Şükretmenin Faydaları: Neden Şükretmeliyiz?

Günümüzde kişilerin birçok sorunun ardından hayata küsmesi, başlarına gelen problemleri büyütmesinin ardından depresyona girmeleri an meselesi oldu. Bunları görmek açıkçası artık beni şaşırtmıyor; büyüdüğümüz çağ bizi her geçen gün maneviyattan uzaklaştırıyor. En son ne zaman “kendi halinize, varlığınıza” şükrettiniz? Şikayet ve isyan etmekten psikolojik olarak yorgunluk çekmekten sıkılmadınız mı? Bu yazımda “neden şükretmeliyiz?” sorusunun cevabını tamamen açıklayıcı bir şekilde sizlere anlatacağım. Şükretmenizi gerektiren nedeni öğrendikten sonra bu kavramın bilimsel olarak sağladığı faydadan da bahsedeceğim.

Neden Şükretmeliyiz?

Bu sorunun kapsamlı bir şekilde cevabı verilebilir. Başınıza gelen olayların her birini kendinize engel olarak görür ve bunları aşmak yerine şikayet ederseniz, bulunduğunuz durumu değiştiremezsiniz. Böylece daha da kötümser olmaya ve körelmeye başlarsınız; hayat siz şikayette bulununca engelleri ortadan kaldırmaz. Bu farkındalığa sahip olduktan sonra şükretmenin temel sırlarını anlayabilirsiniz; ayrıca bu sırların her birini uygulamaya başlayacağınızdan da eminim. Şükretmek için bir olay yaşamanıza veya herhangi birini görmenize gerek yok; yaşadığınız her gün şükre değerdir. Bundan dolayı şükretmek, öz farkındalığınızı oldukça iyi bir seviyeye getirmektedir; şükretmek olaylara bakış açınızı, yaşamdan aldığınız tadı, konforunuzu, öz farkındalığınızı geliştirecek ve değiştirecektir. Neden şükretmenize verilebilecek birçok cevabın olduğunu düşünüyorum; bunlardan en önemlisini sizlere söyleyeyim. Şükretmenin bilimsel olarak da kanıtlanmış fazlasıyla faydası var; bu faydalardan yararlanmak için şükretmenizi öneriyorum.

Şükretmenin Faydaları Nelerdir?

Şükretmek, insanın kendince yapabileceği en güzel aktivitelerden bir tanesidir. Aşağıda görmüş olduğunuz gibi şükretmenin faydalarından bahsettim; bahsi geçen faydaları ayrıyeten açıkladım.

  • Şükretmenin öz farkındalığı geliştiriyor. Düzenli bir şekilde uygulanan şükretmeye bir çeşit “meditasyon” diyebiliriz. Bu sebepten dolayı farkındalığımızı geliştirmesi oldukça doğal karşılanıyor.
  • Psikolojik yorgunluğu azaltıyor. Gün içerisinde stres, korku veya yorucu birçok olayı atlatabiliyoruz; günün sonunda şükrettiğinizde psikolojik yorgunluğunuzun azaldığını hisseder ve rahatlarsınız.
  • Stresi azaltıyor. Uzmanların da söylediği gibi şükretmek stresi azaltmaktadır. Stresin oluşturduğu birçok sağlık sorununun olduğunu biliyorsunuz; stres hayat konforunuzu düşürmeye yeten bir etkendir. Şükretmeye gösterdiğiniz özenden sonra stresinizin azaldığını hissedebilirsiniz.
  • Uyku kalitenizi artıyor. Uyumadan önce şükrettiğiniz zaman vücudunuzda oluşan rahatlık ve psikolojik ferahlığın ardından uykuya daha erken dalarsınız.
  • Canlılık, enerji ve pozitiflik katıyor. Bu durumsa insan ilişkilerinize iyi bir şekilde yansıyacaktır; şükrettikten sonra kendinizi analiz ettiğinizde yoğun bir şekilde hissedebileceğiniz durumlar canlılık, enerji ve pozitifliktir.
  • Şükranlık bakış açınızı değiştirebiliyor. Bakış açınızın değiştiği gibi daha anlayışlı bir hale geldiğinizi de söyleyebiliriz.
  • Minnettarlığın bir diğer getirisi de mutluluktur. Şükretmeye başladıktan bir süre sonra mutlu olmaya başladığınızı göreceksiniz.
  • Olumsuzluğu ve kaygıyı serbest bırakır. Bu durumsa şükretmenin, ruhsal sağlığınıza da katkısının olduğunu söylüyor.
  • Depresyonu azaltıyor. Şükreden kişilerin depresyonu atlatmaları ve depresyon başlangıçlarından sıyrılmaları daha kolay oluyor.

Yukarıda da görmüş olduğunuz gibi şükretmenin insan sağlığına, psikolojisine ve ruhuna fazlasıyla katkısı bulunuyor; günün sonuna geldiğinizde, güne uyandığınızda şükretmeyi ihmal etmeyin.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir