Sorumluluk Sahibi Nasıl Olunur?

Sorumluluk Sahibi Olmak

Sorumluluk sahibi olmak, özgün bir kişilik için gerekli bir koşuldur diyebilir miyiz? Bence gayet denilebilir. Özgün bir kişiliğin yanı sıra, kariyerimiz, hayatımızın diğer dalları ve sekmelerinde de “sorumluğun” oldukça önem arz ettiğini düşünüyorum.

Belki de daha sorumluluğun S’sinden dahi tutamadınız. Belki de hayatın çok başında veya hayatın neresinde olduğunu düşündüğünüz bir andasınız. Neler desem de, sizin bu sorumluluğa karşı bilincinizi artırsam diye düşündüm durdum. En sonunda kalbimin ötelerinden, zihnimin yapraklarından bir yerlerden, geçmişi anımsadım.

Geçmiş bana 17-18 yaş dönemimdeki Halit’i anımsattı. Uçar kaçar biriydi kendisi; ne kendini bilir, ne sorumluluğunu ne de ne yapması gerektiğini.

Bir özelliğini söylemek isterim: Sadece ve sadece “tek bir özelliğiyle” keşfetti kendini. Soru sormayı severdi; kısacası düşünenlerdendi. Tutunamayanlar okur, tutunmak için bir yol olduğunu anlatırdı kendine.

Yani sevgili okur, kısacası sorumluluk sahibi olmanızın nedenleriyle birlikte “kendinize” bir bilinç yüklersiniz. Hemen konuya girdim, aklınızı karıştırmadan, bu başlık altında ilerleyelim.

Sorumluluktan kaçmak, insanın kendisine ihaneti olur.

Nasıl Sorumluluk Sahibi Olunur?

Sorumluluk sahibi olma hedefindeyseniz, verdiğim tavsiyeler en azından sizi fikir sahibi edecektir. Yapmanız gerekenler hakkında bilgi sahibi olduktan sonra, onları uygulamaya başlamayı ertelemeyin. İşte sorumluluk sahibi olmak için yapmanız gerekenler:

1.Sorumluluğun sırtınızda bir yük gibi gelmesindeki temel sebebi bulun.

Sorumluluk size göre bir dert mi? Sorumluluğa ne gözle baktığınız bu noktada önemli; sorumluluğa baktığınız açıyı değiştirmeniz ve onu daha anlamlı şeylerle bağdaştırmalısınız.

Yani sorumluluğa şu şekilde bakmanız daha mantıklı olacak: Güzel ve istediğim günler için, sorumluluk sahibi olmayı kabul ediyorum. Biliyorum bazen zorlanacağım ama bu zorluklara asla pes etmeyeceğim.

Bu tarz cümlelerle kendinizi telkin edip, sorumluluğun anlamını şekillendirebilirsiniz.

2.Sorumluluğun ne olduğunu öğrenin.

Sorumluluk size göre ne? Bazı zorunluluklarımızı hayatın içine katıp, onları kabullenmeliyiz. Sorumluluktan kaçmaktan hiçbir zaman fayda göremezsiniz. Çünkü elbet bir gün, sorumluluk sahibi olmak “zorunda” kalacaksınız. Bu zorundalık damgasıyla yaşamaktansa, sorumluluğu öğrenmek ve kabul etmek çok daha kolay.

3.Sorumluluğa karşı bir farkındalık oluşturun.

Henüz sorumluluk sahibi “olmaya” alışkın olmayan bünyeniz ve beyniniz, size birçok bahane üretecek. Ve bu bahaneler sonucunda sorumluluklarınızı ertelemeye ve reddetmeye meyilli hale geleceksiniz. İşte bahsettiğim bu anlarda, gerçekten de iradenizi ortaya koymalısınız.

Kendinizi ve hayatınızı şekillendirebilmek için “beyninize” sahip çıkmalısınız. Beyninize karşı koymaya ve sorumluluklarınızı yerine getirmeye başladıktan sonra ne kadar bu duruma aşina olduğunuzu göreceksiniz.

4.Sorumluluk almayı alışkanlık haline getirin.

İlk hedefiniz sorumluluk almak olsun. Sorumluluk aldıkça ve bu duruma alıştıkça, ne kadar değiştiğinizi ve bu değişim sonucunda ne kadar pozitif durumlarla karşı karşıya kaldığınızı göreceksiniz.

5.Sabretmeyi ve dirayetli olmayı bilin.

Denilen gibi: Her işin başı sabır. Efendim bir anda kimse kimseye bir şey öğretemez; ancak uygulandıkça ve bu konuda tecrübelendikçe bir şeylere ulaşabilirsiniz. Bu hayattaki her şeyde böyledir. Bu sebepten dolayı sabretmeyi ve dirayetli olmayı bilmelisiniz.

İşte tamda bu aşamada “iç motivasyon” devreye giriyor. Eğer kendinizle aranız iyiyse, iç motivasyonunuzla birlikte yapamayacağınız hiçbir şeyin olmadığını çok iyi biliyorsunuzdur. Yeter ki inanın ve güvenin.

6.Küçük işlerle başlayın.

Hemen size küçük işleri tanıtıyım: Duş almak istediğinizde, üstünüzdeki tembellik sebebiyle duş almamak (En azından kendinize karşı sorumluluğunuz). Sabah erken kalkıp, ekmeği almak.

Bu tarz küçük işleri yerli yerinde yapmaya başladığınızda, diğer sorumluluklara karşı ayrı bir özgüven kazandığınızı göreceksiniz.

7.Asla şikayet etmeyin.

Şikayet ve isyan etmenin sizde faydasız olduğunu biliyorsunuz. E madem biliyorsunuz, efendim bir kez olsun “pozitife” odaklanmayı seçsenize. İşin gerçeği: Her an pozitife odaklanamasak da isyan veya şikayeti de seçmememiz gerekiyor. Bir an önce olaylara mantık gözümüzle bakıp, nasıl mücadele edileceğine karar vermek gerek.

8.Öz eleştiri yapmayı bilin.

Sevgili okur naçizane bir şey söylemek isterim: Öz eleştiri kendine yaptığın en büyük erdemliklerden bir tanesidir. Öz eleştiri yapabilme kabiliyetiyle, kendine acımasız davranmadan “iyi bir şekilde öz eleştiri” yapman, daha iyi noktalara adım atmanda sana yardımcı olabilir.

Öz eleştiri yapmalısınız. Çünkü kendinize “kör” kalmamalısınız. Kendinize kör kalırsanız, hayata ve hayatın size sunduklarına karşıda kör kalabilirsiniz.

9.Hiçbir şeyin kolay olmayacağını kendinize hatırlatın.

En azından “sorumluluk almanın” kolay olmadığını kendinize hatırlatın. Beyninizi zora ikna edebilmek için, kolay bir şey istemediğinizi ona hatırlatın.

10.İstikrarlı olmaya gayret gösterin.

İstikrar olmazsa olmazımız. Alışkanlıktan ziyade, bazen sorumluluktan kaçmayı tercih edebilirsiniz. Sorumluluğa alışkanlık kazansanız dahi, sorumluluğun ağır gelebildiği dönemlerle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Bu dönemlerde de sorumluluktan kaçmamaya çaba sarf etmeniz gerekiyor. En azından bu cesareti kendinizde bulmanız gerekiyor.

Bonus Tavsiyeler

  • Zamanınızı iyi planlayın.
  • Öz disiplininizi geliştirin.
  • Hedeflerinizi iyi belirleyin.

Sorumluluk Sahibi Olmanın Faydaları

  • Öz disiplininiz gelişir. Öz disiplini gelişen bir bireyin, hayatta gelişememesi gibi bir imkan yoktur. İradesini ve kendisini kontrol etmeyi başarabilmiş insanın, gerçekten de şimdiden “başarılı” olabileceğini söyleyebilirim.
  • Kendinizi tanırsınız. Sorumluk sahibi olmanın en iyi yanı da, sorumluluğun bir öğretici olmasıdır. Bunların yanında insanın kendiyle alakalı birçok özelliğini keşfetmesine yardımcı olur.
  • Bilinçlenirsiniz. Bilinçlendirmesindeki temel sebep, sorumluluk sahibi olduktan sonra birçok şeyin öğrenilmesiyle alakalıdır.
  • Karar verebilme kabiliyetinizi güçlendirir. Karar verirken tedirginlik veya kararsızlıkla mücadele etmeyebilirsiniz.
  • Farkındalığınız artar. Sorumluluklarına ve kendisine karşı başka bir bakış açısı yakalayan bireyin farkındalığının artmamasının mümkünatı var mı sevgili okur?
Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir