğe sahip olur.

Bir şey yaşadıktan sonra soru sorun. Merak edin “acaba neden oluyor?” değin kendinize. Soru sorun ve merak edin.

Ölümü Unutmadan Yaşamak

Üryan geldik, yine üryan gideceğiz. Ahmet Aslan’ın bu sözlerini belki anımsamışsınızdır. Belki bu cümleyi hayat felsefemiz yapsak “ölümü unutmadan” yaşar. Ve gereksiz kaygı, stres ve endişelerimizden tamamen arınırız. Bir cümlenin farkındalığıyla “hayat konforunuzu” yükselteceğinizi söyleseler, muhtemelen bu cümle olurdu.

Düzenli Uyku Uyuyun

Düzenli bir şekilde uyku uyumayı alışkanlık haline getirin. Düzenliden kastım, sağlıklı ve kaliteli bir uykunun peşinde olmak. Yani her gün gece 12-1 arasında uyuyorsanız, sabah 7-8 arasında da uyanmalısınız. Kendinize böyle bir düzen oluşturmayı deneyin.

Daha kaliteli bir hayat için yapmanız gerekenler arasında da düzenli ve kaliteli uyku var. Düzenli ve kaliteli uyku psikolojide her soru başlığının altında var. Unutmayın ki uyku bizim “temel” ihtiyacımız.

Öğünlerinizi Sağlıklı Hale Getirin

Öğünlerinizi ne kadar sağlıklı hale getirirseniz, o kadar enerjik ve dinç olursunuz. Kendinizi iyi hissetmenin temel yolu sağlıklı beslenmektir. Sağlığa zararlı ve yapay gıdalar tükettikten sonra üzerinize çöken yorgunluk, bitkinlik ve halsizlik. Bunları kim ister ki?

Egzersiz Yapın

Günlük esneme egzersizleri dahi yapsanız kendinizi iyi hissediyorsunuz. Buna ihtiyacınız yoksa inanın yapmanızı önermiyorum. Kendinizi iyi hissetmek ve beyninizi çalıştırmak istiyorsanız, en azından 15-20 dakika egzersiz yapmalısınız.

Egzersiz ve sporu hayatınızın bir parçası haline getirmeye çalışın.

Minnettarlık Duygunuzu Geliştirin

Hayata nankörlük etmeyin demek istiyorum. İnsan olarak dünyaya gelmenin mucizesini sürekli kendinize hatırlatın. Ve sürekli şükredin. Minnettarlık duygusunu geliştirmeniz, kendinizi, psikolojinizi ve ruh sağlığınızı koruyacak ve iyileştirecek.

İlgili İçerik: Öz Şefkat Geliştirme Yolları

Günlük Tutun

Günlük tutmanın bilimsel faydalarından haberiniz var mı? Kendinizle geçirdiğiniz vaktin ne kadar kıymetli olduğunu “günlük tutmaya” başladıktan sonra daha iyi anlıyorsunuz. Günlük tutmaya başladıktan sonra farkındalığınızın ne kadar değişim gösterdiğini göreceksiniz.

Öz farkındalığınızı geliştirmenin en iyi yollarından bir tanesi günlük tutmaktır.

İlgili İçerik: Günlük Tutmanın 15 Bilimsel Faydası

Kendinizle Vakit Geçirin

Kendinizle vakit geçirmekten keyif almıyorsanız, kendinizle vakit geçirmeyi bilmiyorsunuz demektir. Yeni bir arkadaşınızla tanıştığınızı düşünün. Hemen eğlenmenizin ne mümkünü var? Kendinizle vakit geçirmeye küçük adımlarla başlayarak, bulunduğunuz andan zevk almaya başlamalısınız.

Kendinizle olduğunuz “anları” yok saymak, kendinize yapacağınız kötülüklerden bir tanesi olur.

Meditasyon Yapın

Meditasyon yapıp ruhunuza dinginlik getirmek istemiyor musunuz? Belki de çoğu yerde bu maddeyi görüyorsunuz. Ancak nasıl yapacağınız konusunda bir fikriniz yok. Belki de saçma geliyor. Meditasyon yapmayı deneyen biri olarak söylüyorum ki, inanın bana 10 günde dahi inanılmaz faydalarını görüyorsunuz.

İlgili İçerik: Meditasyon Nasıl Yapılır?

Tek Başınıza Yürüyüş Yapın

Bu durumu alışkanlık haline getirmeye başladıktan sonra inanın bana “yürüyüş yapmanın” sadece bir yürüyüşten ibaret olmadığını anlıyorsunuz. Yürüyüş yaparken, aklınıza bambaşka yaratıcı fikirler gelebilir. Tıpkı güzel bir yolculuktaki o “ışıltıda” bulduğunuz bir fikir gibi.

Akşama doğru yarım saatlik bir yürüyüşün tadını çıkartın.

Hedef Belirlemeyi ve Plan Yapmayı Alışkanlık Haline Getirin

Daha doğrusu hedeflerinizle birlikte yaşayın. Belirleyin ve sadece onlara bakın demiyorum. Onlarla birlikte yaşayın. Bu durumu alışkanlık haline getirmelisiniz. Daha başarılı olmak istiyorsanız, bu maddeyi bir kez daha düşünmenizi öneriyorum. Okuyup geçmeyin.

Pozitif Düşünmeye Başlayın

Karamsarlığın sıfır etkisinin olduğu gibi hayatınızda “en küçük” şeyleri bile abartmaya başladığınızı göreceksiniz. Pozitiflikle birlikte dönüşmeye başlayın. Kendinizi keşfedin ve dönüşün. Karamsarlık içinde yaşamaktansa pozitif bir zihin için çabalayın.

Bu durum belki bu zamana kadar karamsar olduğunuz için hiç kolay olmayacak. Ancak inanın bana bazı teknikler sonucunda zihninizi pozitif düşünmek için zorlamayacaksınız.

İlgili İçerik: Olumlu Düşünme Teknikleri Nelerdir?

Kahve İçin

Kahve içmenin fazlasıyla faydasının olduğunu biliyorsunuzdur. Bunun yanında gün içinde dinçliğe ve enerjiye neden olmasından dolayı günde en azından bir bardak kahve tüketmenizi öneriyorum.

İç Motivasyonunuzu Oluşturun

İç motivasyon benliğinizle alakalı bir durum. Bu motivasyonunuzu yükseltmeyi başarabilirseniz, hayattaki çoğu istediğiniz şeye ulaşabileceğinizi düşünüyorum. Kendine inanç, güven ve şefkatle bağlantılı olan “iç motivasyonunuzu” geliştirmek için çabalayın. İlacınızı bir sonraki satıra keyifle bırakıyorum.

İlgili İçerik: İç Motivasyon Nasıl Sağlanır?

Öz Disiplininizi Geliştirin

Öz disiplininizi bu zamana kadar belki de hiç fark etmediniz. Bu zamana kadar kendinize “disiplinli olmalıyım” dahi dememiş olabilirsiniz. Disiplinli biri olup, isteklerinize ulaşabilirsiniz. Bu durumda bilgilenmek ve öz disiplini anlamak şart.

İlgili İçerik: Öz Disiplin Nedir?

Kendinize Yatırım Yapın

Kendinize yatırım yapmaktan çekinmeyin. Bu kavramı doğru anlamak önemli. Kendi üzerinize bir ev almaktan bahsetmiyorum. Okumanız ve bir şeyleri anlayabilmek için kendinize “roman” alın. İlgi alanınızla ilgili bir “kurs” satın alın. Bu tarz yatırımlar geleceğiniz için önemli.

Affetmeyi Öğrenin

Affetmekten çekiniyorsanız, içinizdeki öfkeden ve kinden kurtulamıyorsunuz demektir. Bu öfke ve nefretin size duyduğunuz öfkeden daha fazla zarar verdiğini biliyor muydunuz? Geçmişinizi, geçmişte yaptıklarınızı, karşınızdaki kişileri vs. her şeyi affetmeyi bilin. Ancak tabi ki de unutmayın. Uğraşılmaya değmeyecek şeyler olduğunu anlayınca, umursamamaya da başlıyorsunuz.

Zaman içinde affetmeyi başarabildiğinizde, özgürleştiğinizi de fark edebilirsiniz.

Sosyal Medyada Geçirdiğiniz Süreyi Azaltın

Sosyal medya tuzağından uzak durmalısınız! Gibi şiddetli bir söz söyleyemeyeceğim. Sosyal medyanın yararları ve zararları tartışılır. Ancak sosyal medyada geçirdiğiniz gereksiz zamanı azaltmanız gerektiği kesinlikle doğru.

Boş yere sosyal medyada zaman geçirmek yerine “zamanınızı” verimli kullanmaya çalışmalısınız.

Beyin Egzersizleri Yapmak

Beyin egzersizleri nasıl yaparsınız? Beyninizi zorlayacak bir bulmaca çözmek. Sizi düşünmeye zorlayan bir kitap okumak. Bu tür beyin egzersizlerini yapmayı alışkanlık haline getirebilirsiniz.

İyi Alışkanlık Örnekleri

 • Kitap okumak.
 • Tek başına yürüyüş yapmak.
 • Kendine yatırım yapmak.
 • Günde bir bardak kahve içmek.
 • Meditasyon yapmak.
 • İç motivasyon sahibi olmak. Sürekli kendini motive edebilmek.
 • Öz disiplin sahibi olmak.
 • Pozitif düşünmek ve pozitif bir zihne sahip olmak.
 • Günlük tutmak.
 • Şükretmek.
 • Kusursuz bir şekilde dinlemeye alışmak.
 • Merak etmek ve meraklı olmak.
 • Anı yaşamak.
 • Hedeflerin doğrultusunda ilerlemek ve geleceği planlamak.
Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir