Şükran Günlüğü Nedir?: Minnettarlığın Sırrını Keşfet

Şükran Günlüğü

Şu hayatın kahrını çekmeye niyetiniz yoksa “şükran günlüğü” tutun. Hayatın kahrı mı varmış? Diyorsanız beni sağ kroşeyle nakavt ettiğinizi bilmenizi isterim. Çünkü bu günlükle tanışmadan önce oldukça karamsar ve kararsız bir insandım. Pozitif ve kararlı bir insansanız üstüne bir de bu günlüğü tutma kararı aldıysanız, hayatınızdaki güzelliklere bir güzellik daha ekleyeceksiniz.

Bilirsiniz günlük yaşamda yaşanılan stresler, hayat koşuşturması, yoğunluk, yorgunluk… odağımız hayat olunca, benliğimizin içindeki menekşe kokulu farkındalıklarımızdan eksik kalabiliyoruz. Minnettarlıklarımızı unutup, hayatın gözüken yüzüyle boğuşuyoruz. Beni gözükmeyen yüzüne ulaştıran bu günlükle alakalı yazı yazmak; siz değerli okuyucularımın da bu günlükten çıkartacakları olmasından kaynaklanıyor.

Şükran günlüğü adındaki minnettarlığın hakkını veren bir günlüktür. Bu günlüğün birçok kişi tarafından tavsiye edilmesinin ardından ne olduğunu öğrenmek için buralara kadar geldiyseniz, kısaca günlüğün ne olduğundan, faydalarından, nasıl tutulması gerektiğinden ve çeşitliliğinin nasıl olabileceğinden bahsedeceğim.

Şükran Günlüğü Nedir?

Şükran günlüğü, kişinin günlük yaşantısına, geçmişine, kendisine ve hayatına dair “küçük, büyük” ayırt etmeksizin şükretmesi için kullanılan günlüğe denilir. Günlüğün yegane amacı hayatımıza “minnettarlık ve huzur” getirip, ruhsal huzuru mütemadiyen sağlayabilmektir.

Düşünsenize insanların bu 21. Yüzyıldan önce ne kadar derdi tasası, zorluğu veya uğraşı varmış. İnsanların demek biraz ayıp kaçıyor; atalarımızın demek istiyorum. Bu zamana kadar gelirken hiçbirinin “şu koskocaman gökyüzü ne kadar güzelmiş” demeye halleri yokmuş. Bu çağ “birey olmayı” öğretiyor; çünkü başka bir çağda birey olmayı öğrenmeyeceksiniz.

Çağ globalleşti ve tek tıkla her şeye ulaşabiliyorsunuz. Ne dünyanın temelinde baskın bir savaş var; ne bazı katliamları saymazsak katliam var. Ne güzel bir güne uyanırken “özgürlük istiyorum” diye bağırmıyorsunuz, ne de gecenin soğuğunda donarak ölmekten korkmuyorsunuz.

Anlayacağınız başkalaşmış bir bakış açısıyla bakarsak geçmişten bize biraz da “negatiflik” miras bırakılmış. Tabi ki belki de bakılacak birçok bakış açısı vardır. Ancak bu da bir gerçek.

Hep bir telaş, hep bir hayat kaygısı, endişe. Neden zannediyorsunuz? Eskiden buralar güllük gülistanlık olmadığından. Şimdi ne kadar öyle tabi ki tartışılır. Ancak çağ ortada.

Şükran günlüğü “huzurun farkındalığı” ve yorgunluğun geçici olduğunun habercisidir. Günün sonundaki tebessümdür. Yarının içindeki umudun “farkındalığı” ve geçmişteki hüznün “dersini” öğrenmektir. Tabi ki bütün bunlar günlüğün kattıklarıdır; asıl olan sizin fark edebildikleriniz ve yazıya dökebildikleriniz.

Ne denli bakış açınızı değiştirip, objektif olmaya başladıkça bu günlükten aldığınız verimi o kadar çoğaltacağınızı söylemek mümkün.

Huzurun sürekliliği gibi pozitif bir hayatında habercisi olan bu günlüğün önemini anlatmak için, faydalarından bahsetmek istiyorum.

Şükran Günlüğünün Faydaları

Şükran Günlüğünün Faydaları Nelerdir?

Şükran günlüğünün benliğinizde oluşturduğu faydaları öğrendikten sonra içinizde ayrı bir istek doğabileceğini düşünüyorum. En önemlisi de bu faydaların oluştuğunu hissedip, vazgeçmeksizin bu günlüğü yazmak. İşte şükran günlüğünün faydaları:

  • Öz farkındalığı, öz saygıyı ve öz sevgi duygularını geliştiriyor. Bu duyguları geliştirmesindeki temel sebep, günün sonunda şükran duyabildiğiniz şeylerin “daha fazla” olduğunu öğrenmenizle alakalı. Farkındalığınızı, kendinize olan saygınızı ve sevginizi bu günlük sayesinde geliştireceğinizden şüpheniz olmasın.
  • Pozitif bir zihne sahip oluyorsunuz. Pozitif bir zihin, güçlü bir yaşam demektir. Güçlü bir yapı demektir. Her şeye kötü tarafından bakmak o kadar basit ki. Pozitif bir yapıya sahip olmaya başladıkça güçlendiğinizi ve karşınıza çıkan her olayda “söylenmediğinizi” fark edeceksiniz. Yani hayat yaşanılabilir bir yer olarak gelecek.
  • Kötümserlikten kurtulursunuz. Eğer zihniniz sürekli olumsuz kodlara aşina olmuşsa; bu günlük sayesinde kodları olumluya çevirirsiniz.
  • Günlüğün getirdiği şükran duygusundan dolayı kalp rahatsızlığı yaşama riskini azalır. Yani bu günlüğü tutmak kalp sağlığına oldukça iyi geliyor.
  • Depresyon, kaygı, stres, endişe, evham vs. bu tarz kötü duygulardan fazlasıyla uzaklaşmaya başlıyorsunuz. Tabi ki her insan gibi illa ki başınıza gelebilirler. Ancak atlatması ve atlattıktan sonra tekrarlanması çok zorlaşıyor.
  • Gereksiz kibir, pasif agresiflik ve narsistlikten uzak olursunuz. Bu günlüğü tutmanın affedici özelliğinizi geliştirmesi, ego içeren davranışlardan sizi uzaklaştırır.
  • Daha kaliteli bir uykuya sahip olursunuz. Günlüğü tuttuktan sonra içinizdeki o güzel huzurla birlikte çabucak uykuya dalarsınız.

Bunca faydanın üstüne bu günlüğü nasıl tutabileceğinizden ve tutarken nelere dikkat etmeniz gerektiğinden de bahsedeyim.

Şükran Günlüğü Nasıl Tutulur?

Aslında bakarsanız şükran günlüğü tutmanın bir formülü yok. Sadece nereye yazmanız gerektiğini belirleyeceksiniz ve ardından yazmaya başlayacaksınız. Günün sonunda 3-5 cümle sıkıştırabileceğiniz bir defter veya telefonunuzun not defterine yazabilirsiniz.

Şöyle anlatayım: Günün sonunda birbirinden farklı 3-6 cümle arasında bir cümle kalıbıyla “şükür ve iyi ki” şeklinde gününüzü yazın.

Yazarken küçük düşünmeniz ve büyük düşünmeniz gerekiyor. Yani büyük tablodan da bakacaksınız; küçük tablodan da. Aklınızda yer etmesi için birçok örnek vereceğim. Ve bu günlüğün nasıl tutulması gerektiğini tamamen öğrenmiş olacaksınız.

Günlüğü tutarken aklınızın en ücra köşesinde kalmış bir rahatlık, güzellik veya iyi bir şeyi dahi günlüğe not etmenizi istiyorum. Mesela bugün iyi ki trafikten dolayı işe gecikmedim. Bu cümle aslında görmesi zor bir bakış açısı değil mi? Üretmeye ve türetmeye başladıkça, zihninizdeki pozitif kaslar hareket ediyor. Emin olun size olan katkısı zannettiğinizden daha fazla.

Şükran Günlüğü Örnekleri

1.Gün: Şükürler olsun öz farkındalığım yükseliyor. İyi ki bugün annemle güzel bir yemek yedik ve ardından iyi bir sohbet ettik. Şükürler olsun tüm vücudumu hissedebiliyorum. İyi ki Faruk’la bugün anlamlı bir sohbet ettim ve onu kusursuz bir şekilde dinledim.

2.Gün: Şükürler olsun sağlığım ve huzurum yerinde. İyi ki bugün duygularımı bastırmadım ve onları yaşamayı bildim. İyi ki bugün yürürken bir kadına yardım ettim. Şükürler olsun disiplin sahibi bir bireyim.

3.Gün: İyi ki annem ve babam birbirlerini seviyor. İyi ki annem ve babam bana küçükken ilgi göstermişler. Şükürler olsun parmaklarımı hareket ettirebiliyorum. İyi ki bana kıymet veren arkadaşlarım var.

Sevgili okur, gerisi sende.

Kısacası şöyle: Hayatınızda olan şeylere, olmayan şeylere, hayatınızdaki kişilere, yapabildiklerinize, hayatınızdan çıkardığınız kişilere, geçmişinize ve sahip olduklarınıza minnettarlığınızı gösteriyorsunuz.

Bu sayede şükran günlüğünün inanılmaz faydalarını görmeye başlayacaksınız.

Neyi çekersen, ona doğru hareket edersin. Nasıl bakarsan, öyle görürsün. Kendinize ve düşüncelerinize dikkat edin.

Karşılaştığınız sıkıntıları ve sorunları kucaklayın. Onlar için sızlanmak yerine, çözüm üretmeye bakın. Bir alıntıyla sizlerle vedalaşıyorum.

Yüzünüzü güneşe döndüğünüz zaman, gölgeler hep arkanızda kalır.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir