Yalan Söyleme Hastalığının Zararları Nelerdir?

Yalan söyleme hastalığı, kişilerin psikolojik olarak sergilediği davranış bozukluğu olarak tanımlanabilir. Yalan söyleme hastalığı tıbben Mitomani olarak adlandırılır; mitomani, kişilerin zihinlerinde canlandırıp kurgu haline getirdiği birçok olayın, durumun, görüntünün insanlara farklı ve yanlış ifade etmesi halinde görülmektedir. İlerleyen satırlarda bu konuyu kapsamlı bir şekilde ele aldığımı göreceksiniz. Bu hastalıkla ilgili aklınızda bulunan soru işaretlerini gidermeye çalışacağım; bununla birlikte “yalan söyleme hastalığı nedir?” ve “yalan söyleme hastalığı nasıl anlaşılır?” gibi soruların da cevaplarını vereceğim.

Karşı tarafı etkileme sanatı olarak görülen ve söylediği yalanların farkında dahi olmayan, gerçek bir durumu anlattığını zannetmeye başlayan kişilerde genelde mitomani hastalığına rastlanıyor. Küçüklükten gelen yalan alışkanlığının, değersizlik, çocuklukta yaşamış olduğu travmalar ve aile ortamıyla alakalı birçok nedenden dolayı kişiler bu hastalığı yaşamaya başlıyorlar. İşin ilginç yanı ise, kişiler mitomaniye yakalandığının farkına neredeyse hiç varamıyorlar; bu hastalığın farkındalığı bilinçli bir şekilde kendini kabul etmekle ve yaptığının yanlış olduğunu doğrulamakla geçiyor. İnsan psikolojisini bozmaya yeltenecek kadar sıkıntılara uğratan bu hastalığın insan sağlığına ve ruh sağlığına da fazlasıyla zararları bulunmaktadır.

Kendi kendilerine söyledikleri yalanları örselemeye sahip olan kişiler, zaman içerisinde fazlasıyla tehlikeli bir hal almaya başlarlar. Bir diğer tehlikeli durum ise sağlıklarıyla alakalıdır; yalan söyleme hastalığıyla mücadele eden kişiler gün içerisinde fazlasıyla stres altında kalırlar. Stresin insan sağlığına birçok durumda olumsuz etkileri bulunuyor; bu etkiler kendilerini kısa bir süre içerisinde belli edebilirler. Süreklilik hali olduğu için gün içerisinde strese giren mitomani hastaları aralıklı şekilde hasta olabilirler; çünkü bu durumdan bedenleri, organları da etkilenir. Mitomanin getirdiği birçok ruhsal hastalıkta olabilir; psikolojik birçok travma geçiren ve atlatan kişi ruh sağlığına da birçok yönden zarar vermiş olur.

Mitomani hastalığının beden ve ruh sağlığına olumsuz yönde birçok etkisi bulunduğu gibi bu olumsuz durumların getirisi olan hastalıklar da insan sağlığına ve ruhuna fazlasıyla zararlıdır. Sağlıklı kişilerin de yalan söyleyebildiği konusunda hemfikiriz; fakat kişiler kendilerini yüceltmek, kendi karakterlerini hayal ettiği karakterler şeklinde anlatıp yalan söylerlerse, kendilerini fazlaca acındırarak ve olayları en derinlerine kadar abartarak anlatırlarsa mitomani rahatsızlığının başlangıcında olduklarını anlayabiliriz. Bu durum psikopatlığa kadar ilerleyen bir hastalık olduğu gibi kişinin hayat konforunu da oldukça etkiliyor; kişilerin bu durumdan muzdarip olmaları halinde psikolog uzmana başvurmalarını öneriyoruz. Bahsettiğimiz gibi yalan söyleme hastalığının birçok evresi bulunuyor; hastalığın ilerlememesi halinde ve kişinin kendine dürüst olmasının da sayesiyle mitomani rahatsızlığı oldukça kolay bir şekilde yok olmuş olur.

Peki yalan söyleme hastalığının ruha etkileri nelerdir? Yalan söyleme hastalığı beden sağlığına zarar verir mi? Çeşitli şekilde araştırmalarda bulunduğumuz konuları uzmanlardan da dinledik ve kendimizce harmanlayıp açıklayıcı, bilgilendirici ve özgün bir metin halinde sizlerle paylaştık. İşte aşağıda görmüş olduğunuz listede bulunduğu gibi, yalan söyleme hastalığının sağlık açısından ve ruh sağlığı bakımından oluşturduğu zararlar bulunmaktadır.

Mitomani Hastalığının Ruh ve Beden Sağlığına Zararları ve Etkileri

Mitomani hastalığının günümüzde oldukça yaygınlaştığı ve bilinmeye başlandığı biliniyor. Bu hastalığı uzmanları da dinleyerek uzun çaplı bir şekilde araştırma kararı aldık ve geniş çaplı bir araştırma yaptık. Araştırmalarımızın ve uzmanlarında söylediklerine göre aşağıda görmüş olduğunuz gibi birçok madde şeklinde listeledik; bu listede hastalığın insan sağlığına etkileri ve oluşturduğu birçok etkenden bahsettik. Açıklayıcı ve bilgilendirici bir şekilde hazırlamış olduğumuz maddeleri yaptığımız araştırmaların detaylarına önem vererek seçtik; işte mitomani hastalığının ruh ve beden sağlığına zararları ve etkileri şunlardır:

Stres Oluşturur

Mitomani hastalığı görülen kişilerde fazlasıyla stres oluştuğu için gün içerisinde oldukça enerjileri düşük ve mutsuz gözükürler. Sürekli bir şekilde stres halinde olan kişiler, kendilerini fazlaca rahatsız hissederler ve bu durumsa sağlıklarını büyük ölçüde tehdit etmektedir. Stres, baş ağrısından kalp krizine çıkabilecek kadar risk yaratan bir durumdur; hayat konforunuz ve sağlığınız için stresten uzak durmalısınız.

Saç Dökülmesi ve Beyazlaması Riski Oluşur

Saç dökülmesi ve beyazlaması muhtemel bir durumdur. Bu durumun oluşum göstermesi mitomani rahatsızlığını yaşayan kişinin güç içerisinde çektiği sıkıntıdan dolayı, stres halini alıp ve kendini oldukça kasmasından dolayıdır. Bunun yanında ise kendini sıktıkça terlemeye başlayan ve bu durumunda tüm organlarına zarar vermesi olumsuzluğu da insan sağlığını fazlasıyla tehdit ediyor. Mitomani rahatsızlığına yakalanan çoğu kişide bu belirtinin ve zararın oluştuğu tespit edilmiştir.

Uyku Sorunları

Biliyorsunuz ki insanın en temel ihtiyaçlarından bir tanesi de uykudur. Uyku insanın doğasında olan ve olmazsa olmaz bir ihtiyaçtır. Mitomani hastalığıyla mücadele eden ve bu hastalığı yaşayan kişilerde fazlasıyla uyku problemleri ortaya çıkar; gün içerisinde uykusuzluk çekerler. Fazla uykusuzluk sırasında başınıza gelebilecek durumlar kalp krizi, baş ağrısı, gözde yanma vardır. Geceleri de bu problemi yaşayan kişilerin sosyal hayatları kötü yönden etkilenir. İnsan ilişkilerine de yansıyan bu durum; kişilerin hayat konforlarını da olumsuz yönde etkiliyor. Uykusuzluğun kişinin sağlığını fazlasıyla etkilediğini biliyor muydunuz? Uykusuzluğun abartılması ve sürekliliği halinde birçok hastalığa açık hale geliyorsunuz ve savunma mekanizmanız çöküş haline giriyor.

Dikkat Dağınıklığı

Odaklanamama ve dikkatsizliği son seviye de yaşarlar ve hissederler. Bu hastalığı yaşayan kişilerin en büyük problemlerinden olan odaklanamama ve dikkatsizlik durumu kişinin sosyal hayatını olumsuz yönde etkiler. Sosyal hayatlarını etkilemelerinin yanı sıra bu durumların ileri seviye hali birçok ruhsal hastalığı da zemin hazırlar.

Geçmişi Düşünme

Mitomani rahatsızlığına sahip kişiler geçmişe takılı kalma ve anı yaşayamama sorunlarıyla da karşı karşıya kalırlar. Bu durum sebebiyle hayat konforlarını da olumsuz şekilde etkilerler ve gün içerisinde kaygılı gözükürler. Geçmişte yaşamaya devam eden bireyler farkındalıklarını kazanıncaya kadar bu hastalıktan kurtulamazlar; bu durumu sürekli bir şekilde yaşayan kişilerin psikologlarından randevu almasını ve tedavi olmasını tavsiye ediyoruz.

Değersiz ve Yetersiz Hissetme

Bu rahatsızlığın hissettirdiği bir diğer durumsa değersizlik ve yetersizliktir. Bu durum genelde çocukluklarında yaşamış olduğu kötü olayların ve travmaların sonucunda ortaya çıkar. Bu durumdan sonra ise, çocukluk da atlatılamayan değersizlik hissiyatı kişinin psikolojisini de fazlasıyla etkiler. Kötü bir aile ortamının kurbanı olan birey, kendi duygularının ve varlığının önemsenmediğini hissettikçe içine kapanık bir karaktere sahip olur ve olayları beyninin içinde yaşamaya başlar. Beyninin içinde sürekli bir şekilde yaşamaya alışmış birey fazlasıyla düşünmeye de başlamıştır; bu durumun ileriye gittiği takdirde ruhsal sağlık sorunlarının da başlangıcı olduğu biliniyor. Kişi bazı durumlarda ise bazı durumlarda ailesine kendisini kanıtlamak ve onaylatmak içinde yalanlara başvurabiliyor; bu da onun değersizlik ve yetersizlik hissiyatını sonuna kadar hissetmesinden dolayıdır.

Kendine Değer Vermeme

Karşısındaki insana fazlasıyla önem verdiklerinden dolayı, kendi hayatlarına odaklanamazlar ve iş hayatlarında da oldukça başarısız durumdadırlar; hayat konforlarını fazlasıyla etkileyen bu hastalığı fark ettikten sonra psikoloğa tedavi için randevu alabilirsiniz.

Yukarıda da görmüş olduğunuz gibi mitomani olarak adlandırılan yalan söyleme hastalığının ruh, beden ve psikolojiye olumsuz yönde birçok zararı bulunmaktadır. İnsan sağlığını birçok yönden etkileyen ve zarar veren bu hastalığın en önemli meselesi öz farkındalık ve kişinin kendine dürüst olabilme durumudur. Kişinin hastalığın başlangıç evrelerinde bu durumlara sahip olmasının ardından çok rahat bir şekilde, kendi kendini tedavi edebileceğini söyleyebiliriz. Hastalığın ilerleyen dönemlerinde ve alışılagelmiş bir durum haline vardığında kişinin kendi kendini tedavi edebilmesi pek de mümkün olmuyor. Bundan dolayı hastalığın ilerleyen dönemlerinde psikologdan randevu alıp tedavi olmanızı kesinlikle öneriyoruz.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir