Ters Psikoloji Nedir? Ters Psikoloji Nasıl Yapılır?

Ters psikoloji, strateji adı altında yürütülen bir durumun, istek doğrultusunda farklı bir davranış sağlaması gayretine denilebilir. Hayatta herkesin fark etmeden de olsa kullandığı bir yöntemle karşı karşıyasınız.

Gerek motivasyon anlamında gerekse manipüle anlamında birçok yerde kullanıldığı aşikar. Size bu yazıda ters psikolojiyle alakalı bilmeniz gereken her şeyden bahsedeceğim. Araştırmalarım sonucunda edindiğim kapsamlı bilgileri aktarırken, ne kadarda keyifliyim bir bilseniz.

Stratejilerde, bazen iş yerlerinde, kontrolcü ebeveynlerde vs. kullanılan ters psikolojiyi tek bir örnekle açıklamama müsaade edin: Sakın buraya tıklamayın! Yazısı olan bir link görmüşsünüzdür. İşte tam olarak ters psikoloji budur. Aslında bu yazıyla size merak uyandırıyor ve çoğunuz mesaja tıklıyorsunuz. Bazen ters psikoloji çok iyi yerlerde ve iyi zamanlarda kullanılabilir. Ancak kullanılmaması gereken yerlerde vardır.

Söylediğim gibi aslında ters psikoloji çok iyi bir manipüle yöntemidir. Yeri geldiği zamanda inanılmaz bir motivasyon yöntemi de olabilir. Hayatın her sahnesinde olabilecek bir yöntemden bahsediyorum.

Ters Psikoloji Örnekleri

Ters psikolojiye dair birçok örnek vereceğim. Bu örneklerin ardından tamamen ters psikolojinin ne olduğuna ve neden kullanıldığına hakim olacağınızı düşünüyorum. İşte ters psikolojiye ait örnekler:

 • Sınava girecek olan bir öğrenciye “sen zaten sınavdan geçemeyeceksin, sınavdan geçme şansı çok az!” gibi sözlerle onu sınava motive etmek için ters psikoloji uygulamak. Örneklerin başında bu örneği verdim. Çünkü ters psikolojinin bazen motivasyon kaynağı olabileceğini de göstermek istedim. Bu durumda kişi hedefine ulaşmak için hırs ve azim yapabiliyor.
 • Pazarlama ve satış stratejilerinin tümü. Ters psikoloji yaparak birçok mal satabilir veya satın alabilirsiniz. Mal ve satış hizmetleri genellikle ters psikolojiyle yönetilir. Anlaşma sağlamak istediğiniz birine “bana fazla geldi, kalsın” diyerek belki de karşınızdaki kişiyi anında ikna edeceksiniz.
 • Ebeveynlerin sürekli bir şekilde çocuklarına ters psikoloji yaptıkları görülüyor. İllaki rastlamışsınızdır. Bir çocuğa yapmaması gerektiğini söyleyip, çocuğu o yapmaması gereken şeye teşvik eden birçok ebeveyn var.
 • Bu oyuncakları kesinlikle toplayamayacağına eminim. Diyen bir annenin çocuğuna haliyle oyuncakları toplatması.
 • Romantik ilişkilerinizde de illaki ters psikolojiye denk gelmişsinizdir. Birbirinize söylemek istediğiniz şeyleri söylemek istemediğiniz için farklı bir şekilde belli etmeye çabalarsınız. Bu duruma da ters psikoloji deniliyor.

Ters psikoloji örneklerinden sonra ne de cin oldunuz öyle değil mi? Yok yok cinlikle bir alakası yok; sadece biraz iletişimde taktik.

Ters Psikoloji Nasıl Yapılır? Ters Psikoloji Teknikleri Nelerdir?

Ters psikoloji nasıl uygulanır? Ters psikolojiyi yapabilmekte tabi ki biraz kabiliyet gerektiriyor. Karşındaki kişiyi tanıma vs. bunları geçiyorum. Öyle bir hareket yapacaksın ki karşındakinin algısıyla oynayacaksın. Maddeler halinde yapmanız gerekenleri vereyim.

 • Ters psikolojiyi yaparken karşınızdaki kişinin yapması gereken bir şeyi “kesinlikle yapmamalısın” demeniz gerekebilir. Yani davranışın tam tersini söyleyeceksiniz ki karşınızdaki kişide bu durum bir uyanış haline gelecek. Ebeveynlerin çocuk örneğindeki gibi “bu oyuncağı kesinlikle kaldıramazsın” dedikten sonra çocuğun oyuncağı kaldırması.
 • Karşınızdaki kişiye davranışından vazgeçmesini diretin. Kesinlikle bu kişiyle konuşmamalısın, şunu yaparsan böyle olacak tarzında konuşmalardan bahsediyorum. Verdiğim örneklerde de net bir şekilde anlaşılıyordur.
 • Bu zaten olamaz tarzında konuşun. Kişinin “zaten böyle bir şey olmaz” tarzında konuşmalarla dikkatini çekerek, onu o işe daha çok kitlersiniz.
 • Karşınızdaki kişinin yapacağı işin ne kadar zor olduğundan bahsedin. Bu zorluk karşınızdaki kişiyi cezbeder ve daha fazla hırslanır. Böylelikle kişi daha da heveslenmiş olur.
 • Karşınızdaki kişinin yapmak istediği şeyin tam tersini yapmasını söyleyin.

Ters Psikolojiyi Kimlere Uygulamalısınız?

Ters psikolojiyi uygulamanız gereken kişiler:

 • Gerekli bir şekilde kontrol etmeyi seven ve kontrolcü kişilerin üzerinde ters psikoloji uygulanırsa oldukça verimli sonuçlar alınabilir.
 • İçindeki sese daha çok kulak veren kişilere uygulanabilir.
 • Ters psikolojiyi duygusal insanlar üzerinde uygularsanız kesinlikle sonuç alabilirsiniz.
 • Kolay etkilenebilen ve hassas insanlar üzerinde ters psikoloji uygulanabilir ve sonuç alınır.
 • Maalesef ki “el alem ne der?” kaygısı taşıyan insanların hepsinde ters psikoloji oldukça iyi sonuç verir. Haliyle fazlasıyla uygulanır.
 • İlişkilerde bazen ters psikoloji yapabilirsiniz. Ancak dikkat etmelisiniz bu tarz eylemler ilişkinize zarar verebilme kapasitesi yüksek eylemlerdir.

Ters psikolojiyi uyguladığınız kişilere oldukça dikkat etmeniz gerektiğini düşünüyorum. Bu dikkat sınırını tabi ki kendiniz belirleyeceksiniz. Bu doğrultuda hareket etmezseniz karşınıza birçok sorun çıkabilir.

Ters Psikolojinin Zararları Nelerdir?

Ters psikolojiyi fazlaca bir şekilde yaparsanız, insanlar üzerinde birçok etki bırakır ve yanlış eğilimlerle karşılaşabilirsiniz. İşte ters psikolojinin dozunu kaçırırsanız görebileceğiniz zararları:

 • Ters psikolojinin tekniği bir süre sonra sizi yalancı konumuna sokabilir. Sürekli bir şekilde ters psikoloji yapmanız, karşınızdaki insanın söylediklerinizde mana aramasına neden olabilir. Bu durum zaman ilerledikçe canınızı sıkabilir.
 • Ters psikoloji yaparken sınırı tutturamazsanız, çevrenize ve kendinize zarar vermeye başlarsınız. Her şeyi dolaylı yoldan söylemeye başlarsınız ve bu durum hiçbir zaman net gösterilmeyeceğinize neden olabilir.
 • Ters psikoloji bir zaman sonra manipüle tekniği haline gelmeye başlar. Ve bu durum kişiliğinizi sarsabilir.
 • Ters psikoloji sonucunda çevrenizdeki değer samimiyetini kaybedebilirsiniz. Çünkü artık güvenilmez bir insan olmaya yakınlaşmışsınızdır.
 • İnsanlar ağzınızdan çıkan cümlelere inanmayabilirler. Yani bir süreden sonra söylediklerinizin bir önemi kalmaz.
 • İkili ve toplu ilişkileriniz bu söylediklerim sonucunda fazlaca sarsılır.
 • Kiminle konuşuyorsanız, kime bir şeyler söylüyor ve onun iyiliğini dahi istiyorsanız, bu iyilikte, söylediklerinizde sorgulanabilir. Samimiyetinize inanç kaybolur.
 • Çevreniz tarafından umursanmamaya başlayabilirsiniz.

Belki kaçırdığım zararları da olabilir. O sebepten dolayı hayatın her alanında ters psikolojiye başvurmamak kesinlikle önemli. Çok nadir uygulanmalı ve belli dahi edilmemelidir. Bir süre sonra alışkanlık haline getirilmekten de kaçınılmalıdır. Bunu da belirtmiş olayım.

Ters Psikoloji Yaparken Dikkat Edilmesi Gereken Unsurlar

Ters psikoloji yapıyorum diye başka şeyler yapmayın diye, dikkat etmeniz gereken unsurlardan da bahsedeceğim.

 • Ters psikolojiyi uygulayacağınız kişileri tanımanız bu olayda oldukça önemli. Karşınızdaki kişinin kişiliğini bilir ve hakim olursanız, ters psikolojinin o kişiye yarayıp, yaramayacağını bilirsiniz. Şu düşünceyle hareket etmelisiniz “motive ederken, onu yanlışlıkla kendine küstürmemeliyim.”
 • Ters psikolojiyle yardımcı olabileceğinizi düşündüğünüz herhangi bir kişiyi manipüle etmemelisiniz. Manipüleyle ters psikolojinin arasındaki o çizgiyi iyi kavramanız gerekiyor.
 • Ters psikoloji herkese karşı kullanılmaz. Herkese karşı kullanmayın! Zararını net bir şekilde görürsünüz.
 • Her bireyin ters psikolojiyi kaldırabileceğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Herkesin farklı bir yapıya sahip olduğunu unutmayın. Kimsenin sınırlarıyla oynamayın.
 • Ters psikoloji yaparken, imalı bir şekilde söyleyeceğiniz cümleleri ve ses tonunuzu iyi ayarlamalısınız.

Ters psikoloji bazı zamanlarda faydalı olabilen bir şey olsa da genelde kişileri yanlış uygulamaları sonucunda daha çok kötü sonuçlara neden oluyor. Bu sebepten dolayı ters psikolojiyi kesinlikle sınırlı sayıda ve uygun bir şekilde yapmanızı tavsiye ediyorum. Yeri geldiği zaman ters psikoloji yapmak yerine kişilerle iletişim kurmayı tercih etmenizi de savunuyorum.

Bir sonraki yazılarım için sol üst kısımda yer alan “abone ol” kısmına e-postanızı girip, onayladıktan sonra yazılarımı takip edebilirsiniz. Esenle kalın.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir