Tek Başına Vakit Geçirmek: Yalnızlığın Fırsat Olduğunu Fark Et

Yalnız başına vakit geçirmek
Yalnız başına yapılacak aktiviteler

Bazen sosyalliğin getirdiği buhranların üstesinden gelebilmek adına yalnız kalmak ve biraz kendini dinlemek en iyi çözümdür.

Dikkat: Yalnızlığı bir keder sebebi sayanlar, yalnız zaman geçirmeyi sevenlerle aranızdaki farkı anlamak istiyorsanız bu yazı “yalnızlığınıza” şifa olabilir.

Yalnız olmanın verdiği yetkiye dayanarak, kendinize bir doğada yürüyüş, bir kahve, bir kitap, bir spor ısmarlasanız, şımarmazsınız herhalde. Şımartacaksanız birazda kendinizi mi şımartsanız. İçe dönük insanların kendileriyle vakit geçirirken oldukça zevk aldığını biliyor muydunuz? Sizde çevrenizde yalnız kalmamak, sosyal yaşamdan dışlanmamak adına “birlik-beraberlik” olgusuyla hareket edenlerden misiniz? Kabul etmemiz gerekenler var, yalnız kalma ihtiyacını garipseyen birçok insan var. Hatta bu ihtiyacını reddedip, ruhsal yorgunluğa çabucak erişebilen kişi sayısı azımsanamayacak seviyede. Peki kendinize nasıl vakit ayıracağınızı bilmiyor musunuz? Tek başına vakit geçirmenin faydalarından haberiniz var mı? Bu soruların cevabını ilerleyen satırlarda sizler için cevaplayacağım. Hazırsanız bir güzel başlıyorum.

Kendinle en son ne zaman vakit geçirdin?

Şöyle tarttın, düşündün değil mi? Ah yağmurlu havalarda şarkılar eşliğinde yürünen o yollar, kahve eşliğinde okunan o kitaplar, erken uyanıp yapılan yürüyüşler, yapılan sporlar, diliniz olsa da konuşsak, sarıp sarmalasak birbirimizi. Biliyorum amma abarttın alt metinlere indin, bizi de sıktın diyebilirsiniz. Ancak yalnız başına vakit geçirmenin tadına bir kez eriştiğinizde, hiçte fena bir şey olmadığını anlıyorsunuz. Öz şefkat, özsaygı ve öz farkındalık gibi bilinçlenmesi gereken duyularınızda kendini göstermeye başlayınca, kendinizle geçirdiğiniz vaktin ne kadar kıymetli olduğunu anlıyorsunuz.

Yalnız Başına Vakit Geçirmenin Faydaları Nelerdir?

Yalnız başına vakit geçirmenin sıkıcı olduğunu düşünenler, belki de nasıl vakit geçirmeniz gerektiğini bilmiyorsunuzdur, bu konuya önyargılı yaklaşmanızı önlemek istiyorum. İlk olarak bu vakitlerin size faydalarından bahsedeceğim ki “tek başına yapılacak aktiviteler” başlığı daha anlamlı hale gelsin.

Öz Farkındalığınız Gelişiyor

Yapılan araştırmalarda, yalnız başına kalmanın öz farkındalığı geliştirdiği kanısına varıyoruz. Duygusal zekanızı geliştirmeniz hayatı ve insanları daha iyi anlamanıza yardımcı oluyor. Bu farkındalığı kim istemez ki? Günlük yaşamın içerisinde sıkışıp kalmışlığınız ve çeşitli rutin streslerden kendinizi fark edememeniz normal olarak karşılanabilir. Öz farkındalığın hayat kargaşasının içerisinde önemli bir nimet olduğunu düşünüyorum. Ne kadar erken farkındalık, o kadar mutluluk. Ayrıca farkındalığınız geliştikçe özsaygı ve öz şefkat duyularınızın da artacağını söylemeliyim. Algınızın bu şekilde açılması hayatınızda alacağınız kararları da olumlu yönde etkileyecektir.

Üretkenliğiniz Artar

En ufak bir tren seyahatinizi düşünün veya tek başınıza yaptığınız bir yürüyüşü hayal edin. Sizce de aklınıza daha çok fikir gelmiyor mu? Karar verme konusunda daha rahat hissetmiyor musunuz? Yalnızken daha rahat ve üretken olursunuz.

Psikolojinizi Güçlendirirsiniz

Yalnız kaldığınızda fark edilecek birçok şeyin olduğu gibi karşınıza çıkacak sorunlarla nasıl başa çıkmanız gerektiğini de öğrenirsiniz. Gereksiz endişe, stres, sinir, kaygı ve diğer sorunlarınızı nasıl yönetebileceğinizi anlarsınız. Zihinsel ve psikolojik bir güç elde ettiğinizde kendinizle aranızın daha iyi olduğunu göreceksiniz. Şu çağda mental olarak güçlenmek, sizce de ruh sağlığınız için hayati önem taşımıyor mu?

Özgürleşirsiniz

Araştırmalarda özgür ruhlu insanların daha fazla yalnız başına vakit geçirdiği görülüyor.  Bu durumun sebebi kimseye hesap vermemeleri olabilir mi? Ya da gereksiz ve istemedikleri halde birlik-beraberlik çatısı üzerinde yapılan aktivitelere gitme zorunluluklarının olmadığı için olabilir mi? Yalnız kaldığınızda size iyi gelen şeylerle ilgilenmek bambaşkadır. Bu duyguya alışmanız, tek başınıza vakit geçirmekten keyif almaya başladıktan sonra gerçekleşecektir. Sadece biraz zaman ve sabır.

Meditasyon Yapma Fırsatı Elde Edersiniz

Meditasyon yapmanın insan sağlığına faydalarını bilmeyeniniz yoktur herhalde. Bu çağda meditasyon biraz gerekli biliyorsunuz. Ruhsal sağlığına dikkat eden bireyler olduğunuzu varsayarsak, meditasyon fırsatı elde etmek kadar güzel bir durum yoktur herhalde. Şükretmek ve şükrederken acele etmemek; her vakit yerinde güzel sevgili okur.

Kişisel Gelişiminiz İçin Vaktiniz Bulunur

Kişisel gelişiminize ne kadar önem verdiğinize bağlı olarak bu maddeyi de ekledim. Kişisel gelişime merakınız varsa, her türlü gelişim için vaktiniz bulunur. Böylelikle yalnızlığı bir fırsat olarak görmeye başlarsınız.

Kötü ve samimiyetsiz birliktelikler yerine, güzel yalnızlıkları tercih edenler ve yalnızlıkları küçük görmeyenler. Belirttiğim faydalardan sizde nasibinizi alıyor musunuz? Yorum yaparak bildirmek isterseniz, bilmek isterim. Güzel bir birlikteliğe sahip olanlarda yalnız kalamaz mı? Tabi ki kalır. Güzel birlikteliklere söz ettiğim yok (keza benimde güzel bir birlikteliğim var, aman nazar değmesin) yanlış anlaşılmasın. Burada kendinize bilinçli bir şekilde vakit ayırırsanız neler olacağından bahsediyoruz. Naçizane görüşüm, her insan yalnız vakit geçirmeyi bilmeli ve kendiyle iyi anlaşmalı.

Kendimle nasıl vakit geçirebilirim? Sizleri bu konuda biraz fikir sahibi yapıp, bu tercihlerin kişisel olduğu için kendinizle baş başa bırakacağım.

Tek başına vakit geçirmek

Tek başına vakit geçirmek

Tek Başına Yapılacak Aktiviteler Nelerdir?

Bu aktiviteleri kendiniz belirleyeceğiniz için sizlere kapsamlı bir yol haritası göstereceğim. Bu yol haritasında gerektiği kadar spesifik örnekler vermeye çalıştım. Üretkenliğinizi konuşturup, başka aktivitelerde yapabilirsiniz.

  • Kitap okumak. Kitap okuma alışkanlığınız oluştuktan sonra gerçekten bire bir terapi diyebilirim.
  • Bir doğa gezisine çıkın ve güzel fotoğraflar çekin. Kamp yapın demek çok yersiz olur diye düşündüm. Tek başına kamp ne kadar keyifli olabilir ki? Doğa gezisine çıkıp, güzel fotoğraflar yakalamak ve gün sonunda onlara bakmak size kendinizi iyi hissettirecektir.
  • Yemek yapmak. Bu durum yemek yapmayı bilmeyenler için çok eğlenceli bir aktiviteye dönüşebilir. İnternet üzerinde bulunan tarifler üzerinden ilk defa kendi başınıza bir şeyler yapmak size kendinizi iyi hissettirecektir.
  • Huzur evine gitmek. Tanımadığınız yaşlı insanları ziyaret ettiğinizde, onların size karşı göstermiş olduğu şefkati görmeniz gerekiyor. Fazla düşünmeden Google amcaya gidin ve konumunuza en yakın huzur evini ziyaret edin.
  • Film veya dizi izlemek. Bu konu hakkında henüz hiçbir fikriniz yoksa en çok izlenen film ve dizilere göz atabilirsiniz.
  • Meditasyon yapmak. Günümüz şartlarında meditasyonun kişiye kattıklarının değeri paha biçilemez. Nasıl yapılacağını bilmiyor musunuz? O halde şu yazımı da okuyabilirsiniz.
  • Spor yapmak. Unutmayın ki gün içerisinde yarım saat vücut ağırlığıyla yapacağınız idmanda bir spordur. Verimli bir sporun ardından soğuk bir duşla kendinize gelin.
  • Yürüyüşe çıkmak. Yürümek size iyi gelir ve sadece yürüme bilinciyle anın tadını çıkartmayı öğrenirsiniz. Etrafınıza bakın, insanlara bakın ve kendinize bakın. Etrafa, yaşama ve kendinize minnettar bir şekilde yürüyün.
  • Kişisel blog açmak. Kimileriniz için yazmanın inanılmaz zevk veren bir hobi olduğunu tahmin edebiliyorum. Geçtiğimiz zamanlardan bu yana gelişen internette blog açmak artık çok kolay. Günlük yaşantınızı, düşüncelerinizi ve tecrübelerinizi birilerine aktarmak için kişisel blog açabilirsiniz. İnternette bunun için birçok kaynak var.
  • Kişisel gelişiminiz için yapmanız gerekenleri yapın. Neler mi yapabilirsiniz? Diksiyonunuz için tekerleme (çok eğlenceli), stres yönetimi ve aynı zamanda diksiyonunuz için nefes egzersizleri, çeşitli kaynaklardan İngilizce öğrenmek, bulmaca çözmek, bir konu hakkında bilgi sahibi olmak…

Gerekli yol haritasını elimden geldiği kadar spesifik bir şekilde gösterdiğime göre, sana değer katabilme umuduyla, selametle sevgili okur.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir