Sınav Kaygısı Nasıl Geçer?: Süreci Yönetmeyi Öğren

Sınav Kaygısı

Madem kaygılardan bugün “sınav” o halde bende varım! Sınav kaygısı nasıl geçer sorusunun geçiciliğine mi sevineyim, sınavın gençler üzerinde böylesi kaygılar oluşturduğuna mı üzüleyim inanın bilmiyorum. Her neyse realist konuşmak gerekirse kaygı doğaldır; ancak onu yönetebilmek beceri ister. Böylesi felsefi bir düşünceyle sizleri karşılamamdaki sebep, sınav kaygısının da bir kaygıdan ibaret olduğu. Yani her kaygı gibi “sınav kaygısı da” yönetilebilir sevgili okur. Sürekli kaygılanıp, gün içinde yorgun ve bezgin hissetmekten yorulduğunuzu biliyorum. Bilmekten ziyade hissediyorum; bu meseleyi maalesef bende yaşamıştım. Bir alıntıyla sizi de yormadan başlamak istiyorum.

Yarınlar yorgun ve bezgin insanlara değil, rahatlarını terk edebilen gayretli insanlara aittir.

Sınav Kaygısı Nedir?

Sınav kaygısı, her tür gencin ve sınava girecek kişinin girebileceği kaygı türüne denilebilir. Bu kaygının oluşmasındaki sebepler ve faktörleri sizlere anlatacağım. Anlattıktan sonra kaygının neden oluştuğuna dair farkındalık edineceksiniz; ve böylelikle bu farkındalıkla birlikte sınav kaygısından kurtulmanın yollarını daha net bir şekilde kavrayacaksınız.

Sınav kaygısını derin bir şekilde incelemek istiyorum. Öyle ki bu kaygının bireylerin üzerindeki etkisi “sınavda bildiklerini unutmaya” kadar gidiyor. Bunun yanında ise bildiklerini etkili ve etkin kullanamamadan, başarısızlığa, başarısızlıktan aşırı terlemeye kadar fiziki yan etkileri de bulunuyor.

Yoğun endişe ve stres anından doğan bu kaygıyla baş edilebilmesi için farkında olmanız gereken birçok durum bulunuyor. Ben sınav kaygısı deneyimini bir kez yaşadım; ayrıyeten bir de kaygısız bir şekilde sınava girdim. Bu sebepten dolayı hissettiklerinize aşinayım. Neden böyle hissettiğinizi ve ne yaparsanız bu hissiyatı kontrol edebileceğinizi de biliyorum diyebilirim.

Burada söyleyeceklerimin hepsi kendi deneyimim doğrultusunda değil. Araştırmalarım doğrultusunda harmanlanmış bilgiler ve kendi deneyimlerimle birlikte sizleri sınav kaygısına dair bilinçlendirmek ve farkındalık duygunuzu oluşturabilmenizi istiyorum.

Farkındalık duyusu ve bilinç size “sınav kaygısını” kontrol edebilme kabiliyeti verecek. Kabiliyeti elde etmeniz benim için ve bu yazının amacı için oldukça önemli.

Sınav Kaygısının Nedeni Ne Olabilir?

Sınav kaygısının nedeni kişiden kişiye değişiklik gösterse de; geçmişte yaşanılan başarısızlıklardan veya tecrübesizlikten dolayı korku ve endişe duymak. Ve bunlarla birlikte geçmişe karşı “belirsizlikte” sınav kaygısının nedenlerine verilebilecek en mantıklı cevap.

Başarılı olmamızı engelleyen sınırlar dışarıda değil, zihnimizin içinde ve her an an bizimle mücadelede. Kendimizi yenmek zorundayız.

Sınav Kaygısı Belirtileri

Sınav kaygısı belirtilerini fark etmiş olacaksınız ki, bu yazıya uğradınız. Yine de vermekten kaçınmayım. İşte sınav kaygısının belirtileri:

 • Panik hali.
 • Endişe ve korku.
 • Karamsarlık.
 • Kararsızlık.
 • Öfkeli ruh hali.
 • Belirsizliğe karşı tahammülsüzlük.

Uzmanların söylediğine göre fiziki belirtileri ise:

 • Baş ağrısı.
 • Mide bulantısı.
 • Kalp çarpıntısı.
 • Uyuşukluklar.

Sınav Kaygısı Nasıl Geçer?

Sınav kaygısının farkındalıkla yönetebilecek bir şey olduğunu ve bazı metotlar sonucunda geçeceğini düşünüyorum.

 • Öncelikle bir sürecin içinde olduğunuzu kabul etmenizi tavsiye ederim. Sevgili okur, süreç demek “zaman aralığından” ibaret bir dönem demektir.
 • Yaşayabileceğiniz muhtemel hislere ve zorluklara karşı hazırlıklı olmalısınız.
 • Süreci yönetmek için kolları sıvamanız gerektiğinin farkında olmalısınız.
 • Yaşayabileceğiniz kaygının fazla oluşmaması için bazı metotları bilmelisiniz (bu metotları yazının devamında göreceksiniz)
 • Yaşayacağınız endişe ve kaygıları yönetmeyi öğrenmelisiniz.
 • Kendinize olan inancınızı ve güveninizi yitirmemelisiniz.
 • Başarısızlık korkusunu fark edip, başarısız olacağınızı düşünmekten vazgeçmelisiniz.

Bu maddeleri aşağıdaki başlıkla açmak istiyorum. Yüksek dikkatle okuyabilmeniz için sizden ricam, odağınızı buraya vermeniz. Kahvenizde hazırsa başlıyorum o vakit.

Başarı azim gerektirir; azim ise irade. Bazı hedefler; başarısız olmaya da değer. Gerçek başarı; başarısız olma korkusunu yenebilmektir.

Sınav Kaygısı İçin Tavsiyeler

Sınav Kaygısını Yenmek İçin 10 Tavsiye

Sınav kaygısını adım adım yenmeye çalışabilirsiniz. Ben yenemiyorum kardeşim, bana bu sınavla baş etme yollarını da ver diyorsanız; onları da vereceğim. Hadi zaman kaybetmeden geçelim tavsiyelere:

Başarısızlık Korkusunu Fark Edin

Bu zamana kadar belki de birçok şeyde başarısız oldunuz. Ve kendinize istemsizce kötü ve acımasız davrandınız; haliyle zihninize olumsuzluk ve kötü kodlar yayıldı. İstemsizce zihninize kötü kodlar ve başarısızlık korkusu da yer ediyor olabilir. Bu korkunun ve olumsuzluğun zihninize gelebileceğini kendinize hatırlatın; yaşadığınız bunca zaman yüzünden zihninize bu korku geliyor.

Başarısızlık korkusunun farkındalığıyla birlikte ilerlediğinizde zaman içinde bu korkunun kaybolduğunu göreceksiniz.

Zihninize Gelen Mesajları Fark Edin

Bunca vakit ne duydunuz? Ebeveynleriniz bile size bu sınavın dünyanın en önemli şeyi olduğunu ve hayatınızın bu sınava bağlı olduğunu hissettirmiş olabilir. Ancak arkadaşlar inanın “dünyanın sonu değil!” boş yere söylenmiş bir cümle değil. İnanın bana bir kez emek verip başarısız olduktan sonra ikinci kez emek vermeyi göze alacak kıvama gelirsiniz. Hem de bu başarısızlık sayesinde daha iyi yerlere gelebilirsiniz.

Velhasıl bazı başarısızlıklar “başarıya” giden yol için öncü olurlar. Başarısızlığı düşünüp, kendinizi yıpratmayın.

Zihninize gelen bu mesajların bunca zaman sınavı bilinçsizce önemsemiş kimselerin söyledikleri sözlerden ibaret olduğunu düşünün. Anlayın kendinizi ve zihninizi; bu mesajları yönetebilmeyi öğrenin. Tek çare yönetebilmek; bunu da anladıkça yapacaksınız. Zihnin olumsuz kodları bunlar değip, önemsememeye başladıktan sonra yapacaksınız.

Sınav Kaygısının Olabileceğini Kabullenin

Hiçbir zaman başarıya giderken, stressiz ve kolay bir yoldan gideceğinizi düşünmeyin. Hayatınızda illa ki bir şeyler zor olacak ve siz bu zor şeylerin altından kalkabildikçe büyüyeceksiniz. Alışacaksınız; ve başarının tadını anlayacaksınız.

Önemli olan kaygıyı yönetebilmek ve kabullenmek.

İç Motivasyonunuzu Sağlayın

Kendinizi dıştan gelen sinyallere karşı koruyabilmek ve kendi kendini motive edebilmek oldukça önemli. Bu aşamada gerekli “emeği” verdiğinizi görüyor ve hissediyorsanız sonucu biraz da olacaklara bırakmak lazım. İç motivasyonunuzu kaybetmemeniz gerekiyor; kaybetseniz de tekrar kazanmaya uğraş vermelisiniz.

İlgili İçerik: İç Motivasyon Nedir? Nasıl Sağlanır?

Çevrenizi Anlayın

Çevreniz sürekli sizi kaygıya sokuyor. Ve böylelikle zihninizde daha fazla olumsuz düşünce oluşmaya başlıyor. Acaba dedikleri doğru mu? Acaba şöyle olur mu? Böyle olursa ne olur vs. soru kalıplarıyla kendinizi yıpratmaktan başka hiçbir şey yapmazsınız.

Sürekli bir şekilde hayatınızın “en önemli” anı olarak tanımladığınız sınavı, yeteri kadar uğraş verdikten sonra istediğiniz seviyeye geleceksiniz. Olaylara realist yaklaşmayı öğrenin ve zihninizdeki düşünceleri yönetmeyi bir hedef haline getirin.

Çevreniz ne derse desin! Zihniniz her an kayıt halinde, her daim pozitif düşünmeye gayret gösterin.

Baskı Hissinizden Kurtulun

Aileniz, çevreniz, akrabalarınız vs. tüm herkesin sizden bir şeyler beklediğini unutmalısınız. Sizin kendinizden bekledikleriniz neler? Bunlara odaklanmalısınız. Baskı hissinin tek sebebi çevrenizdeki herkesin sizden bir şeyler beklediğini ve kendinizi kanıtlamaya ihtiyacınızın olmasıdır.

Yaşadığınız Kaygıyı Yönetin

Kaygıyı nasıl yöneteceğim? Bu sorunun cevabını şöyle vereyim: Kaygının derininde korku yatar, bu korku başarısızlık ve aşağılanma korkusundan olabilir. Kaygının geldiğini ve önemsedikçe büyüyeceğinin farkındalığıyla hareket etmenizi tavsiye ediyorum.

Endişe ve kaygı halindeyken ne kadar az önemsemeye başlarsanız, o kadar az etkilenirsiniz.

Kendinize Olan Güveninizi Artırın

Güveniniz ne kadar çoğalırsa, kaygınızda o kadar azalacak. Kendimi nasıl daha net bir şekilde güvenebilirim diyorsanız, çalışarak ve azmederek derim. Çünkü kendinizden emin olmanız için sınava yeteri kadar çalışmanız gerekiyor.

Kendinizden emin olmanız sınava çalışma azminizle alakalı.

İnancınızı Asla Yitirmeyin

İnancınız olduktan sonra kaygı gelse ne olur ki. Başaracağına inanmak, güzel bir sonuç alacağına inanmak ve bunun yanında kendine güvenmek ne güzel şeyler. Aslında yapmanız gereken şeyler tam olarak bunlar. Bu süreç içinde inanç, güven ve azimle birlikte güzel işler başaracağınıza inanıyorum.

Olumsuz Düşüncelerinizden Kurtulun

Olumsuz düşüncelerden kurtulmak için gerekli farkındalığa eriştiğinizi düşünüyorum. Eğer bu farkındalıkla ve olumsuz düşüncelerle sorununuz fazlaysa merak etmeyin; elimde tam size göre bir ilaç var.

İlgili İçerik: Olumsuz Düşüncelerden Nasıl Kurtuluruz?

En Kötü İhtimali Düşünün ve Endişelerinizden Kurtulun

En kötü ihtimalle ne olur? Ölmezsiniz ya! Sadece bir sınavdan istediğiniz sonucu alamamış olursunuz. Ve gelecek seneyi planlamaya başlarsınız. En fazla bu olur. Sağlığınıza hiçbir şey olmaz. Bir yerde okumuştum bir şeye endişelendiğinizde, onun en kötü halde ne olacağını düşünün diye bir cümle. İnanılmaz katkısı vardır bana; size de olması ümidiyle…

Sınav Kaygısının Zararları Nelerdir?

Sınav kaygısına girdikten sonra birçok durumu negatif yönde etkilemiş olabilirsiniz. Bunların en başında etkilenen sizsiniz. Kısaca uzmanlara göre sınav kaygısının zararlarından da bahsedeyim.

 • Sınavda başarısızlık korkusu sebebiyle saplantı haline girebilirsiniz.
 • Kaygı, endişe ve stres ruh sağlığınızı etkilediği gibi beden sağlığınızı da etkiler. Bu sebepten dolayı grip vs. hastalıklar geçirebilirsiniz.
 • Hafıza sorunları.
 • Odaklanmada çeşitli problemler.
 • Kararsızlıklar ve endişeler sonucu depresyon.

Sınav Kaygısı İçin İlaçlar

Sınav kaygısı için ilaç tavsiye etmiyorum. Ancak bu kaygının durdurulmayacak ve hayatınızı etkileyecek seviyeye geldiğini düşünüyorsanız, kesinlikle alanında uzman bir psikologdan randevu almanızı tavsiye ederim.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir