Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmak İçin 10 İpucu: Sosyal Medya Bağımlılığının Zararları

Çağın modern bağımlılığı olarak adlandırılan “sosyal medya bağımlılığı” son zamanlarda kişilerin canını sıkmaya devam ediyor. İşin garibi sosyal medyayı kullanan kişiler bağımlı olduklarını bir hayli zaman geçtikten sonra anlıyorlar. Yazının içerisinde sosyal medyanın kişi üzerindeki yarattığı tüm tepkilerden ve sosyal medyanın etkilerinden bahsedeceğim.

Sosyal Medya Bağımlılığının Belirtileri Nelerdir?

Yan başlıklara dikkatli şekilde odaklanıp sizi sonuca ulaştırmak istiyorum. Sonuçta bu konu hakkında süslü püslü laflar edip, sizin de zamanınızdan çalmaya hiç gerek yok. Ölçülü sosyal medya kullanımı günlük olayları öğrenmek ve bu olayların yanında sevdiklerimizle iletişim halinde olabilmemiz için tabi ki güzel bir fırsattır. Kabul ediyorum sosyal medya bir fırsattır! Bu fırsatı ne de güzel harcıyoruz. Ben söylenmeden konuma döneyim. İşte sosyal medya bağımlılığının belirtileri:

 • Sosyal medyada uzun süreli ve fazla zaman geçirme.
 • Sosyal medyaya girdiği zaman çıkamamak.
 • Ulaşılmadığında mutsuzluk, isteksizlik, aşırı merak…
 • Haliyle daha fazla kullanmaya başlamak.
 • Süreklilik.
 • Aşırı zihinsel uğraş.
 • Günlük yaşamdan soğuma.
 • Beyinde ödül yetmezliği. Nedir ödül yetmezliği? Sürekli reels (instagram bağımlılığı) izlemeniz ve sürekli bir şekilde daha fazlasını isteme isteğiniz.

Belirtilerini değil etkilerini merak ediyorum kardeşim, dediğini duyar gibiyim sevgili okur. Merak etme, beklentilerini yerine getirmek için buradayım.

Sosyal Medyanın Zararları Nelerdir?

Sosyal medya her yaş grubu tarafından kullanılıyor. Ancak genç kesimlerin sosyal medyayı kullanırken abarttığı aşikar bir durum. Peki sosyal medyanın sağlığa olumsuz etkilerinden ne kadar haberdarsınız? Gelin haberdar değilseniz hep birlikte haberdar olalım.

Öz Saygıya Zarar Verebilir

Sosyal medyanın fazla kullanımı ve bağımlılık haline gelmesi sonucunda öz saygınız zedelenmeye başlar. Sosyal medyada diğer bağımlılıklar gibi kötü sonuçlara sebep olabiliyor. Kendi sınırlarınızı işgal etmeniz ve sürekli sosyal medya kullanımınız diğer kişilerin beğenisini (hayranlığını) ve onayını almayı istemeye kadar gidebilir. Bu durum haliyle gündelik hayata da yansıyacaktır; yalnızca sosyal medyadan gelen bu özellik tüm hayatınıza yansır.

Bir bakmışsınız beğenilmeye ihtiyaç duymaya başlamışsınız; öz saygınız ne kadar iyi olursa olsun, sosyal medyayı uzun süreli kullanmanız halinde kendinize olan saygınız sarsılabilir. Hiç düşündünüz mü, beğenilme arzusuyla yanıp tutuştuğunuz sıra birinin sizi beğenmediğini. İlerleyen süreçte bu sorunlarla da karşılaştığınızda değersizlik duygusuyla da baş etmeye kalkacağınızı bilmeniz gerek. Hal böyleyken, kendinizi sürekli yargılamaya ve gözlemlemeye başladığınızı da hissedebilirsiniz; bu durumda benliğinizin saygı ve sevgi değerleri sarsar.

Yetersizlik Duygusu Oluşturabilir

Aktif bir şekilde paylaşım yaparken zihninizin isteklerinin farkında mısınız? Takip edilme ve beğeni kazanma isteği, beğenilmeme korkusuyla çarpışma ihtimali korkuya neden olur. Sosyal medyada kişiler en mutlu hallerini paylaşır veya filtrelerle durumu “mutluymuş” gibi yansıtırlar. Uzun süreli kullanımın ardından aklınıza şu sorular gelmeye başlayabilir, “neden bu kadar mutlular?” “ben neden bu kadar mutsuzum?” “benim hayatım ne kadar rutin” gibi sorularla karşı karşıya kalabilirsiniz. E haliyle sevgili okur, böylelikle yetersizlik duygusu devreye girer.

Sadece bu durumla da kalmazsınız örneğin; fit bulduğunuz bir kişiyi takip ediyor ve onun vücudunun fotoğrafıyla kendi vücudunuzu kıyaslayabilirsiniz. Keza herhangi bir akşam yemeği fotoğrafıyla kendi yediğiniz muhtemel “yer sofrasındaki” yemeği de kıyaslayıp üzülebilirsiniz. Bu şekilde çeşitli örnekler verebilirim ancak siz mevzuyu sanırım kaptınız.

Hayatı Kaçırma Hissiyatına Bürünebilirsiniz

Sosyal medya bir çeşit dünyayla bağ kurmadır. Ünlü birçok kişiyi takip ediyor olabilirsiniz. Bütün dünyada olup bitenler yani bütün başarı hikayeleri, kişilerin dünyayı gezme hikayeleri, kendilerini kurdukları iş yerleri, mutluluğa nasıl eriştikleri… gibi durumları da gözlemliyor ve görüyorsunuz. Sürekli bir şekilde aldığınız bu bilgilerin ardından zihinsel bir yorgunluğa uğrayabilirsiniz. Bu durum önemli psikolojik sorunları da tetikleyebilir.

Beden Sağlığına Zarar Verebilir

Uzun süreli sosyal medya kullanımı hareketsizliğe yol açıyor. Hareketsizliğin insan sağlığına birçok zararı bulunmaktadır. Bu zararlar ise:

 • Diyabet riski artar.
 • Yüksek tansiyona maruz kalabilirsiniz.
 • Ruh sağlığınız gittikçe kötüleşmeye başlar.
 • Psikolojik sorunlar ortaya çıkabilir.
 • Bağırsak ve mide problemleri yaşayabilirsiniz.

Hayal Kırıklıkları Meydana Gelir

Sürekli girmiş olduğunuz beğeni ve diğer beklentilerin ardından hayal kırıklıkları meydana gelir. Bu durumsa bahsettiğim gibi öz değer ve öz saygınızı oldukça zedeler.

Zamanınızı Yönetemez Hale Gelirsiniz

Zaman yönetiminde büyük aksaklıklar yaşama ihtimaliniz yüksektir. Öğrenci olduğunuzu varsayarsak sosyal medya bağımlılığı bir süreden sonra işlerinizi sürekli ertelemek için bir neden haline gelebilir. Bir şeyleri istiyor fakat bir türlü başlayamıyor musunuz? Sosyal medyada geçirdiğiniz dakikaları veya saatleri düşünün. Zaman yönetimini yapamamak hayat konforunuzu ve gelecek için planlarınızı mahvedebilir.

Zararlarından bahsettik; şimdi siz sormaz mısınız, “sosyal medya bağımlısı olduğumu nasıl anlarım?” diye. Tabi ki sorarsınız efendim; bundan da kısa bir şekilde bahsedeyim sonra işinize yarayacak diğer başlığa geçeceğim.

Sosyal medya bağımlısı olduğunuzu ilk olarak sosyal medyada geçirdiğiniz süreyi kontrol ederek anlayabilirsiniz. Bunun yanında sosyal ortamlarda dahi “sosyal medyada vakit geçirmeye” devam ediyorsanız veya insanlarla yüz yüze konuşmaktan uzaklaştıysanız da bu durum gerçekleşmiş olabilir. İnternetiniz olmadığı zaman yoksunluk duymaya başlamak ve mutsuzluk hissiyatı da söylediklerimin yerine geçebilir. Kendinizi analiz ederek ve yaptıklarınızı düşünerek de sosyal medya bağımlısı olup olmadığınızı net bir şekilde anlayabilirsiniz.

Sosyal Medya Bağımlılığı Nedir?

Sosyal medya bağımlılığı, kişi tarafından sosyal medyanın fazla kullanımı halinde oluşan davranışsal bağımlılığa deniliyor. Sosyal medya bağımlılığının nedenleri de alışkanlık haline gelen sosyal medyanın artık bağımlılığa ulaşmasıyla alakalı. Yani sürekli olarak sosyal medyayla uğraşan birey bir süreden sonra bu durumu hayatında önemli bir yere koymaya başlıyor.

Sosyal Medya Bağımlılığından Kurtulmak İçin 10 İpucu

Kabul ediyorum diğer nesillerden farkımız dijital çağın içinde doğmak. Dijital çağda iletişim kurmak belki farklı kılındı. İllaki sosyal medya kullanımı gerçekleştirmek istiyorsunuz; fakat ölçülü bir şekilde kullanmanız gerektiğini de kendinize hatırlatmanız gerekiyor. Sosyal medyadan ziyade telefon bağımlılığından kurtulmak istiyor da olabilirsiniz. Kısmen aynı şeyler diyebiliriz. Neyse hiç uzatmadan gelelim ipuçlarına:

1.Kendinize Ayrı Bir Alan Yaratın

Kendinize ayrı bir alan yaratmak bu yolda ilerlerken yapabileceğiniz ilk adım olabilir. Bu bağımlılıktan kurtulmak istiyorsanız internetin olmadığı bir yerde ayrıyeten aktiviteler yapmaya alışmalısınız. Bu duruma zamanla alışıp yavaş yavaş sosyal medyanın merakından ve diğer etkilerinden kopmaya başlayacaksınız. Kendi başınıza vakit geçirmek için fikir almak istiyorsanız yalnız başına vakit geçirmek yazım işinize yarayacaktır.

2.Kabul Edin

Sosyal medyaya yoğun ilginizin olduğunu gerekirse bağımlı olduğunuzu kabul edin. Böylelikle bu durumun bir sorun olduğunu algılayacak ve daha kolay harekete geçeceksiniz. Herhangi bir aktivite yapmaya başladıktan sonra sosyal medyayı aklınıza getirmemeniz gerektiğini öğreneceksiniz. Bu algıyla birlikte sorunun temelini çözebilmek için bir adım atmış olacaksınız.

3.Kullandığınız Alanları Belirleyin

Sosyal medyayı en çok hangi alanlarda kullandığınızı belirleyin. Bu alanlara örnek olarak, yatağınızın içi veya salon vs. buralardan biraz daha uzak olmaya veya o an “anı yaşayarak yanınızdakilere odaklanmayı deneyin. Alandan çıkamayacak durumdaysanız, bu alanın içerisinde sosyal medyayı çok fazla kullandığınızı hatırlayın ve odağınızı ilgilendiğiniz duruma çevirin.

4.Kullanım İçin Zaman Dilimi Belirleyin

Nasıl yani hala sosyal medyayı kullanacak mıyım? Baktınız olacak gibi değil; yavaş yavaş kopartmayı deneyin. Kendinize sosyal medyaya girmek için zaman belirleyin. Mesela akşam 7’den 8’e kadar. Günlük bir saat, ertesi ay günlük yarım saat, iki ay sonra belki hiç girmek istemeyeceksiniz.

5.Yeni Hobiler Edinin

Sosyal medya tek zevk aldığınız mecra olabilir mi? Kendinizle alakalı yapabileceğiniz birçok aktivite bulunuyor. Bunları en azından deneme-yanılma yöntemiyle belirleyerek kendinize yeni hobiler keşfedebilirsiniz. Bu durum hakkında birinci maddede gösterdiğim linke tıklayarak fikir edinebilirsiniz.

6.Telefonla Güne Başlamayın

Sosyal medya bağımlılığının yanı sıra telefona alışkanlığınızda kendinizce aşikardır. Telefona olan alışkanlık, günün sonunda ve günün başlangıcında kendini kesinlikle gösteriyor. Güne güzel başlamak için başka alışkanlıklar edinmeye ne dersiniz? Su içmek, uyandığınız an yatağınızı toparlamak, kahve içmek, duşa girmek…. Hem unutmayın, alışkanlıklarınız gelecekteki sizi belirliyor.

7.Dışarıdayken Telefonun İnternetini Kapatın

Bildirimler ne kadar dikkatinizi çekiyor? Bunun cevabını kendimden biliyorum; elin adamı zaten dikkat çekici olsun diye yapmış bunları. Boş yere değil yani; odağınızı dağıtmamak ve anı yaşamak için dışarıdayken telefon internetini kapatmanızı tavsiye ediyorum. Buradaki ipuçlarını aklınıza yer edinsin, belki isterseniz uygularsınız diye veriyorum. Umarım işinize yarayacaklar. Devam edelim.

8.Sıkılan Canınızı Sosyal Medyadan Uzak Tutun

Sıkılan canınıza sosyal medyadan daha eğlenceli şeyler olduğunu kanıtlayın. Sosyal medyanın kişiyi kendisine bağlamasındaki temel sebebin “can sıkıntısı” olduğunu düşünüyorum. Bunun içinse başta bahsettiğim gibi kendinize hobi belirleyin; zor değil, imkansız değil böyle şeyler. Benden yürüyecek olursak, canım sıkıldığında kitap okuyorum veya kendimi dışarı atmaya çabalıyorum. Zor oluyor amma başarıyorum bir şekil.

9.Günlük Tutun

Günlük derken nasıl yani? Aylıkta tutalım mı kardeş, hangi devrin elemanısın. Böyle söylenmeyin, günlük tutmanın birçok faydasının olduğu gibi sosyal medyada paylaşım yapmak yerine, kendinizle baş başa günde neler olup bittiğini fark etmek çok başkadır. Takıldığınız bir olay, düşünce, kişi, davranış, yaşadığınız zorluklar, hayata bakış açınız… özgürsünüz, bir defter içinde sadece siz ve sizin düşündükleriniz. Deneyin, denemekten zarar gelmiyor. Denedim olmadı demek var, deneseydim ne olabilirdi demek var. Karar sizin.

10.Spor Yapın

Sporun ruh ve beden sağlığına katkılarından bahsetmeme gerek yok herhalde. Spor yaparak, aynı zamanda bir uğraş ve hobi edinmişte oluyorsunuz. Spora giderken müzik dinlemek, dönüşte beslenmek vs. zaman geçirilmek için bire bir aktivitedir.

Sosyal medya bağımlılığı ile ilgili yazımda sizlerle paylaşılması gereken tüm bilgileri paylaştım. Şimdi sıra sizde “yapılması gereken” her şeyi yapın!

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir