Takıntılı Olmaktan Nasıl Kurtulursunuz?: Takıntılardan Kurtulabilmek İçin 10 Öneri

Takıntılı Düşünceler

Bugün hemen hemen her 100 kişiden 2 ila 3’ünde bulunan bir psikolojik rahatsızlıktan bahsedeceğim. Gün geçtikçe popülerliği artan ve kişilerin merak ettiği takıntının ne olduğunu, neden oluştuğunu, belirtilerini ve temellerini yazının içinde göreceksiniz. Bu sorunla alakalı birçok yazıda uygulanması gereken yöntemlerden bahsedilmediğini gördüm. Her yazıda hangi tedavi yöntemlerinin uygulanacağı söyleniyor; fakat ilk olarak yapılması gerekenlerden bir haber yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorum.

Takıntılı düşüncelerin nasıl geçmesi gerektiğinden özellikle bahsedeceğim. Tarif edeceğim yöntemlerle, en azından bir kişiye dokunabilsem ne mutlu bana.

Bu yazıda bu rahatsızlık hakkında bilinmesi gereken her şeyi öğrenmenizin yanında, rahatsızlıktan nasıl kurtulabileceğinize dair yöntemlerden de söz edeceğimi şimdiden bilmenizi istiyorum. Haydi gelin obsesif kompulsif bozukluğun en derinlerine kadar inelim.

Takıntı Nedir?

İlk olarak obsesyonun ne olduğundan bahsedeyim. Obsesyon, takıntılı düşüncelerin temel adına denilmektedir. Kompulsiyon ise bu düşüncelerin zihne girmesine engel olamama haline denilmektedir. Anlayacağınız, obsesif kompulsif bozukluk evham, endişe ve takıntı üçlüsünden oluşan ve kontrol edilemeyen bir psikolojik rahatsızlıktır.

Takıntılarınızdan önce endişelenmeye başladığınızı hiç düşündünüz mü?

Bu sorunla karşılaşan kişilerin kontrol edemediği takıntılarla mücadele ettiğini görebiliriz. Aslında bakarsanız, mücadele etmeye çalıştıkça daha derin bir gafletin içine düşüldüğü söyleniyor. Ne kadar kurcalanırsa, o kadar hastalandırıyor.

Nedir sorusunun cevabını hakkıyla bıraktıktan sonra obsesif kompulsif bozukluğun türlerini öğrenmenizi istiyorum. İşte takıntı çeşitleri:

 • Bulaşma ve temizlik takıntısı.
 • Kuşku takıntısı.
 • Kontrol takıntısı.
 • Cinsel içerikli takıntı.
 • Dini takıntılar (vesveseler)
 • Simetri-düzen takıntıları.
 • Sayma takıntısı.
 • Biriktirme ve saklama takıntısı.
 • Engellenemeyen kötü düşünce takıntısı.

Bu takıntı çeşitlerinden belki hangi takıntıya bağlı olduğunuzu anlamamış olabilirsiniz. Bu durum normaldir ancak bilmenizde fayda var diye yazıda yer vermek istedim.

Takıntının Belirtileri

Günlük yaşam konforunuzun zedelenmeye başladığını hissedince yani engellenmeye başladığınızı düşününce bu rahatsızlığın gerçekleştiğini anlayabilirsiniz. Şimdi aklınızda takıntılı olduğumu nasıl anlarım? Gibi bir soru varsa da öğrenmiş olacaksınız. Hemen geçiyorum belirtilere:

 • Kirlenmeye karşı duyarlılık.
 • Kirlenme korkusu.
 • Kendisinin veya değer verdiği kişilerin zarar göreceğini düşünme.
 • Düzensizliğe karşı aşırı duyarlılık. Dağınık bir odada stres duyma.
 • El sıkışmaktan rahatsız olmak, sürekli sabunla elini yıkamak, aşırı temizlik yapmak.
 • Sürekli duş alma isteği.
 • Sürekli kontrol etme ihtiyacı duyma.
 • Sürekli bir şekilde bir şeyleri sayma.
 • Kötü ve olumsuz düşünme.
 • Rahatsız olabileceği her şeyi düşünme eğilimi.
 • Önemsiz düşünceleri aklına takıp büyütme.
 • Aşırı düşünerek kendini bunaltma.
 • Sürekli bir endişe, stres ve kaygı hali.

Bu belirtilerin bazıları belki de sizde var. Korkmayın, sadece ne yapılması gerektiğini ve çözümü arayın. Obsesif kompulsif bozukluk, herkesin başına gelebilecek bir psikolojik rahatsızlık. Takıntılı düşüncelere maruz kalıyorsanız, obsesif kompulsif bozukluğu da geçirme ihtimaliniz var. Bu rahatsızlığı da yazımda anlatıyorum.

Bu rahatsızlığı yaşayınca ne aşağılık oluyorsunuz, ne başkaları sizi küçümsüyor. Bilmeniz gereken tek şey, bu rahatsızlığın gerekli şartlar altında ve uygulanan yöntemler dahilinde çözülebileceği. Sizinle aynı durumda olan birçok hasta bazı yöntemler sayesinde bu hastalıktan kurtuldu.

Takıntılı Olmanın Nedenleri Nelerdir?

Pekiii ne olduğundan bahsettik, belirtilerinden bahsettik, türlerinden bahsettik. Sırada ne var? Bu rahatsızlığın muhtemel nedenleri. İşte takıntının nedenleri:

 • Genetik nedenlere bağlı olarak kişiler bu rahatsızlığı yaşayabilir.
 • Beyin işlevinde bozulma. Bu bozukluklar beyinde çok fazla vakit geçirilmesi ve yanlış düşünmeyle alakalandırılıyor.
 • Serotonin azlığı veya düzensizliği.
 • Erken yaş deneyimleri. Yani çocuklukta görülen şiddet, yaşanılan travmalar.
 • Çevresel birçok faktör. Değer verilen herhangi birinin ölümü, çalışılan işten bunalma ve aşırı mutsuzluk vs.
 • Kişisel özellikler. Ne kadar titizsiniz? Kuralcı mısınız? Ayrıntılara önem verir misiniz? İnce ruhlu bir insan mısınız?

Bu nedenlere bağlı olarak OKB geçiriyor olabilirsiniz.

Asıl aranan kısma geldik mi sevgili okur? Geldik geldik. Tren kaçmadı merak etme. Sırada bu psikolojik rahatsızlıktan kurtulmanız için uygulamanız gereken yöntemler var. Bilinçli bir şekilde bu rahatsızlıkla mücadele etmeye başladıktan sonra işlerin o kadar da sarpa sarmadığını göreceksiniz. Tabi ki bu rahatsızlık ilerlediyse ve durdurulmayacak hale geldiyse alanında uzman bir psikoloğa başvurmanız sizin için daha doğru olur.

Doktora gitmekten çekinmemeniz gerekiyor. Kimse size deli muamelesi yapmayacak; çünkü yaşadığınız sıkıntı her insanın başına gelebilecek cinsten bir sıkıntı. Belki çok naif bir kişilikte, belki çok sert bir kişiliktesiniz. Bu durumun artık eziyetten başka bir farkı kalmadıktan sonra psikoloğa gitmek yerine, başlangıç seviyesindeyken gitmek sizi rahatlatır.

Takıntılı Düşünceler

Takıntılı Düşünceler

Takıntılı Düşüncelerden Kurtulmak İçin 10 Öneri

Söyleyeceğim bu 10 önerinin kaygı bozukluğu ve aşırı düşünen kişilere de oldukça iyi geleceğini düşünüyorum. Unutmayın ki, yazılı bir metinden alabileceğiniz en fazla verimi almanızı istiyorum. Size saçma sapan yaparsanız kesin kurtulursunuz garantisi vermeyeceğim. En azından yönetebilir ve en hafif yarayı almanıza yardımcı olabileceğimi düşünüyorum.

Takıntı haline getirdiğiniz “fazla düşünme” ve “rahatsız edici düşünceleri” esas alarak hareket ettiğim çözüm önerilerini, uyguladıktan sonra faydasını göreceğinize emin olabilirsiniz. İşte takıntılardan kurtulmak için yapmanız gerekenler:

1.Takıntılı Düşünceleri Kabul Edin.

Aklınızın kenarından durup durmadık yerde gelen o anlamsız düşünceleri kabul edin. Bu durumun bir sorun olduğunu bilin ve kaçmayın. Kaçtıkça peşinizden gelen ordunun büyüyeceğinin farkında olmanız gerekiyor. Bu durumdan ancak bilinçli bir şekilde kurtulabileceğinizi bilmenizi istiyorum. Merak etmeyin, göründüğü kadar zor değil. Geçeceğine ve kendinize inandığınız sürece hiçbir problem yok. Sadece bu durumun bir süreç olduğunu kabul edin ve söyleyeceklerimi yapmaya özen gösterin.

2.Aklınıza Gelen Düşünceleri Kağıda Yazın.

Bu düşüncelerin kağıda geçirilmesi, size bir nevi terapi gibi gelecektir. Kağıda yazdığınız düşüncelerin ne kadar anlamsız olduğunu görünce ve bu düşüncelerin kağıda yazdıktan sonra kaybolduğunu görünce rahatlayacaksınız.

3.Zihninizi İzleyin ve Anlayın.

Kendinizin terapisti ve psikoloğu olmanız için “kendinizi anlamanız” gerekiyor. Kendinizi ne kadar iyi anlarsanız o kadar iyi problemlerle baş etmeye başlarsınız. Bu duruma da “özyönetim” adının verildiğini söylemeden geçmeyim. Özyönetiminiz ne kadar iyi ve bilinçli olursa kendinizi o kadar iyi tamamlarsınız. Kendinizi izleyin ve anlayın. Takıntılı düşüncenin geldiğini fark edin ve onu önemsemeyin çünkü önemserseniz büyür, önemsemezseniz küçülür. Anlayacağınız büyük görürseniz büyür, küçük görürseniz küçülür.

Durup durmadık yerde gelen saçma sapan iki düşünceden ibaret olmadığınızı biliyorsunuz. O iki saçma sapan düşüncenin, sizin düşünceniz olmadığını da biliyorsunuz. Beyninizde kalmış kötü kodlardan ibaret olan düşünceleri umursamamayı ve onların size ait olmadığını bilmeniz gerekiyor. Yani “takıntılı düşünceleri” tanıdıktan sonra size zarar veremeyeceğini onlara göstermelisiniz.

4.Olumsuz Yerine Olumluya Odaklanmak

Geçmişten zihninizde kalan kötü kodlar sonucunda, her olaya kötü tarafından bakıyor olabilirsiniz. Bu durumun düzelmesinin de zaman aldığını bilmeniz gerekiyor. Zaman alsa da “kötümser” olabildiğiniz gibi “iyimser” olabileceğinizi de inanmanız gerekiyor. Zihne söylediğiniz iki olumlu cümleyle, iki olumsuz cümlenin arasında dağlar kadar fark oluşur. Bu iki olumlu cümle zamanla kendi alanını büyütür ve size olumlu kodlar sunmaya başlar. Olumlu düşünmenin birçok tekniği var ve bu tekniklerin ardından olumlu düşünememe imkanınız çok az.

Olumsuzluktan kurtulmak istiyorsanız kesinlikle Olumlu düşünme teknikleri nelerdir? yazımı okumalısınız. Takıntıları tanıdık, fark ettik, şimdi kendimize alan ayırma vakti.

5.Takıntılı Düşünceleri Gözünüzde Büyütmeyin ve Korkmayın.

Takıntılı düşüncelerden korkmaya başlarsanız sizi kendilerine daha çok çektiklerini göreceksiniz. Unutmayın bu sorunu yenmenin tek çaresi bilinçli bir şekilde hareket edebilmek. Bilinçsizce bu düşüncelerin kendiniz tarafından söylendiği inancına sahip olursanız, işin içinden zaten çıkamazsınız.

Bu durumla alakalı da İç sesi susturmanın yolları yazımı okumanızı tavsiye ediyorum.

6.Sağlıklı Uyku Uyuyun.

Uyku düzeninizin bozulmasının nedeniyle, uykuya dalmakta zorluk çekiyor olabilirsiniz. Bu düşünceler tam da uyurken yakanızdan düşmeyebilir. Gece uyumamak yerine gece uyumayı tercih etmelisiniz. Bu durumu uygulayabilmek için gün içinde fazlaca kendinizi yormanızı ve gece uyumanızı istiyorum. İnanın sağlıklı uykuya geçiş yaptıktan sonra takıntılı düşüncelerin azaldığını hissedeceksiniz.

İlgili İçerik: Sağlıklı uyku için yapılması gerekenler kesinlikle okumanızı tavsiye ediyorum, işinizi fazlasıyla görecek bir yazı.

7.Spor Yapın.

Bunu neredeyse her psikolojik rahatsızlık veya ruh sağlığıyla alakalı bütün konularda söylüyorum ve söylemekten de vazgeçmeyeceğim. Hem bilimsel hem bu sorunları yaşayan kişilerin söylevleri olarak spor yapılması gerektiği söyleniliyor. Bedenen, ruhen ve psikolojik olarak tamamen sağlıklı olmak istiyorsanız her gün veya haftada 4 gün spor yapın. Spor yapmanın birçok faydası var, bu artık her kesim tarafından bilinen bir durum.

Spor yapmak demek, illa 1.5-2 saat sert fitness idmanları demek değil. Tabi ki fitness yaparsanız daha faydalı bir spor olacaktır. Ancak durumunuz yoksa bile yarım saat veya bir saat yapacağınız tempolu yürüyüş ve vücut antrenmanları da işinizi görecektir.

8.Boş Durmaktan Kaçının.

Ne kadar boş durursanız o kadar gereksiz düşünceyle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumun uğraşsız olduğunuzla alakalı olduğunu söyleyebilir miyiz? Tabi ki söyleyebiliriz. Meşgul olmayı öğrenmeniz gerekiyor, hayat bir öğretmen, bizse öğrencileriz. Hayattan öğreneceğiniz ne kadar çok şey var öyle değil mi? Hadi sizin resmi öğrenci olduğunuzu varsayıyorum. Boş durmayıp da ne yapalım dediğinizi duyar gibiyim. Ancak yapılacak birçok şey varken boş durmayı seçmemelisiniz. Kendinize alan yaratıp, kendinizle vakit geçirmeyi öğrendikten sonra boş durmanın çok anlamsız geldiğini göreceksiniz. Tabi ki bu durum içinde sizi yalnız başınıza bırakmayacağım, bir içerikle geleceğim.

İlgili İçerik: Yalnız başına vakit geçirmek

9.Kendinize İyi Davranmayı Öğrenin.

Herkesi motive ediyor, güzel davranıyor ve gaz veriyorsunuz. Kendinize ne kadarını yapıyorsunuz? Kendinize karşı acımasız davrandığınızı düşündüğünüz veya hissettiğiniz oldu mu? Bu durumu bilinçsizce de yapıyor olabileceğinizden bahsediyorum. Bilinçli bir şekilde kendinize iyi davranmayı öğrenmelisiniz. Kendinizi ihmal ettiğiniz ve önemsiz hissettiğiniz için bu düşüncelere zemin hazırlamış olabilirsiniz. Küçüklükten kalma değersizlik hissiyatı, kendini sevememe vs. durumlarından kurtulmanız gerekiyor.

İlgili İçerik: Öz şefkati geliştirmenin yolları

İlgili içerik: Kendinle barışık olmak

10.Kötü Alışkanlıklardan Kurtulun.

Uyuşturucu çeşitleri ve alkol ruh sağlığını ve psikolojiyi olumsuz yönde etkileyebiliyor. Bu kötü alışkanlıklar sizin takıntılı birisi olmanıza zemin hazırlayabilir. Söylendiği kadar kolay olmadığını biliyorum fakat sizde bu alışkanlıkları bırakmanız gerektiğinin farkındasınızdır. Araştırın, isteyin ve kararlı olun.

Bütün bu söylenilenlerin ardından etki durumu azalmayan takıntılı düşüncelerin ve OKB rahatsızlığının tam teşhis çözülebilmesi için çareyi uzman psikologlarda aramayı unutmayın. Buradaki amacım size gerekli farkındalığı ve bilinci kazandırdıktan sonra “kendinizi yönetebilmeyi” göstermek. Kendinizle alakalı fikir sahibi olduktan sonra bazı durumlarda bu tür sorunları atlatabildiğinizi göstermek. Hele ki rahatsızlığı ilerlemeyen henüz rahatsızlığının başında olan kişiler için yararlı bir içerik olduğunu düşünüyorum.

Takıntılı düşüncelerin OKB sayılabilmesi için günlük yaşamınızda zorlanmaya başlamanız ve konforunuzun aşağı seviyelere inmesi gerektiğini unutmayın. Herkes ihtiyaç duyduğu kadar düşünebilir ve akıl yürütebilir. Bu durumu içselleştirmemeniz gerekiyor. Umarım biraz olsun yardımım dokunmuştur, sağlıklı günler diliyorum.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorum

 1. Hazal dedi ki:

  Takıntılarım çok ama önerilerinizi deniyicemm

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir