Uyku Bozukluğu Nedir?: Sağlıklı Uyku İçin Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Herkese merhaba, bir giriş konuşması yapmasam olmazdı değil mi? Belki de olurdu ama içten gelen durdurulurdu. Anlayacağınız pek içimden geldi. Az kalsın ocakta yemeğimi unuttuğum gibi giriş konuşmasını da unutuyordum. Ustalık gerektirmeyen fakat kaba bilgilerle de yetinilmeyecek bir konu üzerinde durdum. Umarım gözleriniz takatsizce bakakalmaz, sizlere değer katabilir ve faydalı olabilirim. Uyku bozukluğu konusunu derin bir şekilde incelememdeki sebep, konunun beni de alakadar etmesidir. Hatırlatmış olayım dedim sevgili okur, niye öyle bakıyorsun…

Öğrencilik dönemindeyseniz veya herhangi bir psikolojik sorununuz varsa uyku bozukluklarınız olabilir. Her insanın bazı dönemler, uyku durumunda aksaklıkları meydana gelebiliyor. Sizlere, bu aksaklıkların neler olabileceğini, hangi koşullar sayesinde uyku düzeni tekrar oluşturulur ve uyku bozuklukları için çözümlerden bahsedeceğim.

Aldığım notlar doğrultusunda ilerlemek, beni biraz korkutsa da kendime güveniyorum. Bu açıklamayla birlikte saman alevi gibi yükselen özgüvenime teşekkür ediyorum. Günümüzde uyku problemleri yaşamayan kalmamıştır galiba, ne diyorsun? Sende geceleri sabah ediyor musun? Sabahlar kötü, sabahlar pis diyor mu iç sesin? Bu kinayeli soruların ardından, konuma döneyim. Uyku ile zihinsel sağlık arasındaki bağ hafife alınmayacak derecede önemli bir yapıya sahip. Araştırmalarıma bakılacak olursa, zihinsel sağlığı yerinde olmayan kişilerin çoğunda uyku bozuklukları meydana geliyor. Şunu da söyleyeyim, uyku bozukluklarına gereğinden fazla uyumak ve yataktan çıkmak istememekte dahildir. Böylece şu kanaat aradığımız cevap konusunda bizi tatmin edebilir, uyku bozuklukları fiziksel ve ruhen zarar verir. Zarar vermekle birlikte yaşam kalitesini de düşürür, yaşadığınız sıkıntı ve sorunları iki katına çıkarabilir.

Uyku Bozukluğu Nedir, Neden Yaşanır?

Uyku bozukluğu, uyku kalitesinin birçok farklı sebebe dayalı olarak hızlıca “düşmesine” denilebilir. Bu sebeplerin merak konusu olduğunu varsayıyorum ve sizlere hemen neden uyku bozukluğunu neden yaşadığınıza dair maddeleri kısaca veriyorum.

 • Kaygı ve stres durumları. Stres ve kaygıdan dolayı uyku uyumakta zorluk çekebilirsiniz.
 • Anksiyete, depresyon, bipolar bozukluk hastalıkları. Bu tür psikolojik rahatsızlıklar sonucunda uyku uyuma veya fazla uyku sorunu ortaya çıkabilir.
 • Mutsuz olmak, depresyon ve zihinsel yorgunluk.

Uyku bozukluğunu neden yaşadığınızı kendinizde az çok tahmin edebiliyorsunuzdur, sebebini biliyor fakat engel olmaya çalışmıyorsanız hala içerisinde bulunduğunuz durumun etkisinde de olabilirsiniz. Ancak yazıda bu sorunun sebebini araştırdığınız için burada olduğunuzu düşünürsek, bence şimdiden toparlanmaya razı olduğunuzu kendinize kanıtladınız demektir. Tebrikler, motivasyon olarak düşünmeyin, içgüdüsel bir tebrik. (İçten gelen hakikatli tebriklerden)

Uyku bozukluğu yaşamaya başladıysanız belirttiğim bazı durumlardan etkilenebilir ve bu çerçeve doğrultusunda mutsuz olabilirsiniz. Uyku bozukluğundan önceki ruh halinizi, enerjinizi ve huzurlu anlarınızı özlediğinize de eminim.

Ruhunuzu güzel beslemek için öncelikle düzenli uyku uyumanız gerekiyor. Peki uyku düzenini sağlamak için neler yapmanız gerekiyor? Bu durumdaki çözüm yolu, pek doğal düzenli haliyle sağlıklı bir uykudur. Uyku bozukluklarına dur diyebilmeniz ve sağlıklı bir uyku için gerekli olan durumları anlatayım.

İyi Bir Uyku İçin Neler Yapılmalı?

Uyku bozukluklarına dur diyebilmeniz için gerekli olan durumları sıralamak hiçte zor olmadı. Düzensiz ve sağlıksız bir uykunuz varsa, bu durumu düzene sokabilmek için sadece biraz zamana ihtiyacınız var. Zamanın ardından uykunuzu verdiğim yöntemlerle düzene sokabileceğinizi umuyorum. Vereceğim bir diğer tavsiye ise kendinizi uyku konusunda analiz edebilmenizdir; bazı insanlar 5 saat uykuyla bile günü dinç geçirirken bazıları 8-9 saat uykuyla günü dinç geçiriyor. Kısa bir dipnot geçtikten sonra maddeleri vereceğim. Gece uykusu yerine sabah uyumuşsanız, uykunuzdan 3-4 saat geçtikten sonra kalkıp günün sonunu bekleyin ve uyuyun. Verdiğim maddeleri, adım adım uygulamanız uyku anlamında kazanç sağlamanız demektir. Gelelim uyku bozukluklarını ortadan kaldırabilmek için, uyku düzeninizi tutturabilmek adına neler yapabileceğinize. Buyurun bakalım:

 • İyi bir uyku ortamı oluşturun. Odanız karanlık, serin ve sessiz olmalıdır.
 • Telefon, bilgisayar veya tablet gibi teknolojik aletlerden uzakta uyumalısınız.
 • Saatler arasındaki düzeni tutturun. Süreklilik haline getirebildiğinizde aynı saatlerde uyuyup, uyanabileceğinize emin olabilirsiniz.
 • Yatakta kıvranmak, sağa sola dönmek yerine stres ve kaygılarınızı bir liste halinde kağıda geçirin.
 • Gece yatmadan birkaç saat önce stres ve kaygınızı yükseltebilecek, gereksiz tartışma, haber ve sorun çıkartacak işlerden uzak durun.
 • Mide sorunları yaşamıyorsanız, yarım bardak ılık süt veya bitki çayı için.
 • Çay, kahve ve alkol tüketimini durdurun. Eğer gün içerisinde yoğun bir şekilde tüketimini sağladığınız bu uyku “savarları” tüketmemeye başlarsanız, daha kolay uykuya dalabilirsiniz.
 • Gün içerisinde egzersiz yapmayı ihmal etmeyin; 20-30 dakikalık yapacağınız egzersizler sizi yoracak ve varsa stres durumunuzu en az seviyeye indirecektir.
 • Ağır yemekler tüketmeyin. Şekerli, yağlı ve yüksek kalorili besinler sağlığınıza zarar vermekle birlikte uykusuzluğunuza da neden olabiliyor.
 • Yatağa girdikten sonra 20 dakika içerisinde uykuya dalamazsanız, kalkın ve zihninizi dinlendirecek aktiviteler (kitap okumak, klasik müzik dinlemek) yapın. Bunun sebebi 20 dakika gibi uzun bir sürede uykuya dalamamanız zihninizde uykusuzluk algısı yaratır.

Sağlıklı Uykunun Faydaları Nelerdir?

Sizlerin de bileceği üzere doktorlar sağlıklı uykunun hayat kalitenizi artırmanın en faydalı yolu olduğunu söylüyor. Hatta bazı kişilerin başarılarındaki temel sebebi “sağlıklı uykuyla” ilişkilendirilmeleri de uykunun hem ruh hem de beden sağlığımız için ne kadar önemli olduğunu bir kez daha anımsatıyor.  Araştırmalara göre sağlıklı bir gece uykusu zihinsel ve duygusal konularda birçok esnekliğe sahip olabilmenizi sağlıyor. Çerçeveyi genişletip, sağlıklı uykunun faydalarına geçmek istiyorum.

 • Konsantrasyon ve üreticiliği artırır.
 • Vücudu onarır, kronik ağrıları azaltır büyüme hormonu salgılanır.
 • Bağışıklık sistemini olumlu yönde destekler.
 • Kalp ve sindirim sağlığını korur.
 • Sindirimi rahatlatır.
 • Hafızayı güçlendirir.
 • Odaklanma ve öğrenme kabiliyetini artırır.
 • Cinsel hayatı canlandırır.

Peki kaç saat uyursak sağlıklı uyku sayılır? Bu sorunun da cevabını verip, sizlere faydalı olabilme ihtimaliyle veda edeceğim.

Sağlıklı uyku süreci, yeni doğan bir bebek için 18-20 saat, küçük çocuklar için 13-16 saat, okul çağına gelmiş çocuklar için 9-10 saat, yetişkinler için 7-8 saat ve yaşlılar için ise 5-7 saat aralığındadır. Sağlıklı günler dilerim.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir