TEMBELLİK NASIL GEÇER: Zamanını Ne Kadar Doğru Yönetiyorsun?

Gün içerisinde yatağın rahatlığına aşık olduğunu hiç düşündüğün oldu mu? Yapman gereken bir işi ertelemek “tembellik” adlı sorunsala neden oluyor; düşüncelerinle kendini ne kadar halsiz bıraktığının farkında mısın? Zaman uçsuz bucaksız geçip gidiyor. Zamanını doğru yönetemeyen birçok insanın başarısız dolu hayatları içerisinde yenilgiye uğradığını biliyor muydun? Tembelliğin nasıl geçeceği konusunda fikir sahibi olabilmeniz ve zamanınızı gerektiği gibi yönetebilmeniz için bu yazının size yardımcı olacağından şüpheniz olmasın. Tembellik zihinden başlıyor, siz “ben üşengecim!” diye ısrar ederseniz, üşengeç olmaktan kurtulamazsınız; sizlere tembelliği ele alarak araştırdığım birçok meseleden bahsedeceğim. Hazır mısınız? Yoksa çoktan okumaya mı üşendiniz. Bu yazıya ayıracak bir on dakikanız olduğunu biliyorum; o yüzden hazır okumaya başlamışken bırakmayın derim.

Ertelemeyin

Gün içerisinde yapmanız gereken küçük olayları kafanızda büyütüp daha sonraya bıraktığınızı, emin olabilirsiniz ki biliyorum. Tembelliğin en kolay yolu olan “ertelemek” günden güne dolaylı yoldan sizi etkilemeye devam ediyor. Ertelemeye alışmaya başladığınız zaman her olayda beyninize gelen “boş versene acelesi mi var?” mesajını duyduğunuzu biliyorum. Bu sebepten dolayı ilk olarak ertelemeye olan alışkanlığınızı bitirmemiz gerekiyor; bu alışkanlığı bitirmenin ilk adımı küçük işleri tamamlamaktır. Bu işlere en basit örnek ekmek alınması olabilir; her gün ekmek almaya ertelemeden gitmeye başlayabilirsiniz. Bundan hariç birçok örnek verilebilir; aklınızda tutmak yerine bu işleri yerine getirmeye başladıktan sonra göreceksiniz ki “erteleme” alışkanlığınız kaybolmaya başlayacak. Üşengeçliğinizi birçok bahaneyle süslemeniz çok basit bir eylemdir; üşengeç olmadığınızı hem kendinize hem de beyninize ispatlamanız için verdiğimiz örnekleri uygulayabilmeniz gerekiyor.

Yapılacaklar Listesi Oluşturun

Liste oluşturmak, programlı yaşamak size gerçekten zor gelebilir. Ben her yerde söylendiği gibi “programlı yaşamalısınız!” “hedeflerinizi adım adım yazın!” diye size diretmeyeceğim. Bu konuda size yardımcı olmak adına küçük listeler yapmanızı önereceğim. Gün içerisinde size “bu da var ya!” dedirten durumların listesini yapın; bunları bitirmeye koyulun. Üstünüzden anlamsız bir yükün kalktığını göreceksiniz; halbuki bu durumlar günlük rutin olan şeylerdir. Üstünüzden yük kalkmasının tek sebebi de tembelliğe olan aşinalığınızdandır. Gerçek manada bunları gerçekleştirmeye başladıktan sonra tembellikten adım adım kurtulmaya başladığınızı sizde göreceksiniz. Şunu da söylemeliyim ki zamanınızın ne kadar kıymetli olduğunu unutmanız, zamanınızı yönetememeniz ileriki dönemlerinizde büyük problemlere yol açabilir.

İç Motivasyonunuzu Harekete Geçirin

Gün içerisinde kendinizi kötü hissettiğiniz zamanlar oluyor mu? Depresyon başlangıçları buhranlardan, depresif ruh hallerinden kurtulmayı planlıyor musunuz? Gün içerisinde yaşadığınız stres, sıkıntı veya problemlerin ardından ruh halinize de kötü yönde etki ediyorsunuz. Bunların başınıza geldiğini kabullenip, kendinizi motive etmek oldukça zor bir durum olmalı; bu sebepten dolayı tembel ve üşengeç olmaya, hantal kalmaya başlıyorsunuz. İç motivasyon için kendinizle aranızın da iyi olması gerekiyor; iç motivasyon her gün meditasyon şeklinde dahi uygulanabiliyor. Kendinize verdiğiniz motivasyonla birçok olayın veya durumun üstesinden geleceğinizden emin olabilirsiniz.

Dikkatinizi Dağıtmayın

Gün içerisinde odağınızı kaybettiğiniz anlara şahit oluyor musunuz? Bu sorunun cevabını da gözlerinizle doğruladığınızı gördüm sevgili okuyucu. Psikolojik olarak bir duruma odaklanmak, tam tamına dikkatini vermek oldukça kolay gözükebilir; ancak ciddi manada odak problemi olan kişiler 15 ila 20 dakika sonra durumlardan kopabiliyorlar. Odak problemi yaşıyorsanız aşağıdaki maddeleri uygulayıp, odak sorununuzu bir sorun olmaktan kurtarabilirsiniz.

  • Meditasyon yapmayı deneyin. Gün içerisinde 5 ila 10 dakika meditasyon yapmanız odaklanmanıza yardımcı olabilir.
  • Bir durumun içerisine odaklanmanız gerekirken dikkatinizi dağıtan ve aklınıza gelen düşünceleri kağıda yazın. Böylece bunların tamamen farkına vardıktan sonra beyninizde herhangi bir soru işareti kalmayacak.
  • İlgilendiğiniz Durumla ilgili düşünce haritası oluşturmayı deneyin. Durumla ilgilendiğinizi beyninize de kanıtlayın; böylelikle odak problemini ortadan kaldırabilirsiniz.
  • Egzersiz yapmayı ve dinlenmeyi unutmayın.
  • Diğer insanlarla olan iletişiminizi güçlendirerek de odağınızı artırabilirsiniz.
Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir