Stres Yönetimi Nasıl Yapılır?: Yapıcı Stres Başarının Anahtarıdır

Günümüz çağında stres herkesin yaşadığı ve yaşayabileceği bir ruhsal gerginlik olarak bilinmektedir. Aslında bakarsanız, stres gerçekten de herkesin bildiği gibi birçok yönden olumsuz etkileri olan bir tepki değildir; stresin bedeni ve ruhu yorduğunu kabul ediyorum, olumsuz yönlerinin de olduğunu da. Bunu yönetebildiğinizde de inanılmaz etkilere sahip olduğunu söylemeyi kendime bir borç biliyorum. Stresin iki yönü olduğunu kabul etmekte fayda var; yapıcı ve yıkıcı olarak ikiye ayrılan stresin sürekli yıkıcı taraflarını yaşamanız belki de “stres yönetimini” yapamadığınızdan kaynaklanıyor. Hatta stresin hayatta kalabilmemiz için “gerekli” yönünün de olduğunu söylemeliyim.

Sizlere, stresi kavrayabilmeniz için “yapıcı stresten” bahsetmek istiyorum. Aslında stresin bir enerji olduğunu biliyor muydunuz? Hızlı bir şekilde zihni, bedeni ve ruhu harekete geçirdiğine şahitlik etmişsinizdir. Fiziksel, duygusal ve zihinsel birçok yüklemeye verdiğiniz tepkiler stresi nasıl yaşadığınızı gösterir. Bakıldığında stresin abartıldığı kadar kötü bir şey olmadığını da anlarız; birçok tanımının olması “kötü yönleriyle” öne çıkması stresi yönetebilmeyi göstermiyor maalesef.

Topluluk önünde yapacağınız bir konuşmayı düşünün, gideceğiniz bir iş görüşmesi, herhangi bir sunum yaparken ufak heyecanlanmalarınız ve hareketliliğiniz yapıcı stresten kaynaklanıyor. Tabi yapıcı stresin yanında yıkıcı streste mevcuttur; ne üzücüdür ki hayatlarımızda yıkıcı stres yoğundur. Bu stres bizi psikolojik olarak çöküntüye uğratmaya zemin hazırlar; uzun süren yıkıcı stres gerçekten de sağlığımızı tehdit eder. Stresin hayatımızda birçok öneminin olduğu için “stres yönetimi” yapmanın da öneme dayalı bir kavram olduğunu düşünüyorum. Stresin hayatınızda yarattığı etkilerin farkına varıp, stresi önemli kılmakta bu noktada önemli. Yani işin başında yine farkındalık yatıyor.

Stres Halinde Nasıl Tepkiler Veriyoruz?

Stres halinde çeşitli sorunlarla karşı karşıya kalıyoruz; uzun süreli stresin sonunda karşınıza çıkacak sorunlar, çarpıntı, nefes darlığı, sindirim bozukluğu, ellerde titreme, sindirim bozukluğu, gürültüye karşı aşırı duyarlık, kas ve eklem ağrıları, durgunlaşma, huzursuzluk, kayıtsızlık, unutkanlık, ilgisizlik, odak problemleri, sosyal hayatın yoksunlaşması, zihin karışıklıkları, olumsuz düşünme, olumsuza odaklanma. Hayat konforunuzu yerin dibine sokan bu sorunların farkında mısınız? Belki birazının istemsizce farkına başlamaya başlamış olabilirsiniz.

Biliyorum günün içerisinde trafik, iş, okul vs. derken stres seviyeniz artış gösterebiliyor, göstermiş olduğunuz tepkilerin yüksekliği ve stresinizin seviyesi sizin elinizde. Bunları göz önünde bulundurarak stres yönetimini düzgün yaparak olaylara tepkilerinizi değiştirebilirsiniz.

Stres Yönetimini Nasıl Yaparız?

Stres yönetimi gerekli yöntemlerin uygulanmasının ardından herkesin yönetebileceği bir unsurdur. Size uygulamanız gereken yöntemlerden bahsedeyim. Aklınızda fikir oluştuktan sonra ve yapmaya başlayınca kendi kendinize başka yönetim biçimleri de geliştirebileceğinizi göreceksiniz.

Stresli Olduğunuzu Fark Edin ve Kabul Edin

Eğer stres yönetimi yapamıyorsanız, stres halinde içinde bulunduğunuz durumun, ne kadar çaresiz gözüktüğüne pek odaklanmazsınız. Stresin neden oluştuğundan çok, bu ruh halinin derhal bitmesini beklerken kendinize zarar vermekten başka bir şey elde etmezsiniz. Stres istenildiğinde fark edilebilecek bir gerginliktir. Fark etmeye başladıktan sonra stresli olduğunuzu kabul etmekte önemli bir etken, stresli olduğunuz halde stresli değilim değip kendinizi daha fazla strese sokabilirsiniz.

Stresin Neden Olduğunu Bulun

Herhangi bir durumdan dolayı strese girmiş olabilirsiniz. Bu durumun neden oluştuğunu “kendinize sorular sorarak” ve bu sorulara dürüstçe cevap vererek yaşadığınız stresi azaltabilirsiniz. Belki de duymak veya bilmek istemeyeceğiniz bir cevaptan dolayı strese giriyorsunuz, kim bilir belki biraz dürüstlük ve cesaretle bu işin içinden çıkabilirsiniz.

Nefes Egzersizi ve Spor

Günün belli başlı saatlerinde nefes egzersizi yapmanızı kesinlikle tavsiye ediyorum. Ancak bu söylediğimi saat başı nefes egzersizi yapmam gerek diye algılamayın. Sabah uyandığınızda, iş çıkışınızda ve uykuya dalmadan önce bu egzersizleri yapabilirsiniz. Bir diğer önerim ise haftanın en az üç günü spor yapmanızdır; kalp ritminizi hızlandırmanız ve bedeninizi hareket haline geçirmeniz zihinsel ve ruhsal sağlığınıza iyi gelecektir. Dışarıya çıkıp esnek hareketler yaparak ve yürüyüşte bulunarak da spor yapmış oluyorsunuz; bu durumu unutmayın.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir