Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?: Başarının Temel Anahtarı

Zaman Yönetimi

İnsan, kabuğunun içinden ayrılmaya “iradesini” ve “kendini” yönetmeyi öğrenince başlıyor. O güzide kabuğun içinden ayrılmak, tabiri caizse her babayiğidin harcı değil. Ancak bu kıymetli makama kendini geliştirmek ve ileride “kendi adlarına” önemli işler başarabilmek isteyenler erişebiliyor.

Çağın temel sorununun “tembellik ve miskinlik” olduğu söyleniyor. Zaman yönetiminin bunlarla ne alakası var diyorsunuz, bal gibi de alakası var. Tembellik olarak sıfatlandırdığınız şey, sadece sizin duygusal hazza ulaşma isteğiniz olabilir mi?

Zamanı tutmak mümkün değil. Ama onu değerli kılmak ve onu kaybetmemek bizim elimizdedir.

Bir şeyleri ertelemenin, size duygusal haz verdiğini biliyor musunuz? Ya da hayatta kalma modunun ne olduğuna dair bir fikriniz var mı? Öncelikle şunu bilmenizi isterim ki, burada size motivasyon konuşması yapmıyorum. Sadece yanılgıya düşebileceğinizi düşündüğüm konulardan da bahsetmek istedim.

Zaman Yönetimi Nedir?

Zaman yönetimi, kişinin kendi zamanını verimli bir şekilde kullanabilme kabiliyetine denilebilir. Amacı ise kişi üzerinde üreticiliği ve verimliliği sağlamaktır.

Başarılı kişilerin gizli sırrı olan “zaman yönetimi” ciddiye alındığında, hayatınızı bambaşka bir şekilde değiştirebilir.

Zaman yönetimi yapamıyorum. Çünkü tembelim, çünkü üşengecim, çünkü halsizim… neden beyninizin ürettiği bahanelerle sınırlı kalıyorsunuz. Bunları siz değil “hayatta kalmaya tasarlanmış” beyniniz söylüyor. Beyninizi bir araç olarak görmeye başladıktan sonra kendinizi ve zamanınızı gayet de güzel yönetebiliyorsunuz.

Bu kesin kez konuşmalarımı kendi üzerimden pay biçerek söylüyorum. Tamamen kendi tecrübelerim doğrultusunda ve bilimsel araştırmalarım dahilinde yazılarımı yazıyorum. Bu tarz yazılarda da biraz keskin bir dille konuşmayı tercih ediyorum.

Aman sevgili okur, keskinlik ne haddimize, biraz da içten içe ayrı bir motive kattığımı düşünüyorum. Dağıtmadan devam edeyim.

Tastamam bir tembel olduğunuzu düşünüyorsanız, bu yazıyı okuma ihtimalinizi de çok düşük görüyorum. Fazla uzatmadan yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

Öncelikle bilmeniz gerekiyor ki yürek isteyen bir süreç sevgili okur. Sadece istemekle değil, beyninize engel olmakla da alakalı bir süreç. İstemekle bitseydi her şey, insanoğlu nereye giderdi.

Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır?

Zaman Yönetimi Nasıl Yapılır

Zaman yönetimi yapabilmek için, size vereceğim bazı adımları uygulamanız gerekiyor. Bu adımları uygulamaya başladıktan sonra, zaman yönetimi yaparken nasıl koşmaya başladığınızı göreceksiniz. Uzatmadan geleyim zaman yönetimini nasıl yapacağınıza.

Ölçülebilir Hedef Belirleyin

Hedefinizin ne kadar ölçülebilir olduğuna emin olun. Zamanla sınırlı olan ve sizin çabanız doğrultusunda olan hedefler, adımlarınızı kolaylaştırır. Mesela: Bugün 30 dakika İngilizce çalışacağım, 1 hafta boyunca spora gideceğim vs.

Ulaşılabilir Hedef

Ulaşılabilir hedef derken hayalperest olmaktan vazgeçin demek istiyorum. Yani biraz realistlik ve çabanızdan emin olduğunuz sürece inandığınız yol üzerinden yürümeyi deneyin.

Kendinize hedef belirlerken, analitik açıdan da bakmanız lazım. Yani olduğu gibi ben bunu yapmak istiyorum demek yerine, şunu yapsam daha doğru olur şeklinde ilerlemenizi tavsiye ederim.

Önem Sırası Oluşturun

Gün içinde en önemli gördüğünüz hedeflerinizi ilk olarak bitirmeye odaklanın ki, ilerleyen zamanlarda stres yapmayın. Ve böylelikle kendinizden emin ve stressiz bir şekilde güne devam edin.

Planlama Yapın

Plansız bir gün, plansız bir vakit, plansız bir hayat ve sıradanlık… herkes gibi olmak istiyorsanız, planlama yapmayabilirsiniz. Ancak zamanını yöneten biri, birçok kişiden farklıdır. Zamanınızı gerçekten net bir şekilde yönetebilmek istiyorsanız, planlama yapmanız şart.

İradenize ve zamanınıza sahip çıkmak için planlama yapmanız şart.

Liste oluşturun

Listeli hareket etmeyi öğrenin. Gün boyu ne yapacağınızı ve nelerle uğraşacağınızı bir listeye yazın. Ve her yaptığınızı bir tik ile çizin. Böylelikle beyninize gelen dopaminle kucaklaşın ve diğer hedeflerinize hevesle ilerlemeye devam edin.

Odağınızı Bugüne Çevirin

Anın içinde verimliliğinizi kullanarak ilerlemeyi öğrenin. Geçmişte veya gelecekte olmanız, sizi şu andan koparır ve verimliliğiniz düşer. Eğer potansiyelinizin tamamını görebilmek istiyorsanız, şimdiki zamanı iyi değerlendirmelisiniz.

İç motivasyonunuzu sağlayın

Kendinizi bazı zor durumlarda telkin ve kontrol edebilmeniz, hayatınızda birçok noktada size inanılmaz fırsatlar oluşturabilir. Yeter ki kendinize inancınız ve güvenciniz olsun. Kendinize olan inancınızı, içinizde bir motivasyonla birlikte hareket ettirmeyi öğrenmelisiniz.

Yani iç motivasyonunuzu, sizden başka kimse götüremez; adı üstünde iç motivasyon, içten yani yürekten gelen bir şeydir. Mesela benim motivasyonum, bir gün bu bloğa binlerce kişinin gireceğini bilmek; biliyorum ve inanıyorum. O günler geldiğinde, bugünlerde ne zorluklarla yazı girdiğimi hatırlayacağım.

Zaman Yönetimi Örnekleri

Çeşitli şekillerce insanlar zaman yönetimlerini doğru bir şekilde yapabiliyorlar. Bunlardan kısa örnekleri hemen vereyim.

  • Kendine belirlediği bütün hedefleri, bir gün içinde tamamlayan kişi. Yani 1 saat İngilizce çalışacağım, 1 saat spor yapacağım vs. bu tarz hedeflerin hepsini yapan insan. Zaman yönetimine verilecek en iyi örneklerden bir tanesiyle, bütün zaman örneklerini açıklamış oldum sanırım.

Kendi kendine verimli olabileceğinizi düşündüğünüz hedefleri, gün içinde aksatmadan yapabilmeniz zaman yönetimi örneğidir. Zamanı iyi yönetmek, her bireye nasip olmadığı gibi, her bireyinde yapamadığı bir şeydir. Ama istedikten sonra kimsenin de yapamayacağı bir şey değildir.

Biraz istek, biraz inanç ve hırsla birlikte zaman yönetiminizi sağlayabilirsiniz. Yeter ki ben tembelim, ben şöyleyim, ben böyleyim demeyin. Beyninizden gelen bahane kutusunu boşaltın; beyniniz sizi değil, siz beyninizi yönetin.

Paylaş:

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.