Sürekli Mutsuz Hissetmekten Kurtulmanın 15 Farklı Yolu

Mutsuzluğunuza bir umut katıp, bu yazıyı okumaya başlamanız beni sevindiriyor. Neden diye sorma sevgili okur, sana kazandırabilme umuduyla taşıdığım bir mutluluğum var. Meselenin başı ciddiyeti kavramakta ve algılayabilmekte. Hayat rutini olarak hissedilen bir mutsuzluktan söz ediyoruz farkında mısınız? Bu mutsuzluk yeri geliyor gün içinde baş ağrısı veriyor, yeri geliyor mide ağrısı, umutsuzluk, kaygı… mutsuzluğun 1001 hali vardır. Başlı başına bir mutsuzsanız zaten diyeceklerimin üstüne birçok şey biliyorsunuzdur.

Mutlu olmayı istemek güzel. Ancak “her an mutluluk” diye bir masalın olmadığını bilmeniz gerekiyor. Unutmayın hayatın içinde var olan, geçici mutsuzluk güzeldir ve olması gerektiği gibi olur. Bu yazıyı yazan ben ne kadar mutluyum? Şimdi bırakın bu konuyu tartışmayalım, üzülen ben olurum galiba.😊

Sürekli mutsuz olma hali, umutsuzluk hissiyatından doğuyor. Umutsuzluk hissine alışan ruhunuzun her gün alarmı olduğunu ve bu hissiyatı sürekli size hatırlattığını düşünün. Alışkanlığa ve rutine bağlanan mutsuzluğun köküne indikten sonra geçmeme gibi bir durumu yoktur.

Sürekli mutsuzum naraları atıyorsanız, yazının devamında size vereceğim 15 farklı yoldan yararlanmanızı tavsiye ediyorum. Araştırdım, derledim, topladım ve oluşturduğum çizelge doğrultusunda bu taşlı, topraklı yolu nasıl geçebileceğinizden bahsettim. Diliyorum bolca farkındalıklar, bolca anlayışlar. Yorumlarda buluşalım sevgili okur.

Sürekli Mutsuz Hissetmekten Nasıl Kurtulurum?

Gün içinde yaptıklarınız, alışkanlık haline getirdiğiniz eylemler ve bunların farklılaşmış başka halleri. Bu durumların alışkanlık ve yaşam tarzınız haline gelmelerinden dolayı sürekli mutsuzluk yaşıyorsunuz. İşte sürekli mutsuz olmaktan kurtulmanın yolları:

1.Başkalarıyla Kendinizi Kıyaslamaktan Vazgeçin

Kendinizin bir tek rakibi var o kişide kendiniz. Başkalarının hayatlarıyla kendi hayatınızdan çok ilgilenmeye başladıkça kendinizi çeşitli sebeplerden dolayı yetersiz hissetmeye başlayabilirsiniz. Sosyal medyada gördüğünüz kişilerin “sosyal medyadaki kadar mutlu olmadıklarını” bilmeniz gerekiyor. Başka hayatlar hakkında yorum yapmak için bolca vaktiniz varsa, yandınız. Vaktinizi azaltın veya hiç vakit ayırmayın.

Başkaları hakkında konuşmanız size hiçbir şey katmayacak. Ancak kendiniz hakkında bir “özeleştiri” size çok şey katabilir. Bu farkındalıkla ilerlemek size büyük kazanç sağlayacak.

2.Kendinize Karşı Acımasız Davranmayın

Kendinize karşı ne zaman anlayışlı olmayı denediniz? Sizde başarısız olabilirsiniz, sizde bir şeyleri yapamayabilirsiniz, her an her şey dört dörtlük olmak zorunda değil, olamaz. Önemli olan zor zamanlarda kendinize karşı bakış açınız, davranışınız ve anlayışınızdır. Şöyle oturup bir düşünün, en son kendinizi ne zaman takdir ettiniz? Kendinizle iyi geçinmeyi öğrenmedikten sonra mutlu olma çabası biraz hayal gibi kalıyor.

Kendinizle çatışmaktan vazgeçmeli, kısacası kendinizi affetmelisiniz.

İlgili İçerik: Öz Şefkat Geliştirme Yolları

3.Mutlu Olmak İçin Sürekli Geleceği Beklemek

Altı aya kalmaz araba elimde, 5 yıl sonra evimi alır keyfime bakarım. Oh ne ala! Buradaki mesele arabayı aldıktan sonra mutlu olabileceğinizi düşünmeniz. Buradaki mesele elinize ne kadar fazla para geçerse o kadar fazla mutlu olabileceğinizi düşünmeniz. Anı yaşayarak mutlu olmayı öğrenmek ve beklentilerinizi çabalarınız doğrultusunda gerçekleştirin. Çabalarınızın karşılığını zaten alacaksınız fakat bir evinizin olması sizi 30 gün mutlu edebilir anca 1 sene boyunca mutlu olamazsınız.

Stabil bir mutluluk yok. Ancak stabil bir huzur inşa edebilmek sizin elinizde.

İlgili İçerik: Kendini İyi Hissetmenin 50 Farklı Yolu

4.Kaygı, Stres ve Endişelerinizden Arının

Söylemesi bu kadar basit biliyorum. Aslında kendinizi yönetebilmeyi öğrendikten sonra bu saydıklarımdan arınması da o kadar kolay. Sadece biraz farkındalık ve özyönetim gerekiyor. Bu iki gerekli eylemi harekete geçirdikten sonra kendinizi daha iyi hissettiğinizi göreceksiniz. Kaygı, stres ve endişe üçlüsünün belki de yaşadığınız her şeyin temeli olduğunu düşünsenize. Bunlara bir çözüm yolu aramayacak mısınız? Mutsuz olmaya bir çözüm yolu arıyorsanız, bu üçlüyü yönetmeyi de öğrenmelisiniz. Aşağıdaki linke tıklayarak, kaygı, stres ve endişelerinizden arınmayı öğrenebilirsiniz.

İlgili İçerik: Gizli Kaygı Nedir? Nasıl Fark Edilir?

5.Depresyonu ve Mutsuzluğu Yönetmeyi Öğrenmek

Nasıl yani? Mutsuzluk ve depresyon yönetilebilen bir şey mi? Aklınızda bu soruların canlandığına yemin edebilirim ama ispatlayamam. Hemen sorularınıza cevap vereyim. Evet depresyon ve mutsuzluk yönetilebilir. En basit yönetilme tekniği ise bu iki şeyi de kabul etmektir. Kabul etmenin ne kadar güzel bir şey olduğunu bir anlasanız, belki de bu kadar sıkıntı çekmeyeceksiniz. Mutsuzluğu başınızla gözünüzle, anlayışınızla karşılayın.

Depresyona girdiğiniz anı anlayın ve depresyonun gerektirdiği şeyleri yapın. Ertesi gün daha iyi olacağım algısıyla uyuyun. Sürekli depresyondayım modunda değil de ertesi gün daha iyi bir gün olacak umuduyla bu süreci atlatacağınızı düşünün.

Mutsuzluğun ve depresyonun hayatın her yerinde olduğunu unutmayın. Siz de insansınız ve herkesin yaşayabileceği şeyleri yaşıyorsunuz.

6.Sağlıklı Beslenin

Bu söylediğim iki kelime kadar basit değil tabi ki. Sağlıklı beslenmeye ilk olarak günün başında yani kahvaltıda tükettiklerinizi değiştirerek başlayabilirsiniz. Akşam yemeğinin kalorisini düşürmeli ve protein ağırlıklı beslenmelisiniz. Ayrıca su tüketiminize de dikkat etmeniz gerekiyor; günde en az 2,5 litre su tüketimi sağlıklıdır.

Sağlıklı beslenmenin ruh sağlığına ve psikolojiye inanamayacağınız kadar etkisi vardır. Kendinizi yorgun ve halsiz hissediyorsanız, beslenmenize göz atmanızı öneririm. Aksine kendinizi enerjik ve dinç hissetmek istiyorsanız da sağlıklı beslenmelisiniz.

7.Ana Odaklanın ve Memnun Olmayı Bilin.

Anı yaşamayı ne kadar kolay hale getirirseniz o kadar iyi hissetmeye başlayacaksınız. Anda kalma problemi yaşıyor musunuz? Odaklanma sorunu, mide ağrıları vs. mutsuz bir yaşam sağlıksız bir yaşamdan geçiyor. Ruh sağlığı ve psikolojinizin güçlü olması da yaşamda bir hayli önemli. Anı yaşarken üstüne memnun olmayı bilmek hayata bir erdemliktir. Hayatın farkında olmaktır. Bu bilinçle ilerlemeye alışmakta kolay değildir.

İlgili İçerik: Anı Yaşama Sanatı

8.İlişkilerinizi Güçlü Tutun.

İlişkilerinizde ne kadar dürüst ve güvenilirsiniz? Dostlarınızla veya karşı cinsle kurduğunuz bir ilişkide bağlarınız ne kadar sıkı? İlişkilerinizde dürüst ve güvenilir olmayı bilmelisiniz. Zehirli ilişkilerden kaçınmayı ve olumsuz çevreden uzak durmayı bilin.

9.Okuyun, Araştırın, Öğrenin.

Psikolojide farkındalık size mutluluk getirir. Ne kadar sorun yaşarsanız yaşayın, her şeyin bir sebebi ve oluşumu var. Şunu unutmayın, sizin yaşadığınız ve geçirmiş olduğunuz süreçleri, bir başkası da geçiriyor. Araştırıp, okudukça ve öğrendikçe farkındalığınız haliyle artış gösterecek. Böylece kendinizi yönetmeyi, kendinizle iyi geçinmeyi öğreneceksiniz.

Yeter ki yaşadığınız sıkıntıyı araştırın ve öğrenin. Araştırıp öğrenmedikçe hep zannedeceksiniz.

10.Kendine Şikayet Etmeme Bilinci Getir.

Bu zamana kadar belki pek çok şeye şikayet ettin. Sürekli zihnine şikayet kodları gönderdin. Haliyle alışkanlık haline gelen bu olay artık her olayda baş göstermeye başladı ve bunun hiçbir zaman farkında olmadın.

Ne düşünüyorsun? Sence de tam olarak böyle oldu mu? Üç kere şikayet ettiysen, dördüncüyü istemsizce edersin. Şikayet etmeme bilinciyle hareket etmeyi öğrendikten sonra olaylara farklı bakış açıları kazandırmalısınız. Her olayın şikayet edilecek bir tarafı bulunabilir. Ancak başka bir bakış açısıyla da olumlu ve güzel bir tarafı bulunabilir.

Bu söylediğim durum hakkında ciddi bir ilerleme kat etmek istiyorsanız, günün sonunda yaşadığınız kötü bir olaydan olumlu bir sonuç çıkartıp not alın. Her gün düzenli bir şekilde not aldığınızda durumların ne kadar değişkenlik gösterdiğini göreceksiniz.

11.Duygularınızı ve Kendinizi İyi İfade Edin.

İçinize kapanık veya her şeyi içine atan bir yapıya mı sahipsiniz? Belki de bu sebepten dolayı fazla kırılgan ve duyarlısınız. Duygularınızı ifade edememek kendinizi sıkıntıya sokmaya ve mutsuz hissetmenize yeterli bir sebep.

Duygularınızı ve kendinizi ifade etmeyi öğrenin. Karşınızdaki insanın kalbini kırmamak için kendi kalbinizin kırıldığını biliyor musunuz? Kimseyi incitmemeye çalışırken en çok kendinizi kırdığınızı? Bunların hepsinin farkındasınız, hala bir türlü yapamıyor musunuz? O halde size ilacımı sunayım.

İlgili İçerik: Kendini Daha İyi İfade Edebilmek

12.Kendi Değerinizi Bilen Birisi Olun.

Kendinizi sevmiyor musunuz? Kendinizi sevmiyorsanız e haliyle hayatı da sevmiyorsunuz. Öyle değil mi? Duyuyorum, saklamayın. Öncelikle bilmelisiniz ki her insan bazı dönemlerinde bu durumu yaşıyor. Öz değerinizi keşfettiğinizde geç olmamak adına yapmanız gerekenler var.

Hemen şu an işi gücü bırakıp, kendinizle aranızdaki bağı güçlendirmeye çalışın. Nasıl güçlendirmeniz gerektiğini arayın. Öz değerinizi anlamak için birçok yazı var, çeşitli uygulamalar yaparak kendinizle aranızdaki bağı güçlendirebilirsiniz. Kendi değerini bilen birisi olmaya başladıktan sonra dünyanın zannettiğiniz kadar çirkin bir yer olmadığını anlıyorsunuz. Uyandırıyım.😊

13.Her Zaman Mutlu Olmayı Beklemeyin.

Hangi insan her zaman mutlu? Hangi insanın her günü her günüyle aynı. Her insanın yaşadığı mutsuzluk, huzursuzluk veya enerjisiz günü var. Mutluluğu kendinize bir şart olarak belirlemeyin. Kendi içiniz şifa buldukça ve farkına vardıkça nelerin değişebileceğini göreceksiniz. Yeter ki okuyup, anlayın. Fark edin.

Yine söylüyorum psikoloji de farkındalık en büyük mutluluk. Ne sorun yaşıyorsanız yaşayın, araştırın, korkmayın. Yeter ki çaba sarf edin. Kendiniz için, sağlığınız ve mutluluğunuz için.

14.Her Gün Meditasyon Yapın ve Dua Edin.

Bu ikilinin önemini uygulamaya geçtikten sonra anlıyorsunuz. Belki çoğu yerde es geçtiniz ve biliyorsunuz ancak uygulamıyorsunuz. En azından olumlama meditasyonları kesinlikle yapmalısınız. Günün sonunda üç cümleyle “iyi ki oldu” dediğiniz şeyleri yazın. Hepsi farklı olsun. Namaz kılıp, namazın sonunda uzun süren bir duanın kendinizi ne kadar iyi hissettirdiğini göreceksiniz.

Test edildi, sonuç alındı, huzurlu olundu.😊

15.Hayattaki Amacınızı Bulun.

En büyük tehlike ne yapacağını bilmemektir. Ne yapacağınızı bilmiyorsanız, stres, kaygı ve her türlü olumsuz duygulara kapılma ihtimaliniz vardır. Amacınızı bilin. Hayattaki amacınız iyi insan olmak ve hedeflerinin peşinden ayrılmamak olabilir. Büyük başarılar sergilemek ve saygınlık kazanmak olabilir. Allah’a kulluk etmek olabilir.

Bu tür kriterleri kendiniz belirleyeceksiniz.

Daha fazla yazıya ulaşmak ve benden haberdar olmak istiyorsanız, sol üst köşede yer alan e-posta kısmına, e-postanızı girerek, yeni yazılarımdan bildirim alabilirsiniz. Kendinize iyi davranmanız dileğiyle, esenle kalın.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir